Nevíte, co s sebou do Turecka na dovolenou? Máme pro Vás seznam!


Balíte a nevíte, co si vzít s sebou do Turecka? Nevadí. Jako experti na dovolenou v Turecku jsme pro Vás připravili seznam, abyste na nic důležitého nezapomněli.

Co s sebou do Turecka na dovolenouTento seznam je rozšíření našeho předchozího článku, kde jsme sepsali 10 věcí, na které byste před dovolenou v Turecku rozhodně neměli zapomenout. Mezi tyto základní věci patří rozhodně pas, cestovní pojištění, peníze atd. V tomto článku jsme pro Vás připravili kompletní seznam doporučených věcí, které byste si měli vzít s sebou do Turecka. Stále platí zásadní pravidlo: mít s sebou platný cestovní doklad (pas), který musí platit minimálně 6 měsíců nad dobu plánovaného pobytu.

K cestovního pojištění a vytištěné kartičky byste také neměli zapomenout na běžnou kartičku pojištěnce, určitě si nezapomeňte letenky – pokud letíte bez cestovní kanceláře, tak si můžete 24 hodin před odletem udělat online check-in (odbavení) a ušetřit si tak čas strávený ve frontě na letišti. Pokud letíte s cestovní kanceláří, nezapomeňte si pečlivě přečíst instrukce k Vašemu pobytu.

Do letadla je také dobré si přibalit bonbóny nebo žvýkačku, aby Vám změnou tlaku nezaléhaly uši. Čeští turisté cestující do Turecka letadlem ocení digitální váhu na zavazadla, která vám ušetří stres s balením a špatným odhadem, kolik Vaše zavadlo váží. V konečném důsledku Vám také může digitální váha ušetři nemalé peníze, pokud se v Turecku rozhodnete nakoupit do zásoby levné oblečení a 100% originální kabelku od Vittona a měli byste platit za nadváhu.

Co tedy nezapomenout na dovolenou v Turecku?

Peníze:

Nezapomeňte jak platební kartu, tak se Vám budou hodit i drobné peníze v hotovosti (například na WC atd.) Hodně českých turistů řeší, které peníze vzít s sebou do Turecka. Zda EURa nebo dolary. My doporučujeme si vzít pár EUR sebou, a to jak drobné bankovky, tak kovové eurové mince, kterými můžete platit za menší nákupy nebo dát zpropitné. Jinak je většinou výhodnější vzít si platební kartu, všude, kde je to možné platit bezhotovostně kartou a když budete potřebovat hotovost (turecký trh), si peníze můžete vybrat přímo z bankomatu. Dobré však také je, zeptat se ve Vaší bance, kolik Vás tento výběr bude stát. Většinou to ale není drahé.

Turecká lira

Turecká lira

Oblečení:

Pokud jedete do Turecka na letní dovolenou, tak rozhodně si nezapomeňte přibalit plavky. Když si vezmete dvoje plavky, nic tím nezkazíte. Jedny se Vám mohou sušit, mezitím co druhé budete mít na sobě a budete se v nich moci opalovat. K tomu je také dobré si přibalit kolíčky na prádlo, aby Vám plavky z balkónu neuletěly.Boty:

Na pláž žabky, či pantofle. Sandály a jeden pár pohodlné sportovní obuvi na cestu či procházky po městě.

V létě toho moc z oblečení potřebovat nebudete, anebo si ho na místě můžete celkem výhodně koupit. Mnozí čeští turisté létají do Turecka s prázdným kufrem a zpět se vrací s nadváhou, kolik oblečení si v Turecku koupili. Ale zejména pro začátek pobytu si nezapomeňte vzít tričko (jedno horší na pláž a jedno lepší „do společnosti“), kraťasy, pyžamo, spodní prádlo, ponožky a případně lehké kalhoty.

Kosmetika a toaletní potřeby:

Přestože v hotelu většinou základní kosmetiku a toaletní potřeby najdete, je dobré si sebou vzít malou lahvičku se šampónem na vlasy či sprchovým gelem. