Často kladené otázky – Po transplantaci vlasů v Turecku


Podívejte se na odpovědi na nejčastější otázky, které zajímají naše klienty po transplantaci vlasů. Pokud vás po zákroku zajímá ještě něco dalšího a odpověď jste zde nenašli, neváhejte se obrátit přímo na nás a rádi vám se vším poradíme.

Mohu si 2. den po transplantaci vlasů sám sundat náplasti a obvaz kolem hlavy?

Bezprostředně po transplantaci si na hlavu nesahejte a nechte náplasti a vše na svém místě. Také si hlavu nemyjte. První umytí vlasů bude probíhat během pooperační kontroly, kde se dozvíte, jak se máte o pokožku hlavy a transplantované vlasy starat. Také je důležité cca první 4 dny nosit čelenku, která zabraňuje otoku hlavy.

Jak dlouhé volno / dovolenou si mám vzít po transplantaci vlasů?

Po transplantaci vlasů můžete do práce teoreticky hned, ale záleží na vás, jakou práci vykonáváte a jak se budete cítit. Několik dní po transplantaci budete mít na hlavě malé stroupky. Ale cca po 10 dnech není na hlavě nic poznat. Mějte na paměti, že také nějaký čas nebude moct nosit přilbu nebo helmu. Ale pár dní volna si vzít můžete, jelikož budete pravděpodobně unavený hlavně z cesty atd. Jeden z našich pacientů, co šel do práce hned po příletu, nám pak doslova napsal: V práci si nikdo ničeho nevšiml, ani kolegové z kanceláře : ) Jen pár lidí se mě zeptalo, zda jsem neutrpěl nějaký úraz od ohně… :-)

Jak rychle se mi pokožka hlavy po transplantaci vlasů zahojí?

Vždy samozřejmě záleží na rozsahu transplantace vlasů a také regeneračních schopnostech každého klienta, ale obecně se dá říci, že po prvních 14 dnech již nejsou stroupky a transplantované štěpy viditelné a zahojená je také darovací oblast hlavy. Jak vypadá hojení po 11 dnech od transplantaci vlasů se můžete podívat na videu níže.

Jaký šampon mohu po transplantaci vlasů používat?

Doporučuje se používat šampon s neutrálním pH 5,5. Šampon by neměl být kyselý nebo zásaditý. Můžete používat jak šampony na podporu růstu vlasů, tak i například běžné dětské šampony, které jsou vhodné pro citlivou pokožku. Vyhněte se šamponům s kofeinem, které mohou způsobovat zarudnutí pokožky nebo její pálení.

Každému vyhovuje něco jiného, a proto je dobré vyzkoušet několik značek šamponů. My na základě dobrých zkušeností našich klientů doporučujeme šampóny značky Revalid nebo Sebamed.

Kdy si mohu hlavu utírat normálně ručníkem?

Po 14 dnech od transplantace vlasů si můžete vlasy utírat běžným ručníkem, jak jste byl zvyklý před zákrokem. Jen se vyhněte drhnutí darovací a transplantované oblasti.

Kdy si budu po transplantaci zase moci upravovat a stříhat vlasy?

Nůžkami si můžete opatrně vlasy z darovací oblasti stříhat asi 15 dní od transplantace vlasů. Nepoužívejte tzv. efilační nůžky. Strojkem je možné transplantované vlasy stříhat až min. 3 měsíce od transplantace vlasů. Břit strojku by měl být ostrý a neměl by trhat vlasy. Barvu na vlasy je možné používat asi až po 6-7 měsících od transplantace vlasů.

Mohu po transplantaci vlasů nosit paruku?

Po transplantaci vlasů není možné nosit paruku. Vlasy by měly mít volný prostor růst. Také se nedoporučuje vlasy příliš zakrývat čepicí nebo kloboukem. Pokrývka hlavy by vás neměla dřít do odběrové části a také by neměla tlačit na transplantovanou oblast. Případná pokrývka hlavy (čepice, helma) by neměla být těsná a omezovat tak cirkulaci krve v pokožce hlavy.

