Hlavní hráči v tureckém v chemickém průmyslu


V předchozím příspěvku jsme informovali o příležitosti pro české firmy účastnit se mise dodavatelů techniky a vybavení do loděnic a možnosti se prezentovat před významnými hráči z oboru výroby a opravy lodí. V tomto oboru patří Turecko ve světovém měřítku na přední příčky.

Dalším oborem, kde hraje Turecko výraznou roli, je chemický průmysl, což je dáno zejména strategickou polohou země, kvalitní infrastrukturou a kvalifikovanou pracovní silou. Turecko je také regionálním centrem pro výrobu, management a vývoz několika předních značek chemického průmyslu jako BASF, Henkel, Bayer, Evonik, Linde, P&G, PPG a Dow, které na tureckém trhu působí již řadu let.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu ve spolupráci s českou ambasádou v Ankaře bude v předpokládaném termínu  5 – 9. 11. 2018 pořádat podnikatelskou misi dodavatelů techniky a vybavení pro průmyslové EPC společnosti se zaměřením na chemické a petrochemické závody. Pokud se této atraktivní podnikatelské mise chcete také osobně účastnit a využít příležitosti, které Turecko nabízí, obraťte se přímo na vedoucího zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Turecký chemický průmysl zahrnuje petrochemii, organické a anorganické chemikálie, hnojiva, barvy, laky a nátěry, farmaceutika, mýdla a prací prostředky, syntetická vlákna, esenciální oleje, kosmetiku a další.

V chemickém průmyslu v Turecku působí zhruba 6200 firem a zaměstnává asi 200 000 zaměstnanců, čímž se řadí mezi významné sektory v tureckém exportu a tvoří necelých 12 % celkového exportu Turecka.

TüpraşNení tedy náhodou, že největší tureckou průmyslovou společností je firma Tüpraş, která patří do skupiny firem Koç Holding – největšího tureckého konglomerátu, který patří mezi 500 největších firem Fortune 500. Turecká chemická firma Tüpraş provozuje v Turecku 4 rafinérky a je tak sedmá největší rafinérská společnost v Evropě.

Více se o firmě Tüpraş dozvíte v tureckém videu zde:

Anglickou verzi videa najdete na webových stránkách firmy Tüpraş zde.

Zahraniční kancelář CzechTrade Istanbul ve spolupráci se společností V4 Group chystá pro tureckou petrochemickou společnost Tüpraş dodavatelské fórum, kde se mohou představit české firmy a navázat případně spolupráci. Více informací naleznete přímo na stránkách CzechTrade zde.

Do portfolia investiční skupiny Koç Holding patří také značka OPET, která provozuje čerpací stanice a dodává palivo například Tureckým Aerolinkám (Turkish Airlines).

ČeskoTurecko, které je spolehlivým partnerem českých firem v Turecku a na místním specifickém trhu se vyzná, níže představuje další turecké petrochemické podniky, které mohou být pro české firmy zajímavé.

Turecký chemický průmysl a jeho hlavní hráči

Mezi další významné turecké hráče v petrochemickém průmyslu patří například Petrol Ofisi, druhá největší turecká firma. Petrol Ofisi provozuje největší síť čerpacích stanic (přes 1700 stanic), což z ní činí jednoho z nejvýznamnějších distributorů paliv a maziva v Turecku. Na sít benzínových stanic Petrol Ofisi se můžete podívat například zde: http://www.ponerede.com/

Chemička Petrol Ofisi byla založena v roce 1941 jak státní podnik, který byl v roce 2000 zprivatizován. Níže se můžete v turečtině podívat na film ku příležitosti 77 let podniku.

Dalším významným tureckým podnikem je Arkem, který byl založen v roce 1992 a dnes má zákazníky ve více než 30 zemích světa. Firma Arkem vyrábí více než 500 různých chemikálií zahrnující monomery, alkoholy, estery, glykoly, plasty, mastné kyseliny, kosmetické a farmaceutické přísady atd.

Přestože je turecká firma Şişecam známá jako producent skla a skleněných výrobků, jedna ze čtyř divizí – Şişecam Chemicals působí také v chemickém průmyslu, a to zejména v těžbě a zpracování sodíku a skelných vláken. Více se o turecké firmě Şişecam Chemicals dozvíte ve videu níže.

 

Další důležité turecké petro-chemické závody v Turecku jsou také:

  • Petkim – věnuje se zejména výrobě a zpracování plastů
  • Dyo – vyrábí barvy a laky
  • Eti Soda – těžba a zpracování sodíku. V roce 2009 vyrobila Eti Soda milion tun práškového sodíku.

Výhodou zástupců ČeskoTurecko je perfektní znalost turečtiny, osobní kontakty v regionu a spolupráce s tureckými organizacemi, sdruženími a asociacemi. V chemickém průmyslu těmito organizacemi mohou být například:

Pokud potřebujete nastartovat nebo vylepšit obchod s Tureckem, neváhejte se obrátit na ČeskoTurecko emailem na info@ceskoturecko.cz nebo rovnou volejte na +420 736 177 368.