Bude dovolená v Turecku? Kdy a jak tam kvůli COVID-19 poletíme?


S postupně se uvolňujícími omezeními v souvislosti s nemocí COVID-19 roste také naše touha cestovat. S blížícími se prázdninami se nám hromadí otázky, zda bude možné letět na dovolenou do Turecka k moři a jakým způsobem budou probíhat lety do Turecka. Na otázky týkající se cestování do Turecka se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

Osvětlíme vám, jaká je aktuální situace ohledně obnovení letů do Turecka. Také naznačíme, jak asi bude vypadat letošní dovolená v Turecku a jaká budou platit omezení a hygienická opatření. V závěru se také dozvíte, jaká je aktuální situace v Turecku ohledně nemoci COVID-19 a koronaviru SARS-CoV-2.

Dovolená v Turecku pláž COVID-19

Přestože již brzy bude možné z České republiky cestovat do zahraničí, české úřady nadále doporučují českým občanům cestovat do zahraničí jen v opravdu nutných případech. Těmito důvody mohou být například pracovní povinnosti či návštěva rodiny. V pondělí 1 .6. 2020 česká vláda představila tzv. semafor, který podle barev ukazuje, kam mohou čeští občané bezpečně cestovat. Tento semafor neukazuje, že není možné do dané země cestovat, ale ukazuje, jak je tam velké riziko nákazy nemocí COVID-19. Zelená svítí zejména k českým sousedům a hranice se naprosto otevřely ke slovenským bratrům.

Situace však nadále není tak jednoznačná, a kromě českého semaforu je nutné se informovat, jaký režim platí při vstupu do cizí země. Může se totiž snadno stát, že české úřady sice cestování do země nezakazují, ale v cílové destinaci mohou platit určitá omezení vstupu. Toto právě platí pro Turecko!


A jak je to s cestováním do Turecka? Mohou Češi cestovat do Turecka a za jakých podmínek?

Podle našich informací Turecko zatím není na „českém semaforu“ a platí tedy asi, že co není povoleno, je nedoporučováno. Na semaforu však svítí zeleně turečtí sousedé, kterými jsou Bulharsko a Řecko. Otázkou však zůstává, jak se do Turecka dostat. Nadále totiž není letecké spojení mezi Prahou a Istanbulem. Pokud nechcete jako my do Turecka jet vlakem, tak alternativou by mohly být odlety z Rakouska a Německa.

Do Turecka však v současné době mohou letět jen cizinci z vybraných zemí a se specifickým důvodem (například návštěva lékaře). Česko v tomto seznamu vyvolených zemí zatím není. Takže i když by si čeští občané našli do Turecka cestu, nedostanou se v současné době přes turecké hranice.

Jak jsme totiž již informovali v našem předchozím článku zde: Obnovení letů Turkish Airlines z Turecka. Bude letos dovolená v Turecku možná?, tak Turkish Airlines představily 3měsíční plán obnovování letů. V první vlně od 10. 6. 2020 Turecké aerolinky plánují obnovit lety mezi těmito státy: Německo, Rakousko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Bělorusko, Izrael, Kuvajt, Gruzie, Libanon, Kanada, Japonsko, Čína, Kazachstán, Afghánistán, Jižní Korea a Singapur s týdenní frekvencí asi 75 letů.

Na toto téma také hovořil v úterý 2. 6. 2020 Milan Hnátek v radiu Applaus. Na zákulisí radiového rozhovoru se můžete podívat v tomto videu na našem YouTube kanálu:

Stále platí informace, že není jisté, v které vlně budou obnoveny lety z České republiky do Turecka. O tom zatím ani nenapovídá rezervační systém aerolinek.

Pokud se do Turecka rozhodnete letět například z Německa nebo Rakouska, v každém případě o svém úmyslu informujte české zastoupení v Turecku a nezapomeňte se registrovat do DROZD (Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Kontaktovat můžete jak České velvyslanectví v Ankaře, tak i Český konzulát v Istanbulu.

Také je velmi důležité sledovat aktuální zprávy a webové stránky leteckého dopravce. Dnes 4. 6. 2020 totiž byla na webu Turkish Airlines uvedena Česká republika jako země, jejichž občané mají omezený vstup na palubu letadel a je u nich vyžadovaná 14denní karanténa.

Obnovení letů Turecko Turkish Airlines

Podle našich informací jsou již v Turecku obnoveny vnitrostátní lety: Istanbul, Ankara, Antalya, Izmir a Trabzon. Cestování po Turecku je také možné dálkovými autobusy, ale pořád platí určitá omezení. Je totiž nutné pamatovat na použití tzv. HES kódu (Hayat Eve Sığar). K jeho zavedení však v současné době nemáme kompletní informace, a proto doporučujeme se informovat přímo u tureckých dopravců.

Z toho, co víme, tak ani letecká doprava už nebude stejná jako předtím a je nutné se připravit na nejrůznější hygienická, bezpečnostní a organizační opatření.

Jaká opatření platí pro lety do Turecka s Turkish Airlines?

  • Snahou tureckého leteckého dopravce je maximalizovat procesy online a omezit styk s pracovníky například na přepážce
  • Cestující musí povinně nosit roušku a každé 4 hodiny si ji měnit
  • Cestující si musí povinně mýt a dezinfikovat ruce
  • Budou dodržovány minimálně 2metrové rozestupy
  • Nastupování do letadla bude probíhat po jednom od přední části letadla, vystupování bude možné pouze zadními dveřmi
  • Na palubu bude možné nastoupit jen bez příručního zavazadla
  • Na minimum bude omezen palubní servis. Jídlo během letu bude podáváno vždy jen části pasažérů, aby nedošlo k tomu, že si všichni najednou během jídla sundají roušku
  • Dopravce tak provedl výměnu HEPA vzduchových filtrů letadel a je prováděna pravidelná dezinfekce interiéru letadla
  • Deky, podhlavníky a sluchátka jsou pravidelně čištěny a vyměňovány
  • Na Istanbulském letišti je termokamerami měřena tělesná teplota

Mnoho českých turistů létá do Turecka s cestovními kancelářemi, které provozují tzv. charterové lety, které si objednává přímo organizátor zájezdu. České občany vozí k moři do Turecka zejména český dopravce Smartwings. I u tohoto dopravce platí nová hygienická opatření:

  • Před vstupem na palubu letadel a po celou dobu letu musí mít cestující nasazenu ochranu úst a nosu (vyjma dětí do dvou let a osob, na které se vztahují výjimky dle příslušného krizového či mimořádného opatření.)
  • Při nástupu a výstupu z letadla je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy od ostatních cestujících.
  • V průběhu letu pak bude v rámci palubního prodeje občerstvení možné platit pouze bezkontaktně, tj. platební kartou.
  • Informace o dalších opatřeních jsou pak také dostupné na webu Smartwings zde.


Bude možné letos letět na dovolenou do Turecka?

Dost často se na nás také obracíte s dotazem, zda v souvislosti s nemocí COVID-19 bude možné letos do Turecka vůbec na dovolenou odletět. Na to bohužel není jednoznačná odpověď a velmi záleží na mnoha faktorech:

  • S kterou cestovní kanceláří letíte?
  • Máte odlet do Turecka z Česka nebo ze zahraničí, například s německou cestovkou? V první řadě kontaktujte svou cestovku a zeptejte se, zda můžete s dovolenou počítat nebo se zájezd ruší a za jakých podmínek.
  • Kdy na dovolenou do Turecka letíte? Již v červnu nebo až v září? Do září totiž zase může být vše úplně jinak. Dovolená v červnu se podle našich informací pravděpodobně neuskuteční. Velmi pravděpodobně bude možné si bez problémů užít dovolenou v Turecku v červenci a srpnu. Ekonomika Turecka je totiž na cestovním ruchu závislá, takže vládní představitelé dělají vše pro to, aby dovolená v Turecku byla možná a co možná nejvíce bezpečná.

Jak bude vypadat dovolená v Turecku v roce 2020?

Po čase nejistoty již začínají přicházet první zprávy o tom, jak bude po koronaviru vypadat dovolená v Turecku v roce 2020. Čeští turisté se v Turecku musí připravit na určitá omezení a hygienická opatření. Tak jak COVID-19 zasáhl celou planetu, tak víceméně stejná opatření jen s mírnými obměnami budou platit v dovolenkových destinacích po celém světě.

Připravili jsme pro vás přehled protivirových opatření v Turecku, které jsou již zavedena nebo se o jejich zavedení uvažuje. Vše je potřeba brát s rezervou a je možné, že se tyto opatření ještě změní nebo upraví. Také vždy záleží na tom, jak k opatřením proti COVID-19 přistoupí konkrétní hotel a cestovní kancelář. Proto velmi doporučujeme se v prvé řadě obrátit na cestovní kancelář, kde jste si zájezd do Turecka zakoupili.

  • Čechy asi nejvíce trápí, že budou omezené samoobslužné bufety typu „all in“. Útěchou však může být, že otevřené švédské stoly nahradí v Turecku personál, který bude jídlo vydávat nebo hosty bude obsluhovat přímo u stolu.
  • Budou dodržovány větší rozestupy mezi stoly (bude jich méně) a také na plážích bude nutné dodržovat větší rozestupy na dekách a lehátkách. Lehátka na pláži a u bazénu budou uspořádána podle pravidel větší sociální vzdálenosti, a proto budou umístěna nejméně jeden metr od sebe.
  • V hotelech budou před recepcí vytvořeny dezinfekční tunely, kde bude nutné si dezinfikovat ruce.
  • Jednotlivé hotely budou pravidelně dezinfikovány a kontrolovány. Bude vytvořen certifikační systém tzv. „coronavirus-free” hotelů a turistických oblastí.
  • Hotely mohou být naplněny maximálně na 60 % kapacitu.
  • Dezinfikovaná budou také cestovní zavazadla a kufry.
  • Také bude při vstupu termokamerami měřena tělesná teplota hostů. Dezinfekční prostředky budou umístěny u vstupů všech výtahů, do kterých mají povolen vstup maximálně čtyři osoby.
  • Personál bude dbát na zvýšenou hygienu a bude pravidelně kontrolován zdravotní stav zaměstnanců.
  • Mezi přijíždějícími hosty a personálem recepce bude velká skleněná nebo plastová přepážka.
  • Na recepci dostanou návštěvníci hotelu místo kódů pokojů QR kódy, které budou načteny do jejich mobilních telefonů. QR kódy umožňují automatické otevírání dveří, aniž by se host musel dotknout kliky.
  • Ve vnitřních prostorách hotelů budou muset být povinně nošeny roušky.
  • Na hotelová lůžka bude použito nepromokavé povlečení na jedno použití a speciální ložní prádlo.
  • Koupelnové předměty, jako jsou vzorky šamponů, budou nabízeny také jako jednorázové položky.
  • Bude nutné omezit tělesný kontakt a dodržovat doporučené rozestupy, které budou označeny na podlaze červenými značkami.
  • Bude výrazně omezen animační program a nebudou probíhat hromadné tance a koupání v bazénu

Zajímá vás, kolik je v Turecku aktuálně nakažených lidí nemocí COVID-19? Sledujte tedy stránky tureckého ministerstva zdravotnictví. My pro vás níže uvádíme jen rámcové hodnoty, které je však nutné správně interpretovat. Turecko je velká země s několikanásobně více obyvateli, než má Česká republika, a proto jsou ty hodnoty také, jaké jsou. Při sledování počtu nakažených se také nenechte strhnout zavádějící statistikou. Než celkový počet nakažených nemocí COVID-19 je asi důležitější denní přírůstek nakažených a také počet vyléčených na koronavirus SARS-CoV-2.

Koronavirus a aktuální situace v Turecku ohledně nemoci COVID-19:

3. 6. 2020

  • Počet nakažených celkem: 166 000
  • Počet úmrtí: 4600 osob
  • Počet vyléčených: 130 000 osob

Bedlivě pro vás sledujeme postupné obnovování letů do Turecka a informace o letošní dovolené v Turecku. Pravidelně vám přinášíme zprávy o aktuální situaci v Turecku. Aby vám neunikly aktuality o Turecku sledujte naši česko-tureckou facebookovou stránku ČeskoTurecko a také Instagram.

Pokud vás ohledně Turecka zajímá cokoliv dalšího, neváhejte nás kontaktovat na info@ceskoturecko.cz nebo +420 736 177 368.

ČeskoTurecko spojuje Česko a Turecko od roku 2013. Stojí za ním česko-turecký manželský pár Milan Hnátek a Ece Ergüney Hnatek. Jsme experti na Turecko a naše aktivity se týkají zejména obchodního poradenství, zajišťování transplantací vlasů a estetických zákroků v Turecku, česko-turecké tlumočení a překlady, dále vzdělávání a také vízového poradenství.

Sledujete ČeskoTurecko na YouTube a poznejte nás z blízka. Jsme lidé z masa a kostí. Například jsme si vyrazili na výlet do Únětic. V jiném videu vám ukážeme, jak si doma správně uvařit pravý turecký čaj nebo jak jsme vařili českou rajskou.