Koronavirus v Turecku a jeho vliv na každodenní život a letní dovolenou


Obracíte se na nás s množstvím dotazů týkajících se aktuální situace a šíření nemoci COVID-19 v Turecku a omezení dovolené v Turecku způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Také se nás ptáte, zda je koronavirus v Turecku a co to znamená pro běžný život a letní dovolenou u moře. V tomto článku jsme pro vás připravili souhrn aktuálně platných opatřeních v Turecku a popis současné situace ohledně virové nákazy.

Informace ohledně již dříve platných omezeních (na hranicích) a opatřeních (zavřené školy atd) proti šíření koronaviru v Turecku najdete také v našem starším článku zde: Koronavirus a Turecko. Jaká je aktuální situace?

Níže uvádíme jen novější opatření proti nemoci COVID-19 v Turecku a jejich dopad na cestování a zájezdy do Turecka.

Koronavirus a Turecko:

 • V Turecku zatím neplatí stav nouze (informace ze dne 24. března 2020)
 • Všechny restaurace a kavárny jsou zavřené od 17. března 2020
 • Většina obchodních a nákupních center je zavřena od 22. března 2020. Většina z nich zavřela dobrovolně, aby zamezila shlukování a setkání většího množství osob.
 • V Turecku jsou zakázány hromadné modlitby, sportovní a kulturní akce.
 • Je omezen prodej roušek a respirátorů. V Turecku je několik výrobců jednorázových roušek a respirátorů, ale jejich export do zahraničí je zakázán. Prodej respirátorů a ústenek je omezen i na tureckém trhu a je regulován tureckou vládou. Ústenky je možné si zakoupit jen na recept v lékárnách. Vláda se tak snaží zamezit navyšování jejich ceny spekulanty.
 • Turečtí výrobci plicních ventilátorů navyšují svou výrobní kapacitu.
 • Nošení ústenek a respirátorů není v Turecku zatím povinné.
 • Aktuálně platí zákaz vycházení pro osoby starší 65 let, kteří jsou považovány za nejohroženější skupinu obyvatel. Také mladším ročníkům je v Turecku doporučeno nevycházet. Ale jelikož hezké a teplé počasí láká lidi ven, ne všichni to doporučení dodržují a bohužel tráví volné chvíle v parcích a veřejných prostranstvích.
 • Zatím není jasné, jak dlouho tato opatření proti šíření koronaviru a nemoci COVID-19 budou trvat. Turecká vláda zatím nestanovila žádné konkrétní datum.
 • Aktuálně je v Turecku na koronavirus pozitivně testováno více než 1529 osob a 37 pacientů v Turecku podlehlo nemoci COVID-19.
 • Turecké ministerstvo zdravotnictví neuvádí přesné počty nemocných v jednotlivých městech nebo regionech. Ministr zdravotnictví jen uvedl, že nemocní jsou po celém Turecku.
 • V pondělí 23. března 2020 do Turecka dorazila první zásilka rychlotestů na koronavirus z Číny, které dokážou vyhodnotit nákazu nemocí COVID-19 údajně do 15 min. V dalších dnech by mělo těchto rychlotestů do Turecka z Činy dorazit až 2 miliony.
 • Městské části a dopravní společnosti pravidelně a intenzivně dezinfikují své dopravní prostředky, ale velká část obyvatel Turecka přesedlala na automobilovou dopravu nebo necestuje vůbec. Ulice jsou vylidněné, ale silnice stejně přeplněné.
 • Je nařízeno, aby meziměstské autobusy jezdily naplněny jen na maximálně polovinu své přepravní kapacity, aby bylo dosaženo dostatečného prostoru mezi pasažéry.
 • Jako nejrizikovější místa jsou považována letiště. Mezinárodní lety jsou omezeny, vnitrostátní lety jsou nadále v provozu a podle dostupných informací se zatím neruší.
 • Turecké celebrity a slavné osobnosti vyzývají spoluobčany, aby zůstali doma v dobrovolné karanténě a nevystavovali tak sebe a ostatní riziku nákazy koronavirem. Pro své sledující a fanoušky na sociálních sítích pořádají živé minikoncerty online či online lekce jógy atd.
 • Místo tureckého „bir sey olmaz“ neboli „nic se nestane“ je více slyšet „evde kal“ tedy česky „zůstaňte doma“.

Jak si jistě dokážete představit, situace se nejen v Turecku, ale také v České republice mění ze dne na den a někdy dokonce z hodiny na hodinu. Je tedy nutné situaci bedlivě sledovat a přizpůsobit se ji. V současné nepředvídatelné době je každá rada drahá a nikdo neví, jak se bude situace dále vyvíjet. Čechy, kteří plánovali svou letošní dovolenou v Turecku, nejvíce trápí otázka, zda bude možné letět letos do Turecka k moři nebo nakonec zůstanou u českého rybníka. V současné době je zásadní zachovat klid, adaptovat se na novou situaci a vyčkat, jak se bude vyvíjet dále.

Jak to bude s letní dovolenou v Turecku?

Zachování klidu a rozvahy platí pro všechny, kteří mají zaplacené zájezdy do Turecka a řeší dilema, zda mají svůj zájezd zrušit teď nebo naopak nerušit a vyčkat, zda se situace zlepší a koronavirus přejde. Zatím to však vypadá, že koronavirus jen tak nepřejde. Pokud se budou současná drastická omezení uvolňovat, tak to bude velmi pomalu a opatrně.V současné době je nejdůležitější dobře si prostudovat Všeobecné smluvní podmínky, které jsou součástí každého zájezdu do Turecka. V těchto podmínkách je upraven vztah kupujícího (zákazníka) a prodávajícího (cestovní kanceláře). Ve smluvních podmínkách by mělo být napsáno, jak se dále postupuje při rušení zájezdu a na co má zákazník nárok a za jakých podmínek. Proto doporučujeme se s konkrétními dotazy na řešení nastalé situace obrátit přímo na cestovní kancelář. Musíte se s ní domluvit na dalším postupu s ohledem na současnou a budoucí situaci. Při rušení zahraničního zájezdu také velmi záleží na tom, zda máte pojištění storna zájezdu a co přesně toto pojištění zahrnuje.

Kdy a jak zrušit zaplacený zájezd do Turecka?

Z pohledu cestovní kanceláře je termín červnové, červencové nebo dokonce srpnové dovolené ještě poměrně daleko. Do té doby se světová i česká situace můžeme relativně rychle obrátit k lepšímu a teoreticky se mohou všechna současná cestovní omezení uvolnit. Toto však nedokáže dnes nikdo bez křišťálové koule odhadnout.

Jestliže byste chtěli svou letní dovolenou v Turecku zrušit teď, cestovní kancelář vychází z faktu, že v současné době (dnes) Vám uskutečnění tohoto zájezdu nic nebrání. Oficiálně jsou současná protivirová opatření platná do 1. dubna 2020. Po Aprílu mohou přijít další opatření nebo naopak uvolnění, ale oficiálně teď neplatí. Takže všechny cestovní kanceláře postupují podle platných Všeobecných smluvních podmínek a požadují 10-30 % z ceny zájezdu z důvodu odstoupení ze strany zákazníka. Výše požadované sumy velmi záleží na konkrétních smluvních podmínkách každé cestovní kanceláře.

Koronavirus v Turecku zkušení zájezdu

Ale pokud v červnu 2020 bude bezprostředně před odjezdem na vaši letní dovolenou k moři situace stejná jako teď a vy byste nemohli odcestovat z podobných důvodů, jaké zažíváme nyní, je to důvodem odstoupení od smlouvy bez povinnosti platit odstupné. Je to dané tím, že důvodem odstoupení od smlouvy již není „rozmar“ nebo obava zákazníka ze situace, která ještě nenastala, ale fakt, že zákazníkovi brání v odjezdu pokyn nebo doporučení české vlády, nebo nařízení jiné vlády.

Proto pokud vám to smluvní podmínky s cestovní kanceláří umožňují, doporučujeme ještě s rušením dovolené vyčkat. Teď jsou většinou penále za storno zájezdu stejné jako budou i za měsíc od teď. Do té doby snad už bude situace jasnější a budeme mít více informací se rozhodnout, a jak dále postupovat.

Na dovolenou k moři až příští rok?

Podle našich informací od cestovních kanceláří to zatím vypadá, že v rámci svých smluvních podmínek vyčkává většina zákazníků a své zaplacené zájezdy zatím hromadně neruší. Proto tedy velmi doporučujeme zachovat si klidnou hlavu a rozmyslet si, jakou míru rizika jste ještě ochotni přijmout a zda budete nadále vyčkávat nebo dovolenou zrušíte teď na úkor větší finanční ztráty stanovené individuálně ve smluvních podmínkách cestovní kanceláře.

Koronavirus v Turecku dovolená u moře

Mnoho cestovních kanceláří také nabízí svým zákazníkům možnost za výhodných podmínek svou zaplacenou dovolenou v Turecku přesunout na příští sezónu. Je pak tedy na uvážení každého, pro co se rozhodne.

V každém případě jsme tu pro vás. Pokud by vás cokoliv dalšího ohledně Turecka zajímalo, neváhejte se na nás obrátit. Můžete nám napsat na info@ceskoturecko.cz nebo zavolat na +420 736 177 368.

V Turecku se perfektně vyznáme a již od roku 2013 poskytujeme českým a tureckým subjektům profesionální poradenské služby. Soustředíme se zejména na poradenství týkajícího se česko-tureckého obchodu, pro naše klienty zprostředkováváme estetické a lékařské zákroky v Turecku. Až se situace ohledně koronaviru uklidní, můžete s námi letět do Turecka například na transplantaci vlasů, plastickou operaci prsou, nosu či zvětšení pozadí. Také se věnujeme vízovému poradenství, česko-tureckým ověřeným překladům a dalším aktivitám.

Sledujte nás na Facebooku, Instagramu a na našem YouTube kanále najdete zajímavá videa nejen z Turecka.