Koronavirus a Turecko. Jaká je aktuální situace?


Jelikož se na nás s důvěrou obracíte s velkým množstvím dotazů na koronavirus v Turecku a nemoc COVID- 19 v Turecku, rozhodli jsme se v tomto článku shrnout základní informace týkající se této nákazy. Článek má pouze informativní charakter a některé údaje z důvodu dynamického vývoje epidemie a nových bezpečnostních opatření nemusí být platná.

Další článeky o koronaviru v Turecku najdete také zde:

Je koronavirem ohrožena dovolená v Turecku?

Turecko je pro mnoho Čechů oblíbená turistická destinace pro letní dovolené u moře. Logicky se už teď mnoho Čechů zajímá, jak to bude s jejich letní dovolenou v Turecku v souvislosti s šířením coronaviru SARS-CoV-2 po světě.

Přestože Turecko dlouhou dobu patřilo mezi „bezpečné přístavy“ bez výskytu koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19, měla situace v okolních státech negativní vliv na turecký cestovní ruch. Mnoho zahraničních turistů ze strachu z cestování a obav možné nákazy koronaviru svou cestu do Turecka zrušila. V Turecku je patrný zejména úbytek turistů cestujících z Asie a Evropy. Turecko bylo také velmi populární dovolenkovou destinací pro turisty z Íránu, kteří teď z důvodu bezpečnostních opatření do Turecka nemohou cestovat vůbec.Podle internetových diskuzí to však zatím vypadá, že čeští turisté, kteří se nezaleknou ani lyžovačky v ohrožené Itálii, neruší své zaplacené dovolené ve first-minute v Turecku. Čeští turisté spíše vyčkávají, jak se situace okolo epidemie koronaviru do léta v Turecku vyvine, a své zaplacené dovolené zatím neruší. Ti, co si dovolenou v Turecku ještě nezakoupili, zatím vyčkávají na další vývoj situace. Čeští turisté se až tak nebojí nákazy samotné, ale spíše karantény a zkažené dovolené, jako to měli například čeští turisté uvěznění na Tenerife.

Cestování českých občanů do Turecka

Pokud však chcete nebo musíte do Turecka cestovat v nejbližší době pracovně nebo za rodinou, měli byste sledovat sdělovací prostředky a také oficiální zdroje, jelikož se situace stále vyvíjí a mění. Čeští občané nacházející se v Turecku se mohou v nutných případech obrátit na české zastoupení.

Podle našich aktuálních informací se českých občanů zatím netýkají nějaké zásadní bezpečnostní opatření nebo omezení. Mohou tedy do Turecka zatím bez problému cestovat. Turecká vláda však zakázala vstup do země občanům Číny, Jižní Koreje, Íránu, Iráku a Itálie, kteří v Turecku nemají přechodný nebo trvalý pobyt. Čeští občané vracející se v z Turecka se také zatím nemusí obávat preventivní nařízené karantény, jelikož Turecko nepatří mezi rizikové regiony.

Další obecná doporučení pro dovolenou v Turecku najdete také na našem blogu:

Dobrovolná karanténa v Turecku

Turecko již na začátku března 2020 doporučilo svým občanům vůbec necestovat do zahraničí, pokud to není bezpodmínečně nutné. Turecko své občany vracející se ze zahraničí také nabádá, aby dbali zvýšené obezřetnosti a hygieně. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca také vyzval turecké občany, aby při jakémkoliv návratu ze zahraniční byli v dobrovolné 14denní karanténě. Turecké úřady také na přelomu února a března 2020 umístili do preventivní karantény turecké občany, kteří se vrátili z oblastí infikovaných virem. U těchto takto izolovaných Turků nebyla nemoc COVID-19 potvrzena.

Turecké velvyslanectví v Praze průběžně informujte turecké občany o koronavirové situaci v České republice v tureckém jazyce. Pokud si nejste jisti svou cestou do Turecka, můžete se také kromě českého zastoupení v Turecku obrátit na turecké zastoupení v České republice:

Další informace v tureckém jazyce o vývoji korovinové nákazy a nařízeních zavedená českou vládou se také dozvíte na našem tureckém blogu ÇekTürk:

Turecko také přistoupilo k dalším preventivním opatřením a postupně se uzavírají školy a univerzity, omezují se sportovní a kulturní události. Na tureckých hraničních přechodech s okolními státy také byly zřízena mobilní epidemiologická stanoviště nebo polní nemocnice. Čeští občané cestující přes Turecko do dalších zemí nebo přímo do Turecka se mohou po příletu setkat s namátkovým testováním na virus COVID-19 nebo dalšími preventivními opatřeními. Je vždy nutné se řídit instrukcemi místních složek a úřadů, které v některých závažných případech mohou odepřít vstup do Turecka nebo nařídit karanténu.

Také doporučujeme českým občanům se registrovat do systému Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) a při cestě do Turecka mít uzavřené cestovní pojištění.

Turecké opatření na hranicích s Íránem

Turecko sousedí s Íránem, který patří společně s Čínou a Itálií do trojice zemí nejvíce postižených koronavirem. V sousedním Íránu je aktuálně potvrzeno více než 8000 nakažených nemocí COVID-19. Turecku se dlouho koronavir jako zázrakem vyhýbal, přestože první nakažené hlásily všechny okolní státy včetně Bulharska, Gruzie a Řecka. Turecko s Íránem uzavřelo pozemní hranici a zrušilo všechny lety, aby zabránilo šíření nemoci COVID-19.

To, že je jen otázkou času, kdy bude koronavir v Turecku potvrzen a objeví se první případ nemoci COVID-19 tušil i sám turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca, když ve svém prohlášení na setkání zdravotnického výboru v tureckém parlamentu prohlásil, že je vysoce pravděpodobné, že se již virus SARS-CoV-2 do Turecka dostal, ale stále neexistuje žádný potvrzený případ nákazy.

koronavirus covid19 tureckoVýskyt koronaviru COVID-19 v Turecku

Prvním pozitivně testovaným tureckým občanem na nemoc COVID-19 na tureckém území byl muž, který se vracel z návštěvy z Evropy. Podle slov tureckého ministra zdravotnictví Fahrettin Koca, který tento první případ nákazy potvrdil ve středu 11. 3. 2020, byl tento muž izolován a jeho stav je dobrý.

Monitorováni jsou také všichni členové pacientovy rodiny, kteří s ním přišli do styku. Turecký ministr zdravotnictví dále dodal, že žádný virus není silnější než bezpečnostní opatření, která turecká vláda přijala.

K těmto silným slovům se také přidal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, který národ uklidnil a ubezpečil, že dělá vše pro to, aby Turecko před nákazou koronaviru uchránil. Jako součást preventivních opatřeních si turecký prezident přestal s ostatními politiky a spoluobčany podávat ruce a zdraví je jen úklonem a rukou na srdci. Dále prezindentovi asistenti při jeho veřejných vyjádřeních sledují publikum mobilní termokamerou, aby případně včas odhali lidi se zvýšenou teplotou a možnou nákazou COVID-19.

Erdogan termo kamera

Preventivní opatření proti nemoci COVID-19 v Turecku

Předtím, než byl potvrzen první případ výskytu koronaviru v Turecku dne 11. 3. 2020, veřejné instituce vyzývaly turecké občany k maximální opatrnosti a zvýšené hygieně. Například turecké národní aerolinky Turkish Airlines již od 1. 3. 2020 zrušily veškeré lety z Itálie do Turecka. A ve stejný okamžik turecký národní letecký dopravce vydezinfikoval více než 250 letadel ze své flotily. Jen pro porovnání česká vláda zakázala lety z Itálie do České republiky až od 5. 3. 2020. Přitom v souvislosti s šířením viru 2019-nCoV v Číně turecké aerolinky Turkish Airlines zrušily své lety z čínských města Pekingu, Guangzhou, Shanghai a Xian již na konci ledna 2020 a byly tak jedni z prvních.

K preventivní desinfekci dopravních prostředků také přistoupily další dopravní společnosti. V Istanbulu se pravidelně dezinfikují autobusy, metro a další dopravní prostředky.

Aktuální situace v Turecku

Zejména po prvním oficiálně nakaženém tureckém občanovi zpozorněla i doposud klidná turecká společnost. V lékárnách jsou vyprodané všechny typy roušek, ústenek a mnohonásobně se zvýšila poptávka pro čistících prostředcích. Turci jsou obecně velmi čistotní a pečlivě dodržují základní hygienická pravidla, která se s nebezpečím koronaviru v Turecku ještě zintenzivnila. I před pandemií COVID-19 Turci používali vlhké ubrousky a kolínskou (turecky kolonya), ale teď je to ještě mnohem více.

Díky velké poptávce tak stoupají ceny kolínské, léků a vitamínů. Mnoho nečestných tureckých spoluobčanů se snaží na strachu z virové epidemie vydělat, a proto se až zdvojnásobila cena těstovin, rýže a dalších trvanlivých potravin. Turecká vláda se snaží proti těmto nepoctivcům bojovat a uděluje přísné sankce. Jinak se zatím zdá, že je situace obdobná jako v dalších zemích, které nejsou koronavirem ještě drasticky postiženy. Turci spíše dbají na prevenci a uplatňují zkušenosti z okolních států, které již musely v boji proti koronaviru nasadit drsnější prostředky.Jak se Turci vypořádávají s koronavirem?

Turci se proti koronaviru snaží bojovat také svým pozitivním stylem života se smyslem pro humor. Na internetu tedy můžete najít mnoho tureckých vtipů a karikatur inspirovaných současnou koronavirovou epidemií. Turkům také hrají do karet jejich hygienické návyky, kdy je nevhodné smrkat na veřejnost, věřící se pravidelně myjí před každým vstupem do mešity a každé návštěvě je automaticky nabídnuta kolínská, která má osvěžující vůni a ničí nebezpečné bakterie a viry.

koronavirus turecko covid19 aktualni situace

Pokud se chcete o Turecku dozvědět více zajímavých informací, přečtěte si naše další články na českém blogu ČeskoTurecko o Turecku: https://www.ceskoturecko.cz/blog/ Také se na nás můžete kdykoliv obrátit s jakýmkoliv dotazem nebo podnětem na email info@ceskoturecko.cz nebo telefon +420 736 177 368.

Rádi vám pomůžeme nebo poradíme. Specializujeme se zejména na odborné poradenství týkající se česko-tureckého obchodu, vzdělávání a v neposlední řadě také v Turecku zajišťujeme estetické a lékařské zákroky. Mezi ty nejpopulárnější pak patří transplantace vlasů, plastické operace nosu nebo zubní implantáty. Také vám pomůžeme s česko-tureckými ověřenými překlady či s dovolenou v Turecku.