Turecká Kappadokie – Skvost Středního východu  


Kappadokie (názvy se mohou lišit dle jazyků – turecky Kapadokya, anglicky Cappadocia), nacházející se v centru Malé Asie (Anatolie), je jedním z nejúžasnějších a nejmalebnějších regionů v zemi půlměsíce. Svou unikátní geologickou krajinou, historickými památkami a vzrušujícími aktivitami si získala srdce cestovatelů z celého světa. V tomto článku se dozvíte, co v Kappadokii dělat a co tu vidět. Také vám doporučíme, kde se ubytovat a na čem si pochutnat.

Region Kappadokie, který má okolo 5 000 km² a skládá se z několika provincií (Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Kırşehir, Sivas and Niğde), je známý svými fascinujícími skalními útvary, známými jako „kamenné kužele“ (fairytale chimneys). Jednou z nejoblíbenějších aktivit je prozkoumávání hlubokých kaňonů a skalních městeček. Kappadokie je také známá svými ohromujícími balónovými lety, fotky balónů jsou dokonce součástí nejednoho reklamního videa nebo plakátu. Lety se konají brzy ráno a pohled na balóny při východu slunce nad skalními městy je úchvatný!

Kappadokia

 

Jak se z Istanbulu dopravit do Kappadokie?

Pokud se nacházíte v Istanbulu a plánujete navštívit Kappadokii, máte několik možností dopravy – nejrychlejším způsobem je vnitrostátní let z Istanbulu do Kayseri (létá tu Pegasus Airlines a Turkish Airlines) nebo z Istanbulu do Nevşehir (Turkish Airlines), což jsou nejbližší letiště k regionu Kappadokie. Přímý let vám zabere něco málo přes hodinku a následně můžete využít přímé autobusové spoje nebo taxislužby k dosažení vašeho vybraného města v Kappadokii (ideálně městečko Göreme).

Jak se z Antalye dostat do Kappadokie?

Pro cestu z Antalye do Kappadokie můžete využít letiště v Kayseri (létá tu 2x denně SunExpress). Pokud preferujete pozemní dopravu, tak se můžete rozhodnout pro cestu autobusem. Autobusové spoje z Antalye do Kappadokie jsou k dispozici a trvají přibližně 5-6 hodin v závislosti na konkrétním cíli v Kappadokii. 

V případě, že si výlet do Kappadokie zakoupíte v rámci letní dovolené na jihu Turecka přes vaší cestovní kancelář nebo delegáta, dopravu z hotelu do cílové stanice vám zajistí pořadatel výletu. Stačí, když se u svého delegáta zeptáte na tzv. fakultativní výlet.

Kde se v Kappadokii ubytovat?

V Kappadokii najdete širokou škálu ubytování pro každý rozpočet a vkus. Nejoblíbenějšími možnostmi jsou jeskynní hotely, které jsou charakteristické pro tuto oblast. Jeskynní hotely nabízejí autentický zážitek a mají moderní vybavení pro pohodlný pobyt. Mimo to jsou však k dispozici také běžné hotely, penziony a apartmány.

My jsme vyzkoušeli autentický jeskynní hotel Roca Cappadocia Hotel v Ürgüpu, kde je ubytování s tureckou snídaní. Hotel je hned u centra tohoto malého města a některé pokoje mají i vířivku. Další hotel, který bychom vám rádi doporučili, je Luvi Cave Hotel, který se nachází přímo v Göreme, tzn. v centru celé této turistické oblasti.

Co dělat v Kappadokii?

Jak už bylo uvedeno, pomyslným středobodem Kappadokie je městečko Göreme, kde se také doporučujeme ubytovat, ať máte vše po ruce. Nachází se tu skalní útvary a vytesané domy na každém kroku. V případě příznivého počasí odtud létají balóny každé ráno. Během dne můžete navštívit Göreme Open Air Museum – jedná se o skalní městečko ukrývající stavby z Byzantské říše. Tato oblast je i součástí seznamu UNESCO. Vstupenka vychází v roce 2023 na 300 TRY + za 100 TRY si můžete poslechnout audio průvodce.

Na západ slunce doporučujeme přesun do Červeného údolí (Kızıl Vadi) – vstup 30 TRY  nebo Údolí růží (Güllüdere), odkud jsou krásné výhledy na okolí. Za zmínku stojí také Holubí údolí (Güvercinlik) nebo skalní hrad Uçhisar.

Dalšími známými místy k navštívení jsou Paşabağları a Zelve. Vstupenku za 150 TRY si zakoupíte v jednom z nich a poté na druhém místě se už jen touto vstupenkou pouze prokážete. Obě muzea se nám velmi líbila a pokud jiná muzea nestíháte navštívit z časových důvodů, navštivte alespoň tyto dvě. 

Na vašem itineráři by neměla chybět návštěva městečka Avanos, které je známé svou výrobou keramiky, podzemní město Derinkuyu, které poskytuje jedinečný pohled do starověkého života v této oblasti.

Let horkovzdušným balónem při východu slunce nad krajinou je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní obdivovat panoramatické výhledy. V případě pěkného počasí létají balóny každý den a kapacita je cca 15 osob/balón. Doba letu je okolo 1-2 hodin. Balóny startují z několika míst, všechny se nacházejí v údolích kolem města Göreme. Jestliže se nechcete balónem proletět, balóny můžete v ranních hodinách alespoň pozorovat, což je také úžasným zážitkem.

Tím, že je Kappadokie velmi rozlehlá, můžete tu strávit mnoho dní a stále je co dělat a co vidět. Můžete se vydat na procházku nebo jízdu na koni a objevovat divokou krásu skalních měst Kappadokie. 

Kappadokie v Turecku - Skalní hotel a balony

Co v Kappadokii ochutnat?

Kappadokie nabízí bohatou tureckou kuchyni, která je ovlivněna místní kulturou a regionálními tradicemi. Můžete ochutnat místní speciality z tohoto regionu – testi kebab (jehněčí maso se zeleninou připravované v hlinitých hrncích), testi köfte (masové kuličky smíchané s rýží, vařené v hrncích), mercimek çorbası (hrachový krém) nebo keşkek (kaše z vařeného jehněčího maso s pšenicí). Místní restaurace samozřejmě nabízí i typické turecké pokrmy, jako je např. těstovinová polévka zvaná „mantı“, „kebabs“ (grilované maso), „dolma“ (plněné zeleninové listy), gözleme (plněná turecká placka) a místní vína. Nezapomeňte si vychutnat tradiční tureckou kávu a sladkosti, jako je „baklava“ a „lokum“. 

Turecko skalní město Kappadokie

Kappadokii jsme vám představili jen velmi stručně. O tomto regionu by se mohla napsat celá knížka. Je to na vás, co dalšího v této úžasné historická oblasti oblasti v Turecku objevíte. Je toho jistě mnoho, a proto také láká turisty z celého světa a to nejen díky úchvatným skalním útvarům, podzemním městům a horkovzdušným balónům.
Návštěva Kappadokie je jedinečný zážitek plný kultury, přírodní krásy a fascinujících historických památek. S úchvatnou geologickou krajinou, historickými památkami a širokou škálou aktivit nabízí Kappadokie něco pro každého. Nechte se okouzlit tímto tureckým skvostem a zažijte nezapomenutelný pobyt v tomto magickém regionu. Pokud přemýšlíte o návštěvě Kappadokie, volte spíše termíny mimo letní sezónu, v létě tu bývá opravdu mnoho turistů.

Návštěva Kappadokie se dá spojit s návštěvou památek v Istanbulu či nádherných pláží v Antalyi, odkud je poté možné letět zpátky do Čech.