Dovolená v Turecku – Jak na to?


Dovolená v Turecku je vhodná pro všechny věkové kategorie i pro rodinnou dovolenou s dětmi. Turecko je moderní zemí evropského střihu, obzvláště v nových turistických centrech na pobřeží Egejského a Středozemního moře.

Je to rozmanitá země s chutí Orientu a bohatou historií, ovlivněná muslimskou a křesťanskou kulturou. Turecko se rozkládá na dvou kontinentech, což svědčí o tom, že se jedná o zemi velmi různorodou. Asi největším příkladem spojení nejrůznějších vlivů je samotné město Istanbul, kde se mísí mnoho kultur. Turecko je však od dob prvního prezidenta Atatürka republikou. A díky tomu se velmi odlišuje od jiných muslimských zemí regionu. Tím největším rozdílem je například písmo. Turečtina používá latinku, avšak tím, že se jedná u turkický jazyk, turecký jazyk je velmi odlišný než např. čeština. Jestliže by vás turečtina zajímala, v našem článku se můžete naučit pár základních tureckých slovíček, které se vám budou hodit na dovolenou v Turecku.

Dovolená v Turecku pro každého

Turecko se rozkládá na dvou kontinentech a je obklopeno celkem 4 moři. Ze západu tuto zemi omývá Egejské moře, na jihu Středozemní moře a na severu Černé moře. Nejmenší je Marmarské moře, které se rozprostírá mezi Evropou a Asií a odděluje Černé a Egejského moře průlivy Bospor (Istanbul) a Dardanely (Çanakkale).

Nejvyšší hora Turecka je Ararat, která se nachází na východě a tyčí se do výšky 5137 metrů na mořem. Ararat je tedy více než 3x vyšší než Sněžka (1603 metrů nad mořem).

Jestliže poletíte na dovolenou na Egejskou nebo Tureckou riviéru, už pravděpodobně z letadla uvidíte rozsáhlé pohoří Taurus. Na severu se poté rozkládají Pontské hory. Turecko je velmi rozmanitá země a může nabídnout od každého něco – přírodní krásy, historické památky, krásné písečné pláže a stálé klimatické podmínky.
V posledních letech jsou mezi českými turisty velice oblíbené pobyty all inclusive v hotelových komplexech na pobřeží Turecké riviéry u středozemního moře či Egejské riviéry. Tyto all inclusive dovolené jsou známé svým perfektním servisem a přijatelnými cenami. Míst, kde se dá strávit dovolená v Turecku u moře, je celá řada, ale mezi hlavní letní letoviska patří Antalya, Bodrum, Alanya a Belek.

dovolena_turecko_more

All inclusive na first minute a last minute

Jestliže si zajistíte all inclusive zájezd přes cestovní kancelář, jediná vaše starost je sbalit si (tipy a inspirace, co si všechno sbalit s sebou do Turecka naleznete v jednom z našich předchozích článků), připravit si veškeré nutné dokumenty (pas, pojištění) a dostat se zavčasu na letiště. Před odletem si můžete přečíst 10 věcí, na které nezapomeňte před dovolenou v Turecku.

Většina zájezdů od cestovních kanceláří přepravuje své klienty přímými lety až do konečné destinace. Nicméně se může stát, že vás bude ještě čekat přestup v Istanbulu na vnitrostátní let.

V Istanbulu jsou celkem 2 letiště – Letiště Istanbul IST (hlavní a novější mezinárodní letiště) a poté menší Letiště Istanbul Sabiha Gokcen SAW, kam směřují nízkonákladové aerolinky. V případě přestupu by vám cestovní kancelář měla zajistit takový navazující let, abyste přestup stihli. Následně v cílové destinaci už na vás bude čekat delegát, který vás dopraví do vašeho hotelu.

V ceně pobytu s all inclusive je již zahrnuta veškerá strava, pití i zábava. Teoreticky tak dovolená v Turecku může stát jen tolik, kolik jste zaplatili při objednávce zájezdu. Zajímavou nabídku zájezdů na poslední chvíli, tzv. last minute, si můžete prohlédnout zde. V sezónním období, zejména na podzim, cestovní kanceláře naopak nabízejí letní dovolené s předstihem v tzv. first minute. Jejich aktuální nabídku najdete zde.

Levné letenky a ubytování

Pokud jste se však rozhodli do Turecka vycestovat „po svých“ bez předpřipraveného zájezdu cestovní kanceláře, jistě oceníte širokou nabídku nejlevnějších letenek zde a také širokou nabídku ubytování zde. Hotel si můžete vybrat dle počtu hvězdiček nebo druhu pokoje.

V Turecku se v turistických oblastech domluvíte anglicky, nicméně jestliže se naučíte pár základních frází v turečtině, místní tím určitě ohromíte. 

dovolená turecko letenky

Do Turecka bez víza

Jestliže cestujete do Turecka za turistickým účelem na maximálně 90 dní v průběhu 180 dní, postačí vám pouze platný cestovní pas. Doklad zároveň musí mít platnost minimálně 150 dní od data vstupu na turecké území. Platnost cestovního dokladu si tedy ještě před odjezdem řádně překontrolujte. Pokud vám již platnost pasu končí, je možné si za příplatek vyřídit tzv. rychlo pas.

Vízová povinnost byla pro české občany zrušena, tudíž v dovolená v Turecku na max. zmíněných 90 dní, se obejde bez víza pouze s pasem. Ale na občanku do Turecka jako po Evropě ještě Češi nemohou.

Bezpečnostní informace

Jak jsme již informovali v jiném článku, bezpečnostní situace v tureckých destinacích je stabilní a turistům nehrozí žádná větší nebezpečí. Nikde se však nelze vyhnout drobné kriminalitě a také v Turecku platí stejná bezpečnostní opatření pro turisty jako v každé turistické destinaci. Buďte tedy opatrní na své osobní věci, zejména na rušných turistických místech a nenechávejte cenné věci v autě či bez na pláži bez dozoru.

Při cestě do Turecka také doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, českých zastupitelských úřadů. Před cestou se registrujte v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí). Zároveň si před odletem překontrolujte aktuální podmínky pro vstup do země a návratu zpět do ČR v souvislosti s šířením nemoci covid-19.

Cestovní pojištění je nutnostícestovni_pojisteni_turecko

Neriskujte a v každém případě se před svou cestou do Turecka pojistěte cestovním pojištěním. Přestože je Turecko jednou ze smluvních zemí a v Turecku platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), domácí zdravotní pojištění v žádném případě nepokryje veškeré výdaje, které mohou v Turecku vzniknout návštěvou nemocnice nebo ošetřením úrazu. Také je nutné mít s sebou tzv. „evropský formulář“, který vám před odjezdem na žádost vydá vaše česká zdravotní pojišťovna.

Více informací se o tomto tématu dozvíte zde. Každopádně nejlepším řešením je si před cestou do Turecka zřídit cestovní pojištění, které v případě nutnosti kryje rizika. Existuje nespočet variant cestovních pojištěních podle účelu cesty a hlavně preferencí cestovatele.

Cestovní pojištění si můžete jednoduše před svou cestou do Turecka vybrat a zřídit ještě z domova online zde.

Mnoho turistů z Čech má při první návštěvě Turecka obavy z průjmu, žaludečních a střevních potíží. Turecko je moderní a rozvinutá země, není třeba se nijak zvlášť obávat zdravotních potíží. Je na místě dbát na základní hygienické návyky, na které jste zvyklí z domova (např. řádně umyté ovoce a zelenina atd) a to hlavně u dětí.

V případě, že byste se během dovolené potýkali s nějakými zdravotními potížemi, v lékárnách se dají koupit podobné léky jako máme dostupné v Čechách. Určitě si s sebou sbalte léky, které užíváte pravidelně. Na druhou stranu nevozte si celou domácí lékárničku s velkými zásobami léků. Spíše opravdu jen nezbytné léky.

Další informace

I přesto, že Češi Turecko znají hlavně jako letní dovolenkovou destinaci k odpočinku, mnoho turistů sem každoročně jezdí i mimo letní sezonu za historickými památkami (hlavně Istanbul, ale i Antalya nebo Ankara) nebo celoročně za zdravotním turismem

Zdravotní turismus (např. transplantace vlasů, zubní implantáty a rekonstrukce chrupu, plastické operace prsou, nosu atd.) je v posledních letech u Čechů velmi oblíbený. A není se čemu divit – Turecko se pyšní vysokou kvalitou zdravotní péče, moderně vybavenými klinikami, profesionálním personálem i krátkými čekacími lhůtami. Zároveň jsou lékařské zákroky finančně dostupnější v porovnání s klinikami v ČR či EU.

 

V případě, že máte zájem o nějaký lékařský zákrok, kontaktujte nás a my vám pomůžeme s jeho zprostředkováním. Neváhejte nás kontaktovat na info@ceskoturecko.cz. Můžete nás také sledovat na Instagramu nebo na YouTube. Rádi vám poradíme a zodpovíme všechny vaše dotazy.