Zrušit nebo nerušit zaplacený zájezd a dovolenou v zahraničí?


V souvislosti s tím, jak se po světě říší koronavirus způsobující nemoc COVID-19, více a více lidí řeší, jaké to bude mít dopady na jejich plánovanou letní dovolenou v zahraničí. V tomto článku shrneme aktuální situace a doporučíme, zda za současné nepředvídatelné situace je dobré zrušit či nerušit zaplacený zájezd do zahraničí.

Nepředvídatelná situace se stále dynamicky mění a aktuálně nikdo nedokáže odhadnout, jakým směrem se dále vyvine. V každém případě doporučujeme zachovat chladnou hlavu a vyvarovat se neuvážených a ukvapených kroků. Současně doporučujeme sledovat věrohodné zdroje a vývoj situace ohledně koronavirové nákazy průběžně sledovat.

Koronavirus a dovolená v Turecku

Turecko je populární letní destinace, kam každoročně míří čeští turisté na zájezdy k moři. Čeští turisté si oblíbili zájezdy na Tureckou riviéru a vyhlášená místa jako Alanya, Antalya, Side, Kemer a Belek nebo turecká letoviska na Egejské riviéře – Bodrum a Marmaris.

Přestože se zatím zdá, že Turecko není nákazou coronaviru tolik přímo zasaženo jako například Evropské země (Itálie, Španělsko a další), sousední Írán nebo státy v Asii, bude mít nákaza nemocí COVID-19 na turecké hospodářství velké ekonomické dopady a negativní vliv na nadcházející letní sezónu. Jen čas ukáže, zda čistotní Turci opravdu úspěšně bojují proti šíření viru, nebo se jen jedná o klid před bouří, podobně jako to bylo předtím v jiných státech.

Abychom vám usnadnili rozhodování zda zrušit nebo nerušit letní dovolenou nejen v Turecku z důvodu koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19, oslovili jsme největší české cestovní kanceláře a dotázali se jich na aktuální situaci na trhu a jejich doporučení. Situace ohledně šíření koronaviru je stále velmi nejistá a dynamicky se mění, takže některé odpovědi a současná doporučení mohou být brzy neaktuální.

zrušit zájezd zrušit dovolenou

Antivirové opatření České republiky

Od pondělí 16. 3. 2020 na základě opatření vlády České republiky platí zákaz cestování českých občanů do zahraničí a zákaz vstupu cizinců bez trvalého či přechodného pobytu na území České republiky. Vyhlášení stavu nouze omezilo vycestování českých občanů do zahraničí, takže cestovní kanceláře nemohou nejbližší době zajistit objednané zájezdy.

Jak se s nemocí COVID-19 vypořádávají české cestovní kanceláře?

Podle Lucie Frnochové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour, jak se situace ohledně šíření koronaviru v posledních dnech dramatizovala, tak prodej letních dovolených klesal. Od uzavření maloobchodů na základu dalšího opatření vlády České republiky v sobotu 14. 3. 2020, které se týká i poboček cestovních kanceláří, se chod prakticky zastavil. Jak dále pokračuje paní Frnochová, tak v roce 2019 s cestovní kanceláří FIRO-tour a.s. vycestovalo do Turecka 10 998 klientů. Vzhledem k velké oblibě této destinace pro letošní rok plánovali navýšení počtu klientů o 25 %. Ale prodeje zájezdů do Turecka jsou v letošním roce k dnešní dni oproti roku 2019 přibližně o 35 % nižší a tento rozdíl se v těchto dnech pochopitelně neustále zvyšuje. Pokud by tento nepříznivý trend trval delší dobu, budou muset přistoupit k redukci objednaných kapacit.

Současná kritická situace v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru se také týká serverů, které zájezdy přímo neorganizují, ale pouze prodávají zájezdy cestovních kanceláří. Jedním z takových je například portál Dovolená.cz ze stáje Student Agency. Podle slov ředitele portálu Petra Komárka je dopad virové epidemie na cestovní ruch výrazný. V posledních 14 dnech, kdy začaly přibývat počty nemocných v Evropě, na portálu zaznamenali výrazný pokles prodeje letních pobytů.



Na portálu Dovolená.cz sice zaznamenali zájem o storna letních zájezdů, ale nejedná se zatím o nijak výrazné číslo. Zájezdy na letní dovolenou prý ruší především lidé, kteří měli vycestovat na začátku letní sezony tzn. na přelomu dubna a května 2020.
Teď se řeší akutní případy, zájezdy na léto až později

Všechny cestovní kanceláře, které ČeskoTurecko oslovilo, prosí o trpělivost a shovívavost zákazníků, jelikož aktuálně řeší bezpečný návrat do České republiky desítek klientů pobývajících v zahraničí. Současně musí vyřešit požadavky zákazníků s odjezdem v nejbližších dnech.

Letní dovolená je pro mnoho Čechů ještě relativně daleko a situace se za několik týdnů může zlepšit. Proto také zatím zákazníci, kteří mají zájezdy na léto zaplacené, zatím vyčkávají. Podle ředitele portálu Dovolená.cz Petra Komárka si většina zákazníků zakoupila zájezdy za výhodných podmínek v takzvaných First Minute nabídkách, které mimo jiné u některých cestovních kanceláří zahrnují i možnost minimálního storna. Proto tedy zákazníci čekají, jak se situace vyvine.

Je pravděpodobné, že pokud se situace před létem zlepší, objeví se řada výhodnějších Last Minute pobytů, nicméně více než polovina zájezdů pro letní sezonu 2020 již byla prodána právě ve First Minute předprodejích, kde byly možnosti koupě cenově nejvýhodnější.

Co tedy cestovní kanceláře svým zákazníkům doporučují?

Paní Frnochová z cestovní kanceláře Firo-tour například říká: „Zákazníkům, kteří mají zakoupenou dovolenou s termíny odletů po 11. 4. 2020 doporučujeme nyní hlavně zachovat chladnou hlavu, být trpěliví, neunáhlit a vyčkat s rozhodováním na okamžik, kdy bude situace přehlednější. Výši odstupného neboli storno posuzujeme vždy ke dni odstoupení od smlouvy ze strany zákazníka.

Přijde-li tedy zákazník dnes s tím, že chce zrušit zájezd do Turecka na srpen, vycházíme z faktu, že uskutečnění tohoto zájezdu nyní nic nebrání a postupujeme podle všeobecných smluvních podmínek. V případě, že by v srpnu bezprostředně před odjezdem situace byla jiná a klient nemohl odcestovat z podobných důvodů, jaké zažíváme nyní, je to důvodem odstoupení od smlouvy bez povinnosti platit odstupné.“

koronavirus turecko dovolená zájezd

Například klienti cestovní kanceláře Firo-tour, kteří by chtěli z důvodu obav z dalšího vývoje svou letní dovolenou rušit, musejí počítat s tím, že budou muset uhradit storno poplatky dle všeobecných smluvních podmínek. U letních dovolených zakoupených před 12. 3. 2020 odpovídá výše stornopoplatků 45 dní před odjezdem skutečně vynaloženým nákladům minimálně však 1000 Kč/osoba. Klientům vždy kromě zrušení zájezdu nabízíme i bezplatnou změnu zájezdu – destinace či termínu, doplňuje paní Frnochová.

Zrušit zaplacený zájezd do zahraničí nebo ne?

Doporučení vyčkat s rušením zaplacených zájezdů na letní dovolenou do zahraničí také potvrzují slova pana Petra Komárka z portálu Dovolená.cz. Doslova říká, že rušení letní dovolené by bylo v tuto chvíli unáhlené, neboť výše stornovacího poplatku je ještě dlouho nízká a stejná. Je tedy vhodné počkat na další vývoj situace.

Platí pojištění storna zájezdu také na koronavir a nemoc COVID-19?

Jak je to vlastně s pojištěním storno zájezdu a na jaké případy se to vztahuje a na které ne? Na to jsme se přímo zeptali největších pojišťoven, které storno zájezdů nabízejí. Podle slov pana Bálka z pojišťovny Allianz, tak storno zájezdu platí, pokud klient nebo jemu blízká osoba například před odjezdem onemocní, zemře nebo v případě rozvodu, ztráty zaměstnání apod.

Renata Čapková, tisková mluvní České podnikatelské pojišťovny tyto důvody dále upřesňuje: Jedná se například o akutní onemocnění nebo úraz, znamená to, že zahrnuje i případ, kdy klient onemocní koronavirem, a nemůže tak plánovanou cestu uskutečnit. Dále jsou do pojištění storna u České podnikatelské pojišťovny zahrnuty zdravotní komplikace v průběhu těhotenství do 32. týdne, dále vážné onemocnění, úraz nebo smrt osoby blízké (např. manžel, partner, sourozenec, děti apod.), situace, kdy dojde k živelním událostem velkého rozsahu v místě bydliště pojištěného (např. požár, povodeň, zemětřesení, ale také krádež či vloupání), obdobně také živelní událost velkého rozsahu v cílové oblasti cesty pojištěného.



Jak ale dále upozorňuje pan Bálka z Allianz pojišťovny, tak na cesty do oblastí, kde došlo ke zhoršení či destabilizaci geopolitické, klimatické nebo epidemiologické situace, se storno zájezdu nevztahuje. Zcela vyloučené je pojistné krytí v zemích, které státní nebo jiný veřejný orgán označí za válečnou, zdraví či životu nebezpečnou zónu, do které nedoporučuje cestovat.

V současné době jsou jako rizikové země postižené koronavirovou nákazou označeny tyto státy: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Německo, Rakousko, Norsko, Švédsko, Belgie, Francie, Nizozemsko, Dánsko, Švýcarsko a Velká Británie. Do seznamu mohou rizikových zemí mohou časem přibýt také další země, ale Turecko s aktuálně s oficiálně 98 potvrzenými případy výskytu nemoci COVID-19 a jedním mrtvým pacientem na tomto seznamu není.

A co léčebné výlohy v případě nakažení koronavirem?

Pan Bálek z Allianz pojišťovny říká: „Pokud jde o léčebné výlohy, které tvoří základ cestovního pojištění, ty se vztahují i na onemocnění COVID-19, pokud by se jím klient na místě nakazil. Ale klient by se při své cestě do zahraničí neměl dostat do oblasti, do které již byl vyhlášen zákaz vycestování. Pokud by někdo s pojistkou od Allianz uvízl v zahraničí v karanténě, pak mu cestovní pojištění automaticky a zdarma prodloužíme, takže bude mít celou dobu pobytu krytou.“

Na co tedy při zaplacené dovolené v zahraničí myslet?

Zástupci všech cestovních kanceláří a pojišťoven se shodují, že teď je nejdůležitější myslet na své zdraví a zdraví svých starších příbuzných. Všichni také nabádají, že pokud se lidé vrací z ciziny, aby dodržovali karanténu a také používali ochranné pomůcky a dodržovali doporučené hygienické postupy. K tomuto doporučení se také jako ČeskoTurecko připojujeme a věříme, že současná tíživá situace brzy pomine a za nedlouho budeme moci vycestovat nejen do Turecka za zážitky a poznáním.

Za současné situace tedy doporučujeme všem klientům cestovních kanceláří, co mají již zakoupené letní dovolené nebo letenky, neukvapovat se a vyčkat, jak se situace ohledně šíření koronaviru světem vyvine. Letní dovolenou není potřeba rušit s předstihem, jelikož stornopoplatky jsou teď na letní dovolenou zpravidla stejné, jaké budou například v době 45 dní před odletem. Do té doby bude situace jasnější a budete se moci lépe rozhodnout.

Co dělat, když chci zájezd na léto zrušit už teď?

Pokud se přesto klienti cestovních kanceláří rozhodnou pro změnu zájezdu už teď, bude to možné v souladu se Všeobecnými smluvními podmínkami jednotlivých cestovních kanceláří. V těchto všeobecných podmínkách jsou také vyčísleny poplatky za změnu. Zpravidla jsou tyto poplatky za změnu zájezdu ve výši skutečně vzniklých nákladů. Proto v každém případě doporučujeme rovnou kontaktovat svého prodejce a domluvit se s ním na dalším postupu. Z důvodu omezeného provozu kamenných poboček tak doporučujeme učinit zejména prostřednictvím emailu nebo telefonicky.

ČeskoTurecko – Český expert na Turecko

Pokud by vás ohledně dovolené v Turecku zajímalo cokoliv dalšího, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit na emailu info@ceskoturecko.cz nebo telefonu +420 736 177 368.

Kromě služeb zaměřených na zdravotní cestovní ruch (transplantace vlasů, plastické operace nosu atd.) také poskytujeme poradenství českým firmám, které chtějí v Turecku podnikat. Dále pro cizince zajišťujeme studium v České republice, ověřené soudní překlady a ostatní profesionální služby včetně zdravotního pojištění cizinců nebo prodeje letenek.