Obnovení letů Turkish Airlines z Turecka. Bude letos dovolená v Turecku možná?


Průběžně vám na blogu přinášíme aktuální informace ohledně nemoci COVID-19 v Turecku a vlivu protiepidemiologických opatření na cestování do zahraničí a letní dovolenou v Turecku. V tomto článku se rozepíšeme o postupném obnovování letů z Turecka. Dále uvedeme zprávy, které dávají naději, že letos dovolená v Turecku bude i přes epidemii COVID-19 nakonec asi možná.

Situace zůstává stále velmi nejasná a nikdo bez křišťálové koule a schopností číst budoucnost z kávové sedliny nedokáže říct, jak to vše přesně nakonec bude a zda s určitostí nastane to či ono. Určité náznaky zlepšení a naděje tu však jsou.

Plán obnovení letů Turkish Airlines

Turecké aerolinky Turkish Airlines přišly s plánem postupného obnovování letů z Turecka. Také v České republice už začínají létat první „vlaštovky“ (Praha – Amsterodam) a obnovovat se letecká spojení se světem. Jak ale víme, jedna vlaštovka jaro nedělá. Snad ale přijdou i další dobré zprávy.

Podle tříměsíčního plánu Turkish Airlines budou obnovovat mezinárodní lety postupně. V první vlně by se mělo jednat zejména o tyto státy: Německo, Rakousko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Bělorusko, Izrael, Kuvajt, Gruzie, Libanon, Kanada, Japonsko, Čína, Kazachstán, Afghánistán, Jižní Korea a Singapur s týdenní frekvencí asi 75 letů.

V tomto výčtu leteckého spojení chybí Česká republika, i když před uzemněním letadel létaly Turkish Airlines 3x z Prahy do Istanbulu.

Také bylo plánováno spojení Praha – Izmir, o kterém jsme informovali zde. To se však velmi pravděpodobně konat nebude. Nízkonákladová společnost Pegasus Airlines, která také z Prahy létala do Turecka zatím jen oficiálně informovala, že do 27. května 2020 jsou všechny lety zrušeny. Takže, jak to bude s lety do Turecka potom, není zatím jasné.

Obnovení letů Turecko Turkish Airlines

Kdy dojde k obnovení letů z Česka do Turecka?

Obnovení letů do Turecka a možnost dovolené v Turecku velmi záleží na vývoji budoucí situace. Každé rozvolňování opatření jak české, tak turecké vlády je vždy uváděno s dodatkem, že pokud se situace opět zhorší a nastane tzv. druhá vlna koronaviru, přijdou zase velmi rychle omezení a obnovená protivirová opatření.


V současné době však vidíme určité zlepšení a naději do budoucna. Snad tedy vydrží příznivý vývoj a vše se vrátí do „normálu“. I když se bude určitě jednat o „nový normál“ s určitými omezeními. Nelze se totiž domnívat, že vše bude jako dříve. COVID-19 byl pro mnoho lidí šok a na základě přijatých opatření začali měnit své hygienické, ale i společenské návyky. I přes vši snahu koronavirus nezmizí a bude tu s námi i do budoucna. Jen se s ním asi naučíme žít a podstatně eliminovat jeho riziko.

Podle prohlášeních by se měla situace v samotném Turecku rychle zlepšovat. Po sérii víkendových zákazů vycházení by mělo začít obnovování běžného života a rozvolňování opatření.

Podle Turecka je prý koronavir pod kontrolou. Začíná uvolňování omezení.

Podle tureckých vládních představitelů je epidemiologická situace okolo koronaviru v Turecku pod kontrolou a rapidně se zlepšuje. Proto je také v plánu od 11. května 2020 otevřít nákupní centra, kadeřnictví, holičství a kosmetické salony. Některá protivirová opatření však budou nadále v platnosti a budou se zejména týkat hotelů, které netrpělivě čekají na své hosty. Pravděpodobně bude zavedeno pravidelné měření teploty a budou vyžadovány dostatečné odstupy. Také budou omezeny Čechy tolik oblíbené švédské stoly a all-inclusive. Dále bude prováděna pravidelná dezinfekce prostorů atd.

Obnovování letů po koronaviru bude postupné

Opatření proti nemoci COVID-19 nejvíce dopadla na letecké společnosti, které při uzavření hranic jednotlivých zemí byly nuceni přestat létat a uzemnit svá letadla. Se zlepšující se situací se k životu probouzejí také jednotlivé letecké společnosti.

levné letenky pro studenty Turkish Airlines

Například turecké aerolinky Turkish Airlines před epidemií koronaviru létaly do asi 126 zemí světa. Turecké aerolinky, které se předtím v reklamách chlubily tím, že létají do více míst než kdokoliv jiný, budou v červnu létat asi jen do 19 zemí.

Co se týče Turkish Airlines, tak během července a srpna 2020 by už měly provozovat asi 60 % všech domácích letů a také navyšovat počet mezinárodních spojení. V červenci by se počet letů měl ze 103 navýšit na 572 letů a v srpnu již zvýšit na 937 letů.

V září 2020 by už Turecké aerolinky měly podle představeného plánu létat už do 99 zemí světa. Dá se tedy očekávat, že Česká republika přijde na řadu až v „další vlně“ obnovování letů. Češi si tedy na lety do Turecka musí ještě počkat.

Do Německa a Rakouska ano, do Česka zatím ne

Turecká letecká společnost Turkish Airlines očividně začne nejdříve létat do míst, kde žije početná turecká menšina, a do zemí, odkud v předchozích letech do Turecka přijíždělo nejvíce turistů. Turecko je totiž závislé na cestovním ruchu a nikdo si nepřeje omezovat cestování na dobu než nezbytně nutnou.

Pokud se tedy Češi chtějí dostat do Turecka, při otevření hranic nezbývá nic jiného než pozemní cesta.

Jde to. My jsme takto například dojeli do Turecka vlakem z Prahy. Na naše putování se můžete podívat na blogu ČeskoTurecko. Bylo to skvělé dobrodružství, ale nevíme, zda je to pro většinu Čechů schůdná cesta, jak se do Turecka vydat. Proto mnoho z nich bude nadále vyčkávat, než se obnoví letecké spojení mezi Českou republikou a Tureckem.

Bělehrad nádraží Topčider

Nárůst do plné kapacity letů jako před epidemií COVID-19 bude podle představitelů tureckých aerolinek trvat asi 4 měsíce. V září 2020 by se mělo vše vrátit do starých kolejí. Ale zda to tak opravdu bude, to nikdo přesně neví.

Jak odletí Češi na dovolenou do Turecka?

Čechů, kteří do Turecka plánovali letět na letní dovolenou s cestovní kanceláří, se toto postupné obnovování letů Turkish Airlines přímo netýká. Cestovní kanceláře totiž využívají charterových letů. V těchto případech vždy velmi záleží na konkrétní domluvě mezi cestovní kanceláří a leteckou společností. Z Česka k moři přepravuje Čechy hlavně letecká společnost Smartwings, do jejíž skupiny patří také České Aerolinie. Z tohoto důvodu tedy doporučujeme být v kontaktu s cestovní kanceláří a případně se také obrátit na leteckou společnost přímo.

Mnoha klientům cestovních kanceláří byly místo plánované dovolené a storna nabídnuty vouchery s omezenou platností. Věcí individuální dohody s cestovní kanceláří pak je, zda bude možné změnit destinaci zájezdu, nebo se musí opět jednat o Turecko.My jsme od začátku vyzývali k tomu, aby lidé vyčkali, jak se bude situace dále vyvíjet, a nepanikařili pod vlivem „špatných zpráv“. Na konci března a začátku dubna 2020 bylo na jakékoliv rozhodnutí velmi brzy a budoucí situace dost nejasná. Mnoho českých turistů však nedokázalo udržet chladnou hlavu, a i za cenu velkých finančních ztrát způsobených storno poplatky své dovolené hromadně rušili.

Jak to bude letos s dovolenou v Turecku?

Pokud se však bude situace ohledně koronaviru a nemoci COVID-19 vyvíjet takto optimisticky, nebude během léta Čechům ve vycestování na dovolenou k moři nic bránit. S určitými omezeními budou moci na svou dovolenou opravdu odletět. Otázkou však zůstává, zda budou lidé chtít odletět, i když budou moci.

Mnoho lidí je totiž stále „vystrašeno“ a během karantény přehodnotilo své životní priority. Při rušení již zaplacených zájezdů pak musí čeští klienti cestovních kanceláří počítat s finančními ztrátami, jelikož jim nic oficiálně kromě jejich subjektivního strachu nebude bránit odcestovat. Na to se však pojištění zrušení zájezdu nevztahuje. Se stížností na neetické storno poplatky také nepomohou, jelikož výši storno poplatků klienti znali a souhlasili s nimi ve smluvních všeobecných podmínkách.

Letní dovolená u moře stále v nejistotě

V každém případě velmi doporučujeme sledovat aktuální informace z Turecka a také nařízení české vlády ohledně cestování do zahraničí. Až následující týdny ukážou, jak nakonec bude letní dovolená v Turecku vypadat a zda bude možné bezpečně odcestovat. Pokud by k cestách do zahraničí bránila jiná skutečnost než osobní neochota, ale například vládní zákaz nebo nařízení, budou klienti cestovek ve zcela jiné a mnohem silnější vyjednávací pozici.My situaci nadále bedlivě sledujeme a budeme vám přinášet další aktuální informace ohledně COVID-19 v Turecku a dopadů epidemie na letní dovolenou u moře. Aby Vám neunikly další zajímavé informace z Turecka a České republiky sledujte nás na Instagramu a Facebooku. Také se můžete podívat na náš česko-turecký blog ČeskoTurecko a YouTube.

Do Turecka nejen k moři, ale také za zdravím a krásou

S námi do Turecka můžete také letět za zdravím a krásou. Zajistíme vám transplantace vlasů a další estetické zákroky v Turecku. Naší velkou konkurenční výhodou je perfektní znalost Turecka a také fakt, že nevybíráme rezervační poplatky nebo zálohy. V Turecku dále zajišťujeme plastické operace prsou, zubní implantáty, plastické operace nosu a zvětšení hýždí.

Pokud by Vás cokoliv ohledně Turecka zajímalo, neváhejte se na mě kdykoliv obrátit na info@ceskoturecko.cz nebo +420 736 177 368.