Získání pracovního povolení v Turecku bude snazší


Není sporu o tom, že Turecko patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. V nedávné době se Ministerstvo financí možná tak trochu překvapivě rozhodlo vypracovat akční plán, jehož smyslem je usnadnit proces získání pracovního povolení pro cizince.

Turecká vláda si od programu slibuje to, že se podaří přilákat vysoce kvalifikovanou zahraniční pracovní sílu a současně zaplnit mezery na trhu práce. Navíc se uvažuje, že uchazečům o pracovní povolení bude současně uděleno povolení k trvalému pobytu. Otázkou je, jak úspěšný bude ambiciózní akční plán v zemi, kde průměrný měsíční příjem v současnosti činí přibližně 575 Euro.

Pracovní povolení v České republice

Situace v České republice je přesně opačná a získání pracovního povolení pro zahraniční pracovníky není vždy snadné. Velkou výhodou mají občané Evropské unie, ale občané ze třetích zemí, mezi které patří také Turecko, vždy musejí žádat o pracovní povolení.

Poptávka po zahraničních pracovnících a po turecky hovořících zaměstnancích se v Česku velmi liší obor od oboru.

V současné době je největší poptávka po IT odbornících nebo technických profesích (svářeč, zámečník atd.). Velmi omezená nabídka práce je naopak v oboru gastronomie, kde je také dost často vyžadována znalost češtiny, a to aspoň na komunikativní úrovni.
Turečtí pracovníci by měli kromě turečtiny také hovořit anglicky a znalost češtiny je vždy velkou výhodou.

Velkou překážkou pro turecky hovořící občany je také nutnost získání pracovního povolení. Tento proces je vždy velmi administrativně náročný a vyžaduje notnou dávku trpělivosti jak ze strany potenciálního zaměstnance, tak hlavně firmy, která tohoto zaměstnance chce. V tomto ohledu tedy mají velkou výhody turečtí občané, kteří již pracovní povolení v České republice mají a nějakou dobu zde pobývají. Může to být například na základě povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny atd. nebo jako čertví absolventi českých vysokých škol.

Pokud Vás zajímá, jaká je aktuální situace ohledně trhu práce pro turecky mluvící občany, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz. Také můžete sledovat ČeskoTurecko na Facebooku a Instagramu.