Istanbul – hlavní město světa


Istanbul je největší turecké město, které leží na obou březích Bosporské úžiny. Jedná se o multikulturní město, které se rozkládá na hranici Evropy a Asie. Díky této jedinečné poloze tudy v minulosti vedla hedvábná stezka a městem projížděli obchodníci z celého světa.

Když se podíváme do minulosti, název města se za tu dobu několikrát změnil. Od 9. století Slované město pojmenovali Cařihrad, v dobách Byzantské říše bylo město přejmenováno na Konstantinopol a následně v době Osmanské říše bylo město přejmenováno na dnešní Istanbul (občas špatně vyslovováno jako Istambul).

Istanbul – metropole na dvou kontinentech

Istanbul je jediným městem na světě, které se nachází na dvou kontinentech zároveň, v Evropě a v Asii. Istanbul se rozkládá na území dvou světadílů nejen geograficky, ale i kulturně a historicky je největší turecké město na pomezí evropské a asijské civilizace. V různých obdobích dějin hrála v Istanbulu ústřední roli různá náboženství, město ale bylo vždy multikulturní a spíše liberální.

Bosporský průliv

Dle oficiálních statistik žije dnes v Istanbulu okolo 15,5 milionů obyvatel. Nicméně je třeba vzít v úvahu, že neoficiální počet obyvatel se dnes včetně okolní aglomerace pohybuje okolo 20 milionů obyvatel. Istanbul je díky vysokému počtu obyvatel největším městem Turecka, ale řadí se i mezi největší světové metropole.

Istanbul - Istiklal Caddesi

İstiklal Caddesi – nejrušnější ulice v Istanbulu

„Kdyby svět byl jediným státem, Istanbul by byl jeho hlavním městem.“
Napoleon Bonaparte

Je až ironické, že Napoleon o Istanbulu na přelomu 18. a 19. století mluvil jako o světovém hlavním městě a přitom v současnosti majestátní Istanbul vlastně hlavním městem vůbec není. Místo toho je jím mnohem menší Ankara ve vnitrozemí, kde žije okolo 5 milionů obyvatel. Proč si většina lidí myslí, že Istanbul je hlavní město Turecka, je asi zřejmé.




Evropská část Istanbulu

Při procházce městem můžete obdivovat řecké školy, arménské kostely, synagogy, mešity nebo sultánský palác. Istanbul je rozdělen zálivem Zlatý roh a Bosporskou úžinou na několik částí. Každá z těchto částí se v minulosti vyvíjela trochu jinak.

Nejstarší část Istanbulu je Sultanahmet v evropské části města. Je to pevnina trojúhelníkového tvaru, kde najdeme většinu nejslavnějších historických památek. Za návštěvu určitě stojí Hagia Sofia, Modrá mešita, Velký bazar (nebojte se tu smlouvat), Sulejmanova mešita a palác Topkapi. Následně se po Galatském mostě můžete vydat do novější evropské části, kde doporučujeme návštěvu Galatské věže a paláce Dolmabahçe. Zajímavá je i stará istanbulská čtvrť Samatya dnes Kocamustafapaşa. Více se o zajímavých památkách v evropské části města dozvíte zde. Obecně se dá říct, že evropská část Istanbulu je centrum obchodu, cestovního ruchu a je více multikulturní.

Hagia Sofia v Istanbulu

Hagia Sofia v Istanbulu

Istanbulská čtvrť Beşiktaş

Projděte si s námi uličky istanbulské čtvrti Beşiktaş. Tuto čtvrt nejvíce proslavil místní fotbalový klub Beşiktaş J.K. Až jeho novému stadionu se sice nedostaneme, ale za to vám ukážeme, jak to žije v ulicích této vyhlášené čtvrti.

Asijská část města

Asijská část není turisty tolik navštěvovaná, avšak návštěva tradičnějších trhů v Kadıköy nebo v Üsküdar je rozhodně zajímavým zážitkem. V Istanbulu si každý najde své. Asijská část města je více konzervativní a mnoho místních obyvatel jezdí do práce a do školy právě z asijské do evropské části. Do asijské části se kromě osobní automobilové dopravy po jednom ze tří mostů nebo podmořským tunelem dostanete také lodí (turecky vapur). Hlavní nástupní stanice na evropské části jsou Eminönü, Kabataş, Karaköy a Besiktaş a loď má konečné stanice na asijské části v Üsküdar a Kadıköy. Pro dopravu lze využít mimo lodi i metrobus nebo metro (ze Sirkeci do Üsküdar nebo Kadıköy). V asijské části nevynechejte návštěvu čtvrti Kadıköy (Maiden’s Tower/Kız Kulesi, každé úterý je na ulici Hasırcıbaşı Kadıköy market), zvláště části Moda (mnoho restaurací, barů, kaváren, ale i obchodů).

Maiden's Tower - Kız Kulesi

Maiden’s Tower – Kız Kulesi

A jestliže byste se chtěli vydat mimo metropoli, doporučuji výlet lodí na Princovy ostrovy. Příběh o tom, jak Jirka navštívil Istanbul a bydlel u kurdské rodiny si můžete přečíst na našem blogu.

Doprava v Istanbulu

Při návštěvě po městě využívejte místní dopravu. Dopravu v Istanbulu obstarává rozsáhlá síť autobusů, všudypřítomných žlutých taxíků a dolmušů, rozrůstající se síť metra, linky moderních i historických tramvají, několik lanovek a hlavně flotila trajektů brázdící Bosporský průliv, díky kterým je možné dostat se příjemně do asijské části Istanbulu.

Při využití dopravy v rámci MHD si je třeba zakoupit Istanbulkart, kterou si můžete pořídit už na letišti nebo v kioscích na větších zastávkách. Jde o čipovou kartu, na kterou si nabijete určitou finanční částku a poté můžete jezdit jakoukoliv hromadnou dopravou po celém městě. Karta je přenosná a může ji používat i skupina více lidí. Dobíjení karet se provádí u automatů (akbil) v blízkosti některých zastávek. Pokud si kartu nechcete pořídit, je třeba si zakoupit žetony/lístky na jednotlivé jízdy.

Nicméně počítejte s tím, že Istanbul je rozlehlé město a doprava z bodu A do bodu B může zabrat více času, než ukazuje mapa a to hlavně v dopravních špičkách. Zároveň je třeba počítat s tím, že teplota v Istanbulu je celoročně vyšší než v České republice. Přes léto je tedy jízda přeplněným autobusem opravdovým zážitkem.

Istanbul je velmi multikulturní město a věříme, že každý si tu najde to své. Nicméně tím, že se jedná o kulturně odlišné místo, před návštěvou si raději přečtěte, co se v Turecku nesmí nebo nehodí dělat.

Turecká kuchyně

Během své návštěvy určitě musíte vyzkoušet místní tureckou kuchyni a tradiční pokrmy. Asi nejznámější turecký pokrm je kebab, nicméně v Turecku naleznete mnoho druhů, např. şiş kebab, döner kebab, patlican kebab atd. Věříme, že po konzumaci poznáte rozdíl mezi místním kebabem a stánkem v Čechách s nápisem Istanbul kebab. Ale turecká kuchyně není jen kebab. Turci milují bohaté snídaně, čerstvou zeleninu, sladké, různé saláty, grilované maso a ke všemu turecký čaj.

Velmi oblíbený je i tzv. rakı a balık večer – rakı je likér s příchutí anýzu a balık je ryba. Jedná se o takovou tradici, kdy se potkáte s přáteli nebo rodinou na večeři v hospůdce (meyhane), naservírují vám meze (tapas), grilovanou rybu se salátem jako hlavní chod a dezert k tomu. Celý večer k jídlu připíjíte rakı a všichni se skvěle baví.

Proč Češi létají do Turecka a Istanbulu?

Istanbul - Galatská věž

Galatská věž v Istanbulu

Čeští občané znají Turecko hlavně jako dovolenkovou destinaci a tráví zde převážně letní dovolenou u moře. Ale Turecko nabízí nespočet krásných míst na celoroční poznávací zájezdy (výše vyjmenované destinace v Istanbulu, Ankara, Bursa, Izmir a další). Kromě turistické atraktivity je Istanbul také finančním a průmyslovým centrem Turecka. Sídla největších společností a bank se nacházejí ve čtvrtích Levent a Maslak. Snad všechny turecké firmy mají své zastoupení i v Istanbulu. Istanbul a okolí produkuje mimo jiné bavlnu, ovoce, olivový olej, hedvábí a tabák a nejvýznamnějšími průmyslovými produkty jsou textil, oleje, guma, kůže, sklo, papír a alkoholové nápoje. Navíc je Istanbul také oblíbenou destinací pro konání konferencí, zároveň mnoho českých univerzit nabízí možnost studijních pobytů v Turecku.

V neposlední řadě se Turecko stává oblíbenou destinací pro Čechy, kteří sem jezdí za transplantací vlasů nebo za různými estetickými zákroky (plastické operace nosu, plastické operace prsou či stomatologické zákroky atd). Turecko se pyšní exkluzivní kvalitou, prémiovými klinikami s nadstandardními službami, nižší cenou a pro Čechy jsou zákroky velmi snadno dostupné (v Istanbulu jste z Prahy za 2,5 hodiny).

Ať už jste v Istanbulu za účelem poznávání místních památek a kultury nebo za obchodem, zakusíte v tomto mumraji nakonec oboje. Turci jsou obchodníci každým coulem a při návštěvě bazarů nebo pouličních bister s kebaby se neobejdete bez tradičního handrkování. Bývá to ale velká zábava a nakonec je obchod uzavřen ke spokojenosti všech. Pracovní záležitosti je také nejlepší vyřídit v tradičním prostředí nad skleničkou čaje, případně ostřejší rakı.

Pokud uvažujete zaletět si do Istanbulu na transplantaci vlasů, nebo si tam nechat udělat nové zuby, obraťte se na někoho, kdo se v tom skutečně vyzná a orientuje. Mohlo by se totiž snadno stát, že sednete na lep neseriózní vlasové klinice s hezky vypadajícím Instagramem. ČeskoTurecko, za kterým stojí manželský pár Milan Hnátek a Ece Ergüney Hnátková se mimo jiné specializuje na zajištění estetických a lékařských zákroků v Turecku. Jak to vše začalo se dozvíte v rozhovoru s Milanem Hnátkem.

Pokud vás o transplantaci vlasů nebo dalších estetických zákrocích v Istanbulu zajímá více informací, napište nám info@ceskoturecko.cz nebo zavolejte na +420 736 177 368.