Návod, jak uvařit turecký čaj, a zajímavosti o sypaném čaji z Turecka


Ve videu na YouTube jsem vám ukázal, jak si doma uvařit turecký čaj a jak jej správně servírovat. Prostě jsem vzal to, co máme doma v kuchyni, a řekl vám, co jsem se o tureckém čaji během života v Turecku naučil. V tomto článku ještě video doplním o další informace a zajímavosti o tureckém čaji, které ve videu nezazněly.

Ve videu na YouTube jsem hovořil o tradičním způsobu přípravy tureckého čaje, ale také o tom, jak to s manželkou z časových důvodů obcházíme. K vaření vody využíváme rychlovarnou konvici a až potom černý sypký turecký čaj louhujeme. Pusťte si tedy mé video a schválně mi pak napište na info@ceskoturecko.cz, jak doma připravujete turecký čaj vy a zda máte nějakou vlastní vylepšenou čajovou směs.

Návod, jak připravit turecký černý čaj:

Konvice na turecký čaj mohou mít různé tvary a také mohou být z různých materiálů. Ve videu jsem vám ukázal dvě nerezové dvojité konvice, ale mohou být i jiné. Viděl jsem také dvojité konvice, kde horní konvice na čajový koncentrát byla porcelánová a jen spodní byla vyrobena z nerezu. Ale k vidění mohou být také jiné konvice, jako například kovince z okolí Arhavi na obrázku níže.

turecký čaj konvice

Tenkostěnné skleničky na turecký čaj mohou mít buď tradiční zaoblený tvar, ale v designových obchodech a showroomu tureckého výrobce Paşabahçe najdete i skleničky kónické, baculaté nebo zdobené zlatek. Pití černého čaje není jen výsadou Turků, ale je rozšířeno také v okolních státech, a to zejména v Sýrii a Íránu. Proto v některých obchodech s orientálním zbožím můžete najít i arabské vzory skleniček na čaj atd. K dostání jsou také různé čajové soupravy pro přípravu a pití čaje, ale u těch je velmi tenká linie mezi vkusným servisem, a naopak načinčaným kýčem.

turecký čaj sklenička

Co dalšího v mém videu o tureckém čaji nezaznělo:

  • Turci pijí horký čaj i během horkých letních měsíců.
  • Čaj v Turecku není jen horký nápoj, ale je to prostředek komunikace. Díky čaji máte možnosti si na chvilku oddechnout od každodenního shonu. Čaj je taková malá nevinná záminka k příjemnému rozhovoru. Jen pozor na prodejce koberců na turistických trzích, které vám vedle nabídnuté baňky s čajem nabízejí také „vzácné“ koberce a přehozy. Ale většinou je nabídka pití čaje nevinná a opravdu jen skvělé zahájení komunikace.

Turecký čaj čajovna Turecko

  • V Česku rádi pijeme pivo na zahrádce. V Turecku naopak najdete čajové zahrady neboli turecky „Çay bahçesi“. Ty se většinou nachází na atraktivních místech s výhledem a ve stínu korun stromů. Poznávacím znamením jsou plastové židle a jednoduché čajové stolky. V těchto čajových zahradách podávají jen čaj, případně kávu nebo studené nápoje. Někdy je dovoleno si donést své jídlo a konzumovat jej. Mnoho lidí také v čajových zahradách hraje společenské hry, kouří vodní dýmky nebo prostě jen klábosí o životě.
  • Kromě „Çay bahçesi“ si také můžete čaj vychutnat v „Çay evi“, tedy v čajovnách.

Turecký čaj Turecko

  • Pokud jste se čajem již napili do sytosti, můžete dát obsluze znamení, že už další čaj nechcete tím, že na skleničku položíte lžičku horizontálně.
  • Vlastní čajovou směr si můžete ochutit nejen hřebíčkem nebo citrónem, ale také špetkou Bergamotu, který se v Turecku prodává v kovových krabičkách a je základem slavného čaje Earl Grey.
  • Zkušené hospodyňky také doporučují smíchat turecký čaj s cejlonským čajem v poměru 1:1. Kreativitě a chuti se tedy meze nekladou.
  • Aby vám v hotovém čaji neplavaly čajové lístky, je možné do horní konvice připnout kovové sítko. Jenže v oblasti Černého moře, kde se čaj pěstuje, jsou čajové lísky považovány za součást čaje a je velmi neslušné je například vyplivávat nebo stěžovat na to, že v čaji máte čajové lístky. Je to prostě tak a čaj se pije i s nimi. Toto jsem se například dozvěděl během mé návštěvy čajových plantážích. O mých zážitcích z návštěvy pobřeží Černého moře si můžete přečíst v jiném článku na blogu: Černomořský zelený ráj čajem a oříšky oplývající.
  • Když v turecké domácnosti dojde sypaný čaj, je možné jej nahradit také pytlíkovým čajem, který třeba hospodyňka vyštrachá ze špajzu. Ale jelikož si Turci nemohou nikdy odpustit pití ze skleněných baněk, stále pytlíkový čaj připravují ve dvojité konvici – „çaydanlık“. Pytlíkový čaj tedy nechají vylouhovat v horní konvici a pak si jej opět dle libosti ředí horkou vodou.
  • Z klasických hrnků se v Turecku pijí zejména bylinné nebo zelené čaje dochucené medem nebo citronem.
  • V zimních měsících si také můžete někdy v restauraci nebo kavárně objednat „čaj“ z čerstvé máty neboli „Nane çayı“.
  • Pokud máte problém se spaním můžete si objednat lipový čaj, kterému se v Turecku říká „Ihlamur çayı“.

Jestliže se chcete něco dozvědět o čaji a oblasti, kde se turecký čaj pěstuje, podívejte se také na další příspěvky na našem blogu:

Aby vám neuniklo další zajímavé video o Turecku a našich aktivitách, sledujte nás na YouTube. Budeme velice rádi za jakýkoliv komentář a zprávu, jak si turecký čaj připravujete doma a co dalšího o tureckém čaji víte a s čím zajímavým jste se během návštěvy Turecka setkali.

Také nás můžete sledovat na Facebooku a Instagramu.

Pokud by vás o Turecku něco dalšího zajímalo nebo byste měli zájem o naše profesionální služby, které zahrnují jak ověřené soudní turecké překlady dokumentů, tak tlumočení nebo estetické zákroky v Turecku a zprostředkování obchodu s Tureckem, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo zavolejte na +420 736 177 368.