Mohu pít alkohol před a po transplantaci vlasů?

Nepijte alkohol 3-5 dní před transplantací vlasů a také 3-5 dní po transplantaci vlasů. Také byste neměli kouřit minimálně 24 hodin před transplantací vlasů. Je vhodné také nekouřit minimálně 7 dní po transplantaci vlasů, jelikož kouření prodlužuje dobu hojení.

Po transplantaci vlasů mně stále svědí darovací část a je citlivá. Je to normální?

Ano, toto je normální. Svědění je znakem hojení. Citlivost, bolest a pálení v dárcovské části, odkud se odebíraly štěpy, je běžný jev. Je to způsobeno tím, že po odebrání vlasových štěpů zůstalo nervové zakončení otevřené a je citlivé. Časem to odezní. Darovací část si pro úlevu můžete mazat Panthenol krémem. Důležité je, neškrábat si darovací část při svědění.

Svědí mě také část hlavy, kam byly přesunuty štěpy. Mohu se poškrábat?

V případě svědění se vyvarujte škrábání či dotýkání se pokožky hlavy. Pokožku hlavy, kam byly štěpy transplantovány, byste si neměli škrábat nebo se jí často dotýkat dalších asi 12-13 měsíců. Hrozí zánět pokožky hlavy nebo vytvoření stroupků. Pokud jsou stroupky nebo puchýřky nepřiměřeně velké, obraťte se na svého lékaře.

Pokožka, kam byly transplantovány vlasy, je po odstranění stroupků narůžovělá. Je to normální?

Ano, jedná se o normální jev a pokožka může být narůžovělá až 30 dní po zákroku. Zrůžovění pokožky je způsobeno hojivým procesem a regenerací porušených krevních kapilár. Postupem času zrůžovění vymizí. Asi po 14 dnech po zákroku si můžete oblast, kam byly transplantovány vlasy, během mytí jemně poklepávat konečky prstů a masírovat krouživými pohyby.

Kdy mohu po transplantaci vlasů začít zase sportovat?

Toto je velmi individuální a velmi záleží na jaké úrovni sport děláte a jak intenzivně. Prvních 14 dní po transplantaci vlasů je doporučen klidový režim a vyhnout se jakékoliv fyzické zátěži včetně sportu. Zhruba za 3 týdny po transplantaci můžete začít lehce sportovat (například kondiční běhání). Ale náročnější sport (posilování, vzpírání, vytrvalostní běhání atd.) můžete začít provozovat až po 1,5 – 2 měsících od zákroku. Také nezapomeňte na to, že v 1. měsíci po zákroku byste neměl používat helmu. Hlava by se neměla při sportu zpotit a zapařit.

V současné době jsem ve fázi padání transplantovaných vlasů. Kdy mohu očekávat růst vlasů nových?

Transplantace vlasů má několik fází hojení a růstu. Během prvních 3-4 týdnů od transplantace vlasů v důsledku horšího přísunu kyslíku vypadají transplantované vlasy, což je předpokládaný průběh. Následně začnou z transplantovaných vlasových lůžek růst vlasy nové. Vlasy začnou intenzivně růst 2. ale zejména 3. měsíc po transplantaci vlasů a jejich růst bude pokračovat až cca 12 měsíců po transplantaci. Předpokládaný růst vlasů je cca 1 cm za měsíc. Rychlost a růst vlasů je však velmi individuální a pacienti musí být trpěliví.

Co po transplantaci vlasů? Mohu se na vás kdykoliv obrátit?

Samozřejmě! S našimi klienty jsme v dlouhodobém kontaktu, a to i po transplantaci vlasů. Můžete se na nás kdykoliv obrátit s jakýmkoliv dotazem. Také nás vždy potěší, když nám naši spokojení klienti napíší, jak se jim daří a jak jim roste kštice.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám na dotaz odpovíme.

    Napište nám pro konzultaci zdarma, ozveme se zpět
    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná.