Co se nesmí v Turecku a co tam radši nedělat?


V tomto článku se podíváme na to, co se nesmí v Turecku. Nebo lépe řečeno, co nedělat v Turecku, abyste se vyhnuli trapné situaci nebo dokonce nějakým nepříjemnostem se zákonem.

Článek vám pomůže s tím, jak se v Turecku chovat a na co si dát pozor. I když asi každý pozná (podle ponožek v sandálech, tílka či evropského vzhledu), že jste v zemi půlměsíce jen na skok, a bude mít určité pochopení pro vaše kulturně rozdílné chování, je lepší vědět, co se sluší a co se naopak nesluší, nebo co je dokonce v Turecku zakázané (nepsaným) zákonem.

Velmi záleží na tom, kde se budete v Turecku pohybovat. Většina Čechů mířících do Turecka se nevzdálí z turistických dovolenkových rezortů na turecké riviéře či jinde u Středozemního nebo Egejského moře, takže nepřijde do vysloveně kulturního střetu, protože tam jsou Turci na manýry turistů z all inclusive zvyklí.

Takže níže uvedené zásady neplatí pro všechna místa v Turecku a hodně záleží na tom, zda se pohybujete na východě Turecka a zabloudíte do zapadlé vesničky, kam moc turistů nepřijde, nebo budete jen v dovolenkové destinaci či kosmopolitním Istanbulu, i když v i něm najdete velmi konzervativní čtvrti.

Rýmička jako prd

O tom, jak správně pít turecký čaj a co nedělat, se dozvíte v tomto videu na našem YouTube kanále. Mnohé ale překvapí, že například takové smrkání na veřejnosti, které je pro mnoho Čechů zcela normální, je v Turecku neslušné a je postaveno na stejnou úroveň jako hlasité prdění nebo krkání z plna hrdla. Takže až budete rýmičku z klimatizace tahat až z paty, dejte si pozor na to, aby vás u toho v Turecku nikdo neslyšel.

Jak se oblékat v Turecku

Dalším tématem je také oblékaní. Přestože je venku horko až k padnutí, tak moc Turků v kraťasech, tílku a žabkách neuvidíte. Turečtí muži se oblékají na české poměry velmi formálně a nosí plné boty, plátěné kalhoty a lehnou košili. Turkyně se zase oproti Češkám oblékají velmi elegantně a žensky. Rozhodně ne vyzývavě, ale dokážou zdůraznit svou ženskou krásu a nemusí si vypomáhat hlubokým výstřihem. Mladá generace Turků žijících ve větších městech však boří zažité konvence ohledně oblékání a nosí i výkřiky poslední (západní) uvolněné módy.



Pokud se chcete v Turecku vyvarovat zvídavým pohledům či nemístných poznámkách, měly by se ženy místním poměrům přizpůsobit. Nemusí být zrovna úplně zahaleny jako nábožensky založená část ženské populace či arabské turistky, ale je dobré své vnady trochu upozadit. I když mnoho českých žen nechce své bronzové opálení kazit půdorysem plavek, je nepřípustné se v Turecku opalovat nahoře bez.

Na správné oblečení – tedy dlouhé kalhoty pro pány nebo delší sukně pro dámy byste také měli myslet během návštěvy mešit a dalších historických pamětihodností. Také se doporučuje mít zakrytá ramena a to platí jak pro pány, tak pro dámy.

Turečtí muži, kteří od Turkyň nejsou zvyklí na výrazné výstřihy, by vystavení vnad na odiv mohli vnímat až příliš vyzývavě a dotyčná by mohla být místními vnímána lehčeji, než by si přála. Také si dávejte pozor, až si budete dávat nohu přes nohu, aby vám zpod krátké sukně nebylo vidět až do kuchyně. Také si dávejte pozor, aby vám při předklánění z džín nevylezly půlky a neukázali jste všem svou „čatal“, turecky vidličku. Toto je samozřejmě nevkusné i v Česku, jen to nemá tak trefný název.

Líbačku si nechte na doma

Páry by se měly na veřejnosti vyhnout milostným projevům lásky a sexuální náklonnosti. Držení za ruku ani tak nevadí, ale pokud muži sjede ruka níž až na zadek a usilovně se své drahé polovičky drží za její půlku, tak to v Turecku neujde kolemjdoucím pozornosti. Páry by si také měli kontrolu mandlí a výměnu ústních tekutin nechat „na doma“.



Českých turistů se to v Turecku přímo netýká, ale je dobré vědět, že nesezdané páry spolu kvůli společenským konvencím nemohou bydlet nebo být ubytováni ve stejném pokoji. Zasedací pořádek je také v tureckých dálkových autobusech, kde se sedačky prodávají buď pro pány nebo dámy. Nejsou nijak zvlášť označeny, ale systém nedovolí prodat sedačku muži, kde už vedle sedí žena, a naopak. Pravděpodobně je to jako prevence proti obtěžování druhého pohlaví sedícím vedle. Pokud vás odděluje ulička, už je to v pořádku.

Turecké záchody

Čechům to asi není nutné připomínat, ale Turci se doma zouvají a nechávají boty venku před dveřmi. Pokud si musíte odskočit na WC na velkou, tak nejspíše vedle mísy (pokud tam nebude ala turka) uvidíte malý odpadkový koš. Ten je určen na použitý toaletní papír, který se nesmí vyhazovat do záchodové mísy. Prý by to ucpalo odpadní trubky a následná oprava by nebyla rozhodně voňavá. Také jsou turecké záchody vybaveny vestavěným bidetem – tryskou s vodou – právě na očištění onoho otvoru, který byste si měli až po jeho umytí usušit toaletním papírem.

Záchody v Turecku

Co v Turecku nedělat?

Rozhodně se nepokoušejte si zvěčnit malebný pohled na vojenskou základnu, či policejní stanici a už vůbec si neberte domů na památku úlomek historické stavby, sochy či jiného předmětu. Také se nedoporučuje si přibalit na cestu domů mušle nebo místní flóru či faunu.

Co nedělat v Turecku zákazy

Také si nemyslete, že přechytračíte zkušené prodejte na tureckých trzích. Smlouvání mají jako profesionální sport na vrcholové úrovni, ale vy během své letní dovolené hrajete jen amatérskou bahenní ligu. Raději se nepouštějte do nákupu (létajících) koberců, zlata a ušlechtilých látek. Pokud nejste zrovna od fochu, mohlo by se vám snadno stát, že koberec, který měla utkat slepá dívka před 258 lety, je jen bezcennou rohožkou.

Nakupování fejků

Češi v Turecku velice rádi nakupují, a to zejména na místních trzích (pazar). Nenechají si ujít příležitost si za zlomek ceny koupit skoro pravou Lůjviton kabelku, Lakosta tričko či Najkí boty. Je to každého věc, ale nemyslete si, i netrénované oko pozná, že ta kabelka není z Pařížské, ale nejspíše jste si ji dovezli domů z dovolené v Turecku. Pravdou ale je, že mnoho módních značek v Turecku své oblečení šije a čas od času z místní továrny „unikne“ na trh značkové oblečení v pravé kvalitě, ale třeba s odpáranou visačkou.

značková trička turecko

 

Zejména v turistických oblastech a rušných místech (v Istanbulu například Eminönü) se také setkáte s Afričany, kteří prodávají rolexky a další „značkové“ hodinky či kabelky vyskládané na šátku přímo na chodníku. Když se přiblíží policejní hlídka, sbalí si rychle své saky paky a jsou ve vteřině pryč.



Prodej zboží na ulici v Turecku

Pozor na podvodníky a zlodějíčky

Například v Istanbulu si také jako v každé velké metropoli, dejte pozor na kapsáře a drobné podvodníčky. V Praze byste asi peníze u ruličkářů na Staromáku neměnili, takže se o to nepokoušejte ani v Istanbulu. Co si nenechat ujít v Istanbulu, ale také, na co si dát pozor v Istanbulu, se pak dozvíte v tomto článku. Náš osobní typ ohledně čističů bot najdete na konci, jako bonus.

Prodej alkoholu v Turecku

V Turecku není úplně zakázán prodej alkoholu, ale je velmi omezený a rozhodně není podporovaný. V některých místech se můžete setkat s tím, že alkohol prodávají jen v určené hodiny a jinak vám neprodají ani kapku. Takže pokud se nechcete dostat do problémů, na bujarou konzumaci alkoholu na veřejnosti v Turecku rozhodně zapomeňte. Také myslete na to, že když navštěvujete Turecko v období Ramadánu, většina lidí od svítání do západu slunce hladoví a žízní, takže je vrcholně neslušné se před jejich zraky oddávat obžerství.

prodej piva v Turecku

Nemusíme snad ani připomínat, že dovoz, vývoz a prodej drog a dalších omamných látek je v Turecku, tak jako v jiných zemích, zakázán.

Etiketa stravování v Turecku

Při jídle se naopak v Turecku mluví a to hodně. Snídaně se může někdy protáhnout až do odpoledních hodin a večeře s bohatým výběrem dobrot do pozdních večerních hodin. Chleba se v Turecku neukusuje, ale ulamuje a malé kousky se vkládají přímo do úst. Také není dobré odmítnout pozvání na čaj či kávu. Jen pozor na to, abyste nebyli na trhu pozváni na čaj prodejcem koberců nebo jiných cetek pro turisty. Jak jsou na tom Turci s kávou a čajem, se pak dozvíte v dalších článcích na našem česko-tureckém blogu:

Zákaz kouření v Turecku

V Turecku je koření v restauracích, barech, kavárnách a uzavřených prostorech oficiálně zakázáno mnohem déle (od roku 2008), než v Česku (od 2017), ale i tak můžete vidět Turky kouřit na každém rohu a rozhodně kouří více než Češi.

O politice radši nediskutujte

Pokud nejste zrovna absolvent mezinárodních vztahů a politických věd, nepouštějte se do diskuze o turecké politice. Pokud se s druhou stranou neznáte, tak rozhodně neotevírejte téma kurdské otázky či arménských incidentů na konci první světové války před vznikem Turecké republiky. Už vůbec nezpochybňujte zásluhy prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka, jehož sochy, busty a další připomínky uvidíte v Turecku snad na každém rohu. Také se nedoporučuje veřejná kritika současné hlavy státu a dalších tureckých politických představitelů.

Socha Kemala Atatürka v Turecku

Naopak velmi vděčné téma k hovoru je fotbal. Pokud přiznáte, že jste z Česka, tak když nebudou znát Prahu, tak vám velice rádi připomenou potupnou porážku Česka Tureckem v roce 2008 na fotbalovém EURU, kdy jsme dobře rozehraný zápas nakonec ztratily 2:3 pro Turecko.

Pokud se o tureckých fotbalových klubech chcete dozvědět více informací, můžeme vám také doporučit tyto články z našeho blogu:



Dopravní pravidla, co v turecké dopravě neplatí

Oficiálně také platí v Turecku povinnost nošení helmy na motorce, připoutání se v autě, přednost zprava a zákaz jízdy na červenou, nebo zákaz předjíždění zprava, či telefonování za jízdy, ale v praxi si u toho nikdo hlavu nedělá a také ta doprava podle toho tak v Turecku vypadá. Zejména v Istanbulu a dalších větších městech jsou zácpy každodenní „kratochvílí“, která obyvatelům komplikuje dojíždění do zaměstnání či za zábavou. Obecně každý pochopí, když přijdete o 15 minut později, protože to prostě dříve nešlo a byla zácpa.

Doprava v Istanbulu

Zapomněli jsme v našem výčtu na něco? Co dalšího se podle vás nedoporučuje v Turecku dělat? Napište nám na info@ceskoturecko.cz vaše zkušenosti z Turecka a vaše postřehy velice rádi doplníme.

Do Turecka nemusíte létat jen na dovolenou k moři, ale vyhlášená je také jejich estetické lékařství, za kterým létají klienty u celého světa. Díky ČeskoTurecko je tako skvělá péče dostupná také našincům. Specializujeme se zejména na transplantace vlasů, stomatologické zákroky a také další zákroky estetické medicíny.