ČeskoTurecko na slavnostní recepci Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v ČR


Včera 28. 5. 2019 jsme se účastnili slavnostní recepce Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v České republice v pražském hotelu President. Tato vrcholná akce se konala zejména u příležitosti 101. oslav založení Ázerbájdžánské republiky v roce 1918, ale také jako slavnostní rozloučení s pětiletou diplomatickou službou pana velvyslance J.E. p. Farid Shafiyeva, který se vrací zpět do rodné země a bude se zde věnovat akademické činnosti.

Ve velmi osobním projevu se s ázerbájdžánským velvyslancem Shafiyevem za českou stranu rozloučil 1. místopředseda vlády a ministr vnitra pan Jan Hamáček. Jeho excelence Shafiyev pana Hamáčka také obdaroval originálním obrazem Karlova mostu, který podle svých slov namaloval sám pan velvyslanec.

Ázerbájdžán projev

Ázerbájdžán je nejen turecký soused, ale má k Turecku tradičně kulturně a jazykově velmi blízko.

Přestože se mnohá slova v turečtině a ázerbájdžánštině jinak píšou a vyslovují, oba národy si navzájem velmi dobře rozumí. Oba jazyky totiž patří do rodiny turkitských jazyků. Nejedná se o tak blízkou jazykovou podobnost jako u češtiny a slovenštiny, ale obecně by se dala podobnost přirovnat češtiny k polštině. Turkům většinou přijde ázerbájdžánština vtipná nebo roztomile divná, ale to samé si myslí také Ázerbájdžánci o turečtině.

Do roku 1929 ázerbájdžánština používala pro zápis arabské písmo, od roku 1929 do roku 1939 se používala latinka. Když se stal v roce 1939 Ázerbájdžán součástí Sovětského svazu (SSSR), začala se používat cyrilice. Po osamostatnění v roce 1991 se opět píše ázerbájdžánština latinkou upravenou podle tureckého pravopisu. Díky tomu tak v ázerbájdžánské abecedě najdete podobně jako v turečtině ç, ğ, ı, ö, ü, ş.

Ázerbájdžánské jídlo

První Ázerbájdžánská republika vznikla 28. 5. 1918 a po překotných politických a historických událostech získala Ázerbájdžánská republika dne 30. 8. 1991 nezávislost na SSSR a svou dnešní podobu. Hlavním městem Ázerbájdžánu je metropole Baku s 2,3 miliony obyvatel ležící na západním pobřeží Kaspického moře. Partnerskými městy Baku jsou například turecká města Izmir, Istanbul a Konya, což dokazuje hluboké přátelství mezi Tureckou a Ázerbájdžánskou republikou.

Ázerbájdžánská republika profituje zejména z bohatých ložisek ropy. Z českých výrobků se v Ázerbájdžánu těší velké oblibě například český křišťál, broušené sklo a také technologie pro chemický průmysl.

Na slavnostní recepci dne 28. 5. 2019 v pražském hotelu President byli k vidění nejen zástupci ČeskoTurecko paní Ece Ergüney Hnátková a Milan Hnátek, ale také sám turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali s chotí a další představitelé turecké komunity v Praze, včetně dalších ambasadorů z celého světa.

Ázerbájdžán

Zástupci ČeskoTurecko, kteří již od roku 2013 aktivně spojují Českou republiku a Turecko, se díky svému profesnímu zaměření účastní podobných společenských akcí pravidelně. V minulosti se jednalo o účast na slavnostní recepci u příležitosti vzniku Turecké republiky, ale také podnikatelské akce, jako je Galavečer Dne podnikatelů ČR nebo EY Podnikatel roku a další společenské akce.

Slavnostní recepce Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v České republice se nesla ve velmi přátelském a vřelém duchu. Všichni účastníci měli příležitost ochutnat ázerbájdžánskou kuchyni, která je v mnohém podobná vyhlášené turecké gastronomii.

Ázerbájdžánské jídlo

Pokud se chcete jako první dozvědět o společenských, obchodních a osobních aktivitách ČeskoTurecko, sledujte nás na InstagramuFacebooku. Se světem sdílíme jak vlastní postřehy ze života v České republice a Turecku, tak další zajímavé aktivity. ČeskoTurecko se nesoustřeďuje jen na obchodní aktivity, ale jako významný prvek v česko-tureckých vztazích také podporujeme nejrůznější kulturní a společenské aktivity. Jeden příklad za všechny je nadcházející dvojkoncert slavného klavíristy a skladatele Fazila Saye.

Sledujte nás na sociálních sítích Instagram a Facebook a zapojte se do chystané soutěže o vstupenky na jeho pražský koncert.