Začal postní měsíc Ramadán, v Turecku nazýván Ramazan


V pondělí 6. června 2016 začal v Turecku posvátný devátý měsíc islámského kalendáře Ramadán, neboli turecky Ramazan, což je i v okolních muslimských zemích jeden z největších náboženských svátků. Letošní Ramadán bude trvat po dobu 30 dní až do 5. července 2016. Datum začátku a konce postního měcíce Ramadánu se každý rok mění, jelikož se řídí lunární fází měsíce.

Ramadán je turecky Ramazan

V Turecku se tento postní měcíc oproti jiným muslimským zemím nazývá Ramazan. Den v Turecku během měsíce Ramazan začíná brzkou snídaní „sahur“ před rozedněním a končí večeří „iftar“ po západu slunce. Tato večeře je skvělou příležitostí si dopřát všechny delikatesy, které byly celý den zapovězeny, a také se setkat s rodinou a přáteli. Turci také rádi na iftar večeři zvou cizí lidi a dělí se s nimi o své jídlo. O ty, kteří si jídlo nemohou dovolit, se ve velkých i malých městech stará místní radnice nebo obvod, když jídlo zdarma rozdává ve stanech „iftar çadırı“. O tom, jaké jsou turecké tradice a zvyky během Ramadánu, se dozvíte v jednom z našich předchozích příspěvků zde.

turecko ramadán mešita

Ramadán a jeho vliv na obchod

Během Ramadánu jsou muslimům zapovězeny tělesné radosti a hlavně se od východu slunce do jeho západu věřící postí. To pro ně znamená vzdát se jídla a pití, žvýkání a kouření. Celý měsíc je tak časem rozjímání a zkouškou mentální a náboženské síly. Zejména v horkých dnech je vydržet celý den bez přijímání tekutin a potravy velmi náročné a není tedy divu, že během dlouhých letních dní má Ramadán negativní vliv také na výkonnost hospodářství a celé ekonomiky. Jaký vliv má Ramadán na obchod v muslimských zemích se dočtete zde.

Nebuďte nezdvořilí během Ramadánu

Je tedy nutné v současné době počítat s delší reakční dobou tureckých firem a jistým zpomalením vzájemného obchodu. Během pracovních a obchodních schůzek je také potřeba brát ohled na to, že pozvání na oběd či kávu se v období Ramadánu nehodí a mohlo by být vykládáno jako nezdvořilé gesto. Také je velmi nezdvořilé během Ramadánu, kdy si většina obyvatel během dne odpírá jídlo a pití, stravovat se a pít na veřejnosti.

Některé zábavní a stravovací podniky jsou dokonce během Ramadánu úplně zavřeny a některé obchody neprodávají alkohol. Ramadán má také negativní vliv na cestovní ruch, kdy lidé držící půst necestují a svou dovolenou odkládají, až měsíc půstu skončí. Naopak pokud je již nutné někam cestovat, mají věřící cestovatelé možnost se během cesty posilnit. Stravovat se je také povoleno těhotným ženám a malým dětem.

V Turecku je držení půstu osobní záležitostí a velmi mnoho moderně smýšlejících Turků půst nedrží a stravují se normálně. Někteří dokonce využívají slev na dovolené a volných pláží během Ramadánu a záměrně tak plánují svou letní dovolenou. Ramadán má také vliv na podobu televizních reklam. Více se o tomto tématu dozvíte zde.