Stará istanbulská čtvrť Samatya dnes Kocamustafapaşa


Samatya je stará istanbulská čtvrť patřící do městské části Fatih. Samatya, původně rybářská osada situována u Marmarského moře, byla obývána tureckými Řeky, ale hlavně arménskou komunitou žijící v centru Osmanské říše. Dnes je Samatya oficiálně nazývána Kocamustafapaşa, ale tento moderní název se moc neujal a nadále tak Turci používají vžitý název Samatya.

Samatya v minulosti těsně sousedila s břehy Marmarského moře a domky byly natěsnány k istanbulským hradbám. Jak se Istanbul rozšiřoval, byla za hradby navezena zemina a tím se Samatya posunula dále od moře. Před hradbami se dnes nachází železnice, několikaproudá silnice a další zástavba, která odděluje Samatya od moře.

Samatya Istanbul

Kvůli v minulosti častým požárům a ničivému zemětřesení v roce 1894 se v Samatya nedochovaly všechny původní dřevěné domky. Tyto původní domky byly nahrazeny novou zděnou zástavbou. Tu a tam na nějaký dřevěný domek narazíte, ale většinou je obklopen novějšími budovami. Ale i tak má Samatya jedinečnou atmosféru, kterou filmaři zachytili například v tureckém seriálu İkinci Bahar. V Samatya, dnes Kocamustafapaşa, se také natáčely filmy Gönül Yarası a Üç Maymun.

Čtvrť Samatya Istanbul

Na náměstíčku Samatya Meydanı najdete tradiční rybí trh a autentické turecké restaurace, kde můžete ochutnat turecké speciality a strávit hodiny u večeře s přáteli. Turci velice rádi společně jedí a baví se. V Turecku rozhodně neplatí, že se u jídla nemluví. Ba naopak. Více se o turecké kuchyni také dozvíte v jiném článku na našem blogu. Pro Turky je společná večeře velmi důležitá. V Samatya můžeme vřele doporučit restauraci Kuleli Meyhane, kde jsme také byli s rodinou a přáteli. Ochutnali jsme lahodné „meze“. Meze jsou vlastně turecké předkrmy servírované v mističkách. Jsou to menší porce nejrůznějších jídel, které sdílíte se spolustrávníky. Můžete si vybrat z nejrůznějších „pomazánek“, zeleniny (paprika, lilek, rajčata), darů moře, jogurtu a mnoho dalšího.

K meze a rybím pochoutkám pak patří tradiční turecký národní alkoholický nápoj Raki (turecky Rakı). Raki je anýzová pálenka, kterou Turci většinou pijí smíchanou s vodou a ledem ze „speciálních“ úzkých skleniček. Najdou se však i tací, co pijí Raki „sade“, tedy malými doušky bez vody. Raki se v Turecku nepije jako „český panák“, ale vychutnává, a to nejlépe s přáteli nebo rodinou. Když vás v Turecku někdo zve na večeři a Raki, znamená to, že musíte něco důležitého a osobního probrat.

Samatya

V istanbulské čtvrti Samatya najdete díky původním arménským obyvatelům například arménský kostel Surp Kevork, arménskou školu Sahakyan Nunyan či agenturu pořádající arménské svatby a pohřby. Naše další fotky z procházky čtvrtí Samatya najdete na našem facebooku nebo nás můžete sledovat na Instagramu.

Nás však nejvíce zaujal obchod s knihami zvaný Samatya Sahaf, provozovaný slepým knihkupcem Devrim. Přestože je Devrim slepý od narození, vystudoval ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi = Technická univerzita Blízkého východu), jednu z nejprestižnějších vysokých škol v Turecku. Dnes provozuje své knihkupectví v Samatya a obchod je založen na důvěře a čestnosti jeho zákazníků. Zrovna, když jsme jeho obchod navštívili, byl u kadeřníka, takže knihy dočasně prodávaly kočky.

Samatya

Pokud se chcete dozvědět, jaké další památky a zajímavá místa byste v Istanbulu rozhodně neměli vynechat, můžete si přečíst náš další příspěvek Istanbul – zajímavá místa a památky v evropské části města na našem česko-tureckém blogu.

Pokud se do Istanbulu chcete vydat na výlet nebo dovolenou, můžete se podívat na nejlevnější letenky do Istanbulu nebo si rovnou projít nabídku zájezdů do Istanbulu zde. Jestliže vás o Istanbulu nebo Turecku obecně zajímá něco dalšího, co jste na našem česko-tureckém webu nenašli, můžete nám napsat na info@ceskoturecko.cz