Turecká kuchyně není jen kebab


Když se řekne turecká kuchyně, mnozí si zřejmě představí stánek s kebabem nebo kávu s lógrem. Pokud se ale vydáte do Turecka a nakouknete místním pod pokličku, brzy poznáte, že turecká kuchyně je ve skutečnosti rozmanitá jako země sama a navíc zdravá.

Turecká kuchyně nabízí bohaté a pestré menu

Turecko a potažmo turecká kuchyně byly výrazně ovlivněny svým okolím. Díky osmanské tradici jsou na tureckých pokrmech patrné vlivy Balkánu, střední Asie nebo Blízkého východu. Poloha Turecka mezi Středozemním, Egejským a Černým mořem a přívětivé klimatické podmínky umožňují pravidelný přísun ryb i dalších darů moře a také množství zeleniny, která je v turecké kuchyni nenahraditelnou ingrediencí.

V Turecku je snídaně malou hostinou

Když je řeč o turecké kuchyni, měli bychom začít tureckou snídaní, která představuje kapitolu samu o sobě. Snídaně bývá v Turecku malou hostinou a neexistuje, aby ji místní vynechali. Na stole ráno nechybí rajčata, okurky, olivy, měkké bílé sýry, tvrdé zrající sýry, kořeněná klobása sucuk a džemy. K tomu se často podává simit (sezamové pečivo ve tvaru kroužku) nebo také börek (vydatné pečivo vyráběné z jemného tenkého těsta a plněné sýrem, mletým masem či špenátem).

Častou součástí snídaně bývá také vaječná omeleta nebo dokonce hranolky. Někdy se podává menemen – pokrm sestávající se z míchaných vajec vařených s rajčaty, paprikami a cibulí, aneb takové lepší lečo.

turecká snídaně

Turecká snídaně

Pochutnají si vegetariáni i milovníci masa

Ze zeleniny převažují zejména lilky, papriky, rajčata, cukety a okurky. Mezi nejpopulárnější zeleninové pokrmy v Turecku patří İmam bayıldı, jehož hlavní ingrediencí je lilek plněný rajčaty, česnekem a cibulí. Název İmam bayıldı, neboli Imám omdlel, vznikl podle dávné historky o imánovi, který po ochutnání tohoto jídla údajně omdlel blahem. Pokud si potrpíte na maso, objednejte si karnıyarık, což je verze tohoto pokrmu doplněná o mleté maso.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně je plná zeleniny

Maso má ostatně v turecké kuchyni také nezanedbatelné místo. Převažuje jehněčí, skopové, hovězí a oblíbené je i drůbeží. V jídelním lístku naopak nenajdete vepřové maso, které muslimové nejedí. Pokrmy z masa se často připravují dušením se zeleninou (té se nebo opékáním na rožni či na grilu. Populární jsou v Turecku také kořeněné masové kuličky zvané köfte, které připomínají české karbanátky.

Není kebab jako kebab

döner kebabSamozřejmě nesmíme opomenout proslulý kebab, pod kterým si v Evropě vybavíme tenké hovězí či kuřecí plátky masa zabalené v pita chlebu nebo pšeničné placce, které u nás většinou říkáme tortilla, zatímco v Turecku dürüm. Maso grilované na otáčivém rožni, neboli dőner kebab (döner znamená v turečtině otáčivý nebo rotující), je však pouze jedním z několika druhů kebabu, které se od sebe liší typem přípravy a použitým kořením. V turecké restauraci si můžete objednat např. adana kebab, tj. kořeněné mleté maso, nebo šiš kebab – špízy podávané s cibulí, paprikou a rajčaty. Za ochutnání jistě stojí i iskender kebab, čili grilované jehněčí nebo hovězí plátky masa servírované na kouscích pita chleba, zalité hustou rajčatovou omáčkou a doplněné jogurtem.

Turci mají svou vlastní pizzu i ravioli

Mezi tradiční turecké pokrmy patří dále třeba pilav, jehož základem je rýže osmažená na oleji a poté vařená v kořeněném vývaru a často obohacená o maso nebo zeleninu. Ochutnat byste měli i manti, neboli těstovinové taštičky připomínající svým tvarem italské ravioli, které jsou plněné mletým masem a podávané s jogurtem. Výborný je také lahmacun, mezi zahraničními návštěvníky považovaný za tureckou verzi pizzy. Lahmacun se však často jí srolovaný a typickou přísadou, která se pokládá na těsto, je kořeněná směs mletého masa a zeleniny.

turecký čaj

Turecký čaj

Správný turecký oběd či večeře by však měly začít polévkou (turecky çorba), přičemž mezi nejoblíbenější patří čočková nebo fazolová. Na stole pak jistě nebude chybět nadýchaný bílý chléb (ekmek), který Turci přikusují snad ke každému jídlu.

Čaj všude, kam se podíváš

Po jídle vám bude zcela jistě nabídnut černý čaj (siyah çay), kterému se v Turecku nevyhnete. Čaj se popíjí nejen v restauracích, ale i na ulici a nebude výjimkou, pokud vám ho nabídne prodavač v obchůdku, kde zrovna nakupujete. Tradičně se čaj popíjí v malých skleněných skleničkách připomínajících svým tvarem tulipán.

Pravá turecká káva

Pochutnat si můžete i na turecké kávě (Türk kahvesi), která ovšem s tím, co v Česku nazýváme turecká káva nebo “turek”, nemá moc společného. V Turecku se káva připravuje v konvici zvané džezva a musí se několikrát odstavit, aby neprošla varem. Podává se v malých hrnečcích a Turci ji rádi pijí ještě horkou a velmi sladkou.

Turecká káva

Turecká káva

Turci to rádi sladké

Turci si nepotrpí jen na sladkou kávu nebo čaj, ale sladké obecně. Mezi nejznámější dezerty patří baklava – malý zákusek tvořený několika vrstvami jemného těsta, sirupu a ořechy, nejčastěji pistáciemi. Typické jsou také různé druhy pudinků a velké oblibě se těší měkká cukrovinka lokum vyráběná z cukru a škrobu spolu s různými příchutěmi, mezi turisty tolik známá jako “Turkish delight”.

Turecké sladkosti

Turecké sladkosti

Turecká kuchyně je skutečně bohatá a pochutnat si na ní mohou jak milovníci masa, tak vegetariáni. V našem článku jsme si představili alespoň zlomek toho, co nabízí. Pokud chcete tureckou kuchyni skutečně zakusit, vydejte se do Turecka a nechte se unášet chutí a vůní místních specialit.

Na našich stránkách si můžete vybrat z široké nabídky zájezdů do Turecka. Jestliže si chcete dovolenou v Turecku raději naplánovat a sestavit sami, můžeme k tomu využít náš vyhledávač letenek nebo si online vybrat a rezervovat hotel. Až do Turecka poletíte, také nezapomeňte na cestovní pojištění, které si můžete okamžitě online zřídit zde. Pokud máte nějaké dotazy či přání, neváhejte nás kontaktovat na info@ceskoturecko.cz

Afiyet olsun! (Dobrou chuť!)