Istanbul – hlavní město světa


„Kdyby svět byl jediným státem, Istanbul by byl jeho hlavním městem.“

Napoleon Bonaparte

Pokud jste už Istanbul navštívili, asi víte, co touto větou Napoleon myslel. Pokud ne, pokusím se vám to přiblížit a tak trochu vás i nalákat k návštěvě tohoto velkoměsta.

Turecko (291)

Trh s kořením

Istanbul je mnoha lidmi považován za nejúžasnější město na světě. Dlouhou dobu byl hlavním městem velké říše, nejdříve byzantské říše pod názvem Konstantinopol, poté osmanské říše pod současným jménem Istanbul. Jeho jedinečná poloha na bosporské úžině, kudy vedla slavná hedvábná stezka a tedy tudy procházeli obchodníci z nejrůznějších částí světa, rozhodující měrou přispěla k jeho dnešní multikulturní identitě.
V současné době v Istanbulu žije oficiálně asi 14 milionů obyvatel. S aglomerací je to však téměř 20 milionů, což z města činí jedno z největších světových metropolí. Zajímavostí Istanbuluje také fakt, že se rozkládá na území dvou světadílů, Evropy a Asie. Nejen geograficky, ale i kulturně a historicky je toto největší turecké město na pomezí evropské a asijské civilizace. V různých obdobích dějin hrála v Istanbulu ústřední roli různá náboženství, město ale bylo vždy multikulturní a spíše liberální.

Turecko (165)

Hagia Sofia

Při procházce městem můžete obdivovat řecké školy, arménské kostely, synagogy, mešity nebo sultánský palác. Istanbul je rozdělen zálivem Zlatý roh a Bosporskou úžinou na několik částí. Každá z těchto částí se v minulosti vyvíjela trochu jinak. Nejstarší část Istanbulu je Sultanahmet v evropské části města. Je to pevnina trojúhelníkového tvaru, kde najdeme většinu nejslavnějších historických památek – za zmínku stojí především Hagia Sofia, Modrá mešita, Velký bazar, Sulejmanova mešita a palác Topkapi.

Přes Zlatý roh se do novější evropské čtvrti dá přejít po Galatském mostě. V této části stojí za vidění zejména Galatská věž a palác Dolmabahçe. Dopravu v Istanbulu obstarává rozsáhlá síť autobusů, všudypřítomných zlutých taxíků a dolmušů, rozrůstající se síť metra, linky moderních i historických tramvají, několik lanovek a hlavně flotila trajektů brázdící Bosporský průliv, díky kterým je možné dostat se příjemně do asijské části Istanbulu.

Tato část není turisty tolik navštěvovaná, avšak návštěva tradičnějších trhů v Kadıköy nebo v Üsküdar je rozhodně zajímavým zážitkem. V Istanbulu si každý najde své. Proto není divu, že Istanbul je v posledních letech jednou z nejpopulárnějších turistických destinací na světě. Velký bazar je dokonce nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v roce 2013, kdy ho navštívilo více než 91 milionů turistů.

Turecko (272)

Velký bazar

Kromě turistické atraktivity je Istanbul také finančním a průmyslovým centrem Turecka. Sídla největších společností a bank se nacházejí ve čtvrtích Levent a Maslak. Snad všechny turecké firmy mají své zastoupení i v Istanbulu. Istanbul a okolí produkuje mimo jiné bavlnu, ovoce, olivový olej, hedvábí a tabák a nejvýznamnějšími průmyslovými produkty jsou textil, oleje, guma, kůže, sklo, papír a alkoholové nápoje. Navíc je Istanbul také oblíbenou destinací pro konání konferencí.

Galatský most a Galatská věž na pozadí

Galatská věž

Ať už jste v Istanbulu za účelem poznávání místních památek a kultury nebo za obchodem, zakusíte v tomto mumraji nakonec oboje. Turci jsou obchodníci každým coulem a při návštěvě bazarů nebo pouličních bister s kebaby se neobejdete bez tradičního handrkování. Bývá to ale velká zábava a nakonec je obchod uzavřen ke spokojenosti všech. Pracovní záležitosti je také nejlepší vyřídit v tradičním prostředí nad skleničkou čaje, případně ostřejší rakı.

Je až ironické, že Napoleon o Istanbulu na přelomu 18. a 19. století mluvil jako o světovém hlavním městě a přitom v současnosti majestátní Istanbul vlastně hlavním městem vůbec není. Místo toho je jím mnohem menší Ankara ve vnitrozemí. Proč si většina lidí myslí, že Istanbul je hlavní město Turecka, je asi zřejmé. O mém soukromém průzkumu a kousku historie hlavního města se dozvíte zanedlouho.