Dovolená v Turecku – Jak na to?


hagia_sofia_istanbul_turecko_400px

Hagia Sofia v Istanbulu

Turecko je ideálním místem na dovolenou pro všechny věkové kategorie i pro rodinnou dovolenou s dětmi. Turecko je moderní zemí evropského střihu, obzvláště v nových turistických centrech na pobřeží Egejského a Středozemního moře.

Jedná se o rozmanitou zemi s chutí Orientu a bohaté historie ovlivněné muslimskou kulturou. Turecko je však od dob Atatürka republikou a díky tomu se velmi liší od jiných muslimských zemí regionu. Tím největším rozdílem je například písmo, Turci stejně tak jako Češi píší latinkou.

Dovolená pro každého

Turecko rozkládající se na dvou kontinentech může nabídnout každému něco. Jsou to jak přírodní krásy, historické památky, tak také krásné písečné pláže a stálé klimatické podmínky.

V posledních letech jsou mezi českými turisty velice oblíbené pobyty all inclusive v hotelových komplexech na pobřeží Turecké riviéry u středozemního moře či Egejské riviéry. Tyto all inclusive dovolené jsou známy perfektním servisem a přijatelnými cenami. Míst kam se v Turecku vydat na letní dovolenou k moři je celá řada, ale mezi hlavní letní letoviska patří Antalya, Bodrum, Alanya a Belek.

dovolena_turecko_more

All inclusive na first minute a last minute

V ceně pobytu s all inclusive je již zahrnuto jídlo, pití i zábava. Teoreticky tak dovolená v Turecku může stát jen tolik, kolik jste zaplatili při objednávce zájezdu. Zajímavou nabídku zájezdů na poslední chvíli, takzvaných last minute, si můžete prohlédnout zde. V posezonním období, zejména na podzim, cestovní kanceláře naopak nabízejí letní dovolené s předstihem v tzv. first minute a jejich aktuální nabídku najdete zde.

Levné letenky a ubytování

Pokud jste se však rozhodli do Turecka vycestovat „po svých“ bez předpřipraveného zájezdu cestovní kanceláře, jistě oceníte širokou nabídku nejlevnějších letenek zde a také širokou nabídku ubytování zde. Hotel si můžete vybrat dle počtu hvězdiček nebo druhu pokoje.

dovolená turecko letenky

Do Turecka bez víza

Od roku 2005 vláda Turecké republiky zrušila vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů. Tuto podmínku splňuje většina turistů mířících do Turecka, takže mohou vycestovat bez víza. Turisté musí však cestovat na platný cestovní doklad, jehož doba platnosti musí být minimálně 150 dní od data vstupu.

Bezpečnostní informace

Jak jsme již informovali v předchozím článku, bezpečnostní situace v tureckých destinacích je stabilní a turistům nehrozí žádná větší nebezpečí. Nikde se však nelze vyhnout drobné kriminalitě a také v Turecku platí stejná bezpečnostní opatření pro turisty jako v každé turistické destinaci. Buďte tedy opatrní na své osobní věci, zejména na rušných turistických místech a nenechávejte cenné věci v autě.

Při cestě do Turecka také doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, českých zastupitelských úřadů a před cestou se registrovat v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí)

Cestovní pojištění je nutnostícestovni_pojisteni_turecko

Neriskujte a v každém případě se před svou cestou do Turecka pojistěte cestovním pojištěním. Přestože je Turecko jednou ze smluvních zemí a v Turecku platí Evropský průkaz zdravotního pojištění ( EHIC), domácí zdravotní pojištění v žádném případě nehradí všechny výdaje, které mohou v Turecku vzniknout léčením nemoci nebo úrazu. Také je nutné mít s sebou tzv. „evropský formulář“, který vám před odjezdem na žádost vydá vaše česká zdravotní pojišťovna.

Více informací se o tomto tématu dozvíte zde. Každopádně nejlepším řešením je si před cestou do Turecka zřídit cestovní pojištění, které v případě nutnosti kryje rizika. Existuje nespočet variant cestovních pojištěních podle účelu cesty a hlavně preferencí cestovatele.

Cestovní pojištění si můžete jednoduše před svou cestou do Turecka vybrat a zřídit online zde.

Další informace

Pokud se chystáte do Turecka na dovolenou nebo pracovně a rádi byste se o Turecku dozvěděli více informaci, neváhejte nám napsat přes kontaktní formulář nebo přímo na info@ceskoturecko.cz. Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy.