Antalya – za zdmi hotelových komplexů


Není velkým překvapením, že město Antalya na Turecké riviéře říká Čechům mnohem více než turecké hlavní město Ankara. Antalya je totiž synonymem pro „dovolenou vašich snů“. I když se o tom návštěvníci uzavřených hotelových komplexů nemusí nikdy dozvědět, příjemné centrum města Antalya má bohatou historii, stejně tak jako okolí s nesčetnými ruinami antických měst. K tomu všemu je také oblast Antalye vhodná pro milovníky aktivních sportů, kteří se mohou vypravit do nedalekých hor na túru či sjet na raftu divokou řeku.

Město Antalya se srdcem Turecké riviéry a hotelové komplexy jsou poměrně nedaleko od letiště, takže turisté nejsou hned na začátku dovolené unaveni dlouhým transferem z letiště. Letiště Antalya (AYT) se nachází asi 13 km severovýchodně od centra města a je vybavené kuřárnou, kde si mohou cestovatelé doplnit dávku nikotinu. Jinak v celém letišti platí přísný zákaz kouření stejně jako v dalších veřejných místech v Turecku.

Kvůli moři do Antalye však jezdí zdaleka nejvíce zahraničních turistů a mají k tomu dobrý důvod. Pláže v Antalyi jsou krásné a každý si najde tu svou, moře je čisté a teplé a velmi příjemné ke koupání. Nejznámější pláže se jmenují Konyaaltı a Lara. Konyaaltı se nachází na západě města, je dlouhá 7 kilometrů a vstup na ni je zdarma. Jako důkaz, že je pláž čistá, poslouží ocenění Evropské unie za kvalitu a čistotu, tzv. modrá vlajka.

Antalya Turecko pláž

Součástí pláže jsou také různé zábavné atrakce a lunapark. Druhá pláž Lara ve městě Antalya se nachází na východě města, je dlouhá 12 kilometrů, ale za vstup musíte nějakou tu liru obětovat. Kromě těchto pláží se však v Antalyi nachází řada menších soukromých pláží, kde sice také něco zaplatíte, ale za ten klid a soukromí to asi stojí. Oproti hotelovým komplexům, které se většinou nacházejí dost stranou, to má ještě další výhodu – můžete pokaždé vyzkoušet jinou pláž, až vás to přestane bavit, můžete se vydat do města nebo na výlet po okolí. Například asi 17 km východně od města Antalya najdete delfinárium (Aksu Dolphinarium).

Pokud chcete prozkoumat také okolí města Antalya, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz
a rádi pro vás zařídíme jedinečný výlet. Také si můžete zapůjčit auto a podívat se po okolí po vlastní ose.

Zájezdy turistů město jednoznačně proslavily a udělaly z něj nejrychleji se rozvíjející tureckou oblast. Antalya je největší turecké město na pobřeží Středozemního moře a 8. největší město v Turecku s počtem obyvatel kolem jednoho milionu. Je to turistická destinace světového významu a v roce 2014 tu dovolenou trávilo 12,5 milionu turistů. Třicet procent turistů v Turecku jezdí právě do Antalye. Díky tomu jsou ceny v Antalyi o něco vyšší než v jiných tureckých dovolenkových destinacích. Také v Antalyi kromě české klientely narazíte také na velký počet ruských a německých turistů.

Do Antalye nejen k moři

Město však přitahuje i baťůžkáře, kteří se spíše než ve velkých komplexech na okraji města zdržují v centru, které se jmenuje Kaleiçi. Jsou to úzké uličky, tvořené historickými osmanskými domky. Celé centrum je obklopeno antickými hradbami, které ho chrání před hlukem vnější metropole. Nejlepší vstup do centra je přes impozantní Hadrianovu bránu. Můžete si však vybrat i jiný vstup. V centru města se nachází veškeré turistické zázemí, jako jsou hotely, bary, kluby, restaurace a obchody.

Antalya Turecko přístav

Co je možné vidět v Antalyi – památky a zajímavosti

Pokud toužíte po klidnějším místě bez davů turistů, buď se vydejte do Antalye mimo sezónu, nebo nasměrujte své kroky spíše do jižní části centra, které není turisticky tolik ovlivněno. Dobrým místem je také park Karaalıoğlu, vybudovaný v příjemném antickém stylu. Vhodným místem na romantické procházky je místní přístav Yat Limanı, nacházející se v pěkné zátoce. Pokud se v úzkých uličkách centra ztratíte, jako orientační bod vám může posloužit Yivli minaret ze 13. století, první islámská památka v Antalyi a symbol města. Tento minaret také najdete v logu místního fotbalového klubu Antalyaspor.

Rozhovor s českým fotbalistou Ondřejem Čelůstkou hrající za Antalyaspor.

Když vylezete k malé věži Hıdırlık Kulesi, budete mít přehled o celém městě. Pěkné panorama se naskýtá také z kopce Tünektepe. Hadriánova brána neboli turecky Hadriyanüs Kapısı je jedna z nejkrásnějších památek v Antalyi a je připomínkou římského období. Přes svou dlouhou historii přežila brána do současnosti v úctyhodném zachovaném stavu.

Hadrianova brána v Antalya, Turecko

Za vidění stojí také hodinová věž velmi podobná té v Izmiru nebo useknutý minaret Kesik Minare. Na Cumhuriyet Meydanı (Náměstí republiky) se nachází netradiční socha prezidenta Atatürka a konají se tu různá vystoupení a výstavy pod širým nebem. Největší kulturní událostí je však filmový festival, který je dokonce nejvýznamnějším filmovým festivalem v Turecku. Probíhá každoročně v září nebo v říjnu.

Antalya: Antické památky

Milovníci antických památek a ruin všeho druhu si v Antalyi přijdou na své. V okolí se jich totiž nachází nepřeberné množství. Za zmínku stojí například fantastické římské ruiny Perge s hippodromem a amfiteátrem, amfiteátr v Aspendu, velmi zachovalé antické město Side nebo Termessos, antické město nacházející se vysoko v horách. Pokud se vám však na výlet po antických městech nechce, pohodlně můžete všechny potřebné znalosti načerpat v archeologickém muzeu.

Anfiteátr v Aspendu, Turecko

A jestlipak víte, odkud pocházel svatý Mikuláš? Podle všeho se totiž narodil právě nedaleko Antalye, ve městě Myra, dnešní Demre. Mají tam po něm pojmenovaný kostel a stojí tam jeho socha (i když spíš Santa Clause) v nadživotní velikosti.

V Turecku obecně se velmi dobře jí, a proto je potřeba nabytá kila zase nějak pozbýt. To je možné při výletech do okolních hor Taurus. V Národním parku Termessos se však dost zapotíte, antické město ležící vysoko v horách nezdolal ani Alexandr Veliký. Návštěva však stojí za to.

Dominantou jsou strmé svahy hory Güllük, vysoké 1650 metrů. Podél pobřeží se zas táhne Národní park Olympos. Na pobřeží můžete narazit na karety obrovské, nad ním se zas tyčí mohutný vrchol Olympos vysoký téměř dva a půl kilometru. V parku rostou vzácné cedry a unikátem jsou přírodní plameny Chiméra, šlehající ze skály. Kousek od města jsou také zajímavé kaskádovité vodopády Düden, které padají přímo do moře.

Vodopády Düden v Turecku

Vodopády Düden v Turecku

Honorární konzulát ČR v Antalyi

Hlavní zásadou je mít při cestování do Turecka sjednané cestovní pojištění. Takže v případě zdravotních problému, v první řadě kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu, která vám poradí a pomůže najít řešení. Cestovní pojištění si můžete zakoupit online zde. Jestliže je situace závažnější a je ohroženo vaše zdraví či život, neváhejte se také obrátit na Honorární konzulát ČR v Antalyi, kam můžete zavolat na nouzovou linku: +90 242 322 61 83. Pokud situace neohrožuje život nebo zdraví, obraťte se na český konzulát v normální pracovní době.

Antalye má toho českým turistům mnohé co nabídnout a je ideálním místem na dovolenou, jak pro lidi, kteří se na dovolené nechtějí o nic starat, tak pro dobrodružnější a nezávislejší cestovatele. Pokud se chcete podívat na nabídku dovolené v Antalya, klidněte zde. Na našem blogu také najdete další články týkající se dovolené v Turecku. Na našem webu si také můžete půjčit auto v Antalyi.

Spojte dovolenou v Turecku také s péči o zdraví a krásu

Díky ČeskoTurecko, můžete letět do Turecka za zdravím a krásou. Soukromé turecké nemocnice totiž poskytují luxusní lékařskou péči a estetické zákroky zahraničním pacientům a klientům. Tato nadstandartní zdravotní péče je také dostupná pacientům a klientům z České republiky, a to přitom za zlomek ceny, jako na podobných lékařských zařízeních v EU nebo USA.

Přímo v městě Antalya je nachází jedna z nemocnic, se kterými ČeskoTurecko přímo spolupracuje a v České republice je zastupuje. Tato soukromá nemocnice se nachází přímo v centru Kepez a je velice blízko mnoha hotelovým resortům, letišti, ale také autobusovému nádraží. Soukromá nemocnice v Antalya má kapacitu 132 lůžek, 28 lůžek intenzivní péče a 4 jednotky intenzivní péče.

nemocnice_antalya

Tato nemocnice v Antalya provádí jak neodkladnou péči, ale také estetické zákroky (zmenšení prsou, zvětšení prsou, modelace prsou, operace nosu) kardiovaskulární chirurgii, operace žaludku a asistovanou reprodukci a léčbu neporodnosti.

Pokud se chcete dozvědět více informací, jak spojit dovolenou v Turecku také s řešením zdravotních problémů nebo získat krásu, podívejte se zde.

Pokud v Turecku potřebujete cokoliv dalšího, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit na: info@ceskoturecko.cz