Den druhý: Zápisky z novinářského výletu do Mariánských Lázní


Pokud jste si už přečetli náš první příspěvek o našem press tripu do Mariánských Lázní, jistě vás zajímá, co jsme dělali během druhého dne, co vše jsme viděli a co jsme o tomto lázeňském klenotu dozvěděli.

Grandhotel Pacifik Mariánské lázně

Druhý den začal asi dvouhodinovou prohlídkou města Mariánské Lázně se zaměřením na jeho historii a architektonický styl. Byla to skvělé prohlídka a dozvěděli jsme se hodně zajímavých informací. Ty nejzajímavější informace jsem si zapsal a o některé se teď podělím s Vámi:

  • Za nápadem nechat v centru města park prý stojí urbanista a zahradník Václav Skalník – ano, byl to geniální nápad, jelikož středem Mariánských Lázní není velké dlážděné náměstí, ale živý park
  • Dnešní Grandhotel Pacifik se dříve jmenoval podle svého majitele Grandhotel Ott
  • První škola byla v Mariánských Lázních otevřena v roce 1853
  • Kolonáda Maxima Gorkého byla postavena za pouhý rok, a to v letech 1888 – 1889
  • Kolonáda není postavena jen z litiny, jak se někde mylně uvádí, ale také z konstrukční oceli z Blanska, a ta je litinou jen obložena. Toto tvrzení dokazují cedulky na samotné konstrukci kolonády.
  • Kolonáda byla před svým ubouráním z důvodu špatné stability v roce 1973 údajně nejdelší lázeňská kolonáda v českých zemích a měřila 180 m
  • Rekonstrukce kolonády proběhla v letech 1986 – 1988 a v tomto roce také byla postavena slavná zpívající fontána

Mariánské Lázně detail Kolonády

Náš druhý den press tripu pokračoval návštěvou Městského muzea Mariánské Lázně, kde jsme se dozvěděli ještě více informací o historii města, ale hlavně jsme si mohli prohlédnout model, jak Mariánské Lázně vypadaly v roce 1815.

Model Mariánské Lázně 1815

Po prohlídce muzea nás čekala blesková prohlídka hotelového komplexu Hotel Esplanade Spa & Golf Resort, který se může pyšnit jednou z nejlepších vyhlídek na město.

Královské golfové hřiště

Na poslední štaci a společný oběd jsme pak zajeli do Royal Golf Club Mariánské Lázně. Toto jedinečné golfové hřiště otevíral dne 21. 8. 1905 sám král Edward VII., a proto se zde mohou honosit Royal v názvu. Celkem je prý na světě „jen“ 65 golfových hřišť, které mohou používat toto majestátní označení.

Jako zajímavé mi také přišlo, že golfový klub není v soukromích rukách, ale spravují jej samotní členové klubu, kterých se celkem okolo 600. V klubu také vládne velmi přátelská atmosféra a všichni se cítí jako jedna velká rodina. Prý se všichni znají jménem, vědí o sobě i osobní detaily a v případě pomoci si vzájemně pomáhají. Prý spolu netráví čas jen na trávníku, ale potkávají se i v soukromí nebo jezdí na společné dovolené.

Milan Hnátek Ece Ergüney Hnatek

Bylo opravdu krásné počasí a na výletě se nám tak líbilo, že jsme se rozhodli si svůj pobyt v Mariánských Lázních prodloužit. Ubytovali jsme se pro nás v již známém Marienbad Apartment manželů Kosnarových. Ten jsem poprvé navštívil na začátku března 2019 a psal jsem o tom v článku zde: Mariánské Lázně jen na víkend je málo

Nově zrekonstruované Apartmány Marienbad Apartment se nachází v samém srdci Mariánských Lázní hned naproti Sousoší monarchů, které zde bylo odhaleno v roce 2014 na paměť 110 let od návštěvy anglického krále Edwarda VII. a rakouského císaře Františka Josefa I. Osobně jsem se těšil na voňavé povlečení a v neposlední řadě také přátelské přijetí našich hostitelů.

Ubytování Mariánské Lázně Marienbad ApartmentNáročný život novináře

Závěr pracovního dne jsme si užívali krásnou procházkou z centra města dlouhým lesoparkem až k Ferdinandově prameni, který zajímavě bublá.

Večer jsme si užili společně s přáteli a nemysleli na práci. To byste se divili, jaká je to fuška být novinářem na press tripu. Musíte být pořád v pozoru, poslouchat, zapisovat si, a hlavně poslouchat instrukce organizátorů. Sem se podívej, na tohle si šáhni, tohle ochutnej, na tohle nešahej, to nejez a o tom napiš. :-)

Pro nás to v každém případě byla jedinečná zkušenost a výlet jsme si opravdu užili. Město Mariánské Lázně na nás udělalo opravdu výborný dojem a držíme mu palce, ať se do toho UNESCO v roce 2020 dostane!