Zuzana Ledbová: Čím mě Turecko učarovalo


Vedle profesionálních služeb, které mimo jiné zahrnují průzkum trhu, vyhledání a prověření potenciálních obchodních partnerů v Turecku a České republice, ČeskoTurecko na svém blogu a facebooké stránce také Turecko představuje. Prostřednictvím blogu ČeskoTurecko informuje širokou veřejnost o Turecku a dává prostor autorům zajímavých příspěvků. Další autorkou, která se zapojila do tvorby obsahu blogu je Zuzana Ledbová.

Zuzana Ledbová: Autorka příspěvků na blogu ČeskoTurecko

fasulyeZuzana patří mezi ty, jimž Turecko a turecká pohostinnost učarovaly hned při první návštěvě země. Ve svých příspěvcích se bude věnovat zejména turecké kultuře a historii nebo tomu, která zajímavá místa či události byste při cestách po Turecku neměli vynechat. V následujícím článku Vám ale nejprve prozradí něco o sobě a o tom, co konkrétního ji k zájmu o vše turecké vlastně přimělo.

Jmenuji se Zuzana Ledbová a příští měsíc mě čekají pětadvacáté narozeniny. Od narození žiji v Praze a ačkoliv na své rodné město nedám dopustit, již od střední školy mě velmi lákalo poznávat okolní svět a potkávat se s lidmi z cizích zemí. Proto jsem při výběru oboru na univerzitě příliš neváhala a podala si přihlášku ke studiu mezinárodních vztahů. Můj zájem o dění ve světě se stále prohluboval a bylo mi jasné, že ve stejném zaměření chci pokračovat i v rámci magisterského studia. Od září loňského roku tak studuji navazující obor Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity.

Toužila jsem Turecko poznávat z jiné stránky než jen skrze turistická střediska

Turecko jsem poprvé navštívila před sedmi lety díky rodinné dovolené v turisty hojně vyhledávané Alanyi. Tureckou riviéru, kde se letovisko nachází, jsme se během našeho pobytu s rodiči snažili prozkoumat co nejvíce, a jelikož jsem do té doby cestovala pouze po evropských zemích, turecká atmosféra s nádechem orientu na mě zapůsobila. Zároveň mi bylo jasné, že Turecko toho nabízí mnohem více, a toužila jsem zemi poznávat z jiné stránky než jen skrze turistická střediska. Novým impulsem pro mne bylo, když jsem o několik let později na jedné ze svých cest po Evropě potkala tureckého studenta Hakana, který mi hrdě vyprávěl o Istanbulu, ze kterého pocházel. Zatoužila jsem na vlastní oči vidět, zda je město dvou kontinentů opravdu tak fascinující, jak ho Hakan popisoval. Navštívit Istanbul se mi podařilo hned další rok díky výměnnému projektu pro mládež konaného pod záštitou Evropské unie.

Ukázalo se, že Hakan, dnes jeden z mých nejlepších přátel, ani trochu nepřeháněl. Město mě skutečně uchvátilo. Díky Istanbulu jsem se pak začala zajímat v podstatě o vše, co se Turecka týká, ať už jde o jeho bohatou historii, politiku, jazyk nebo třeba úžasné turecké jídlo. Do země jsem se několikrát vrátila, kromě Turecké riviéry a Istanbulu jsem zatím měla možnost podívat se na poloostrov Gallipoli, k břehům Černého moře nebo do studentského města Eşkisehir. Stále se však jedná pouze o malou část Turecka a já se nemohu dočkat, až zas poznám další kousek této rozmanité země.

Turecku také vděčím za zvýšený zájem o země Blízkého východu a severní Afriky, jež v minulosti spadaly pod rozsáhlou Osmanskou říši. V loňském roce jsem se zúčastnila tréninkového kurzu pro pracovníky s mládeží v Jordánsku a určitě mám v plánu v nejbližší době procestovat i další arabské státy. Ve volném čase se v současnosti dále věnuji zejména aktivitám v mezinárodní studentské organizaci nebo redakční práci ve společenskovědním online časopise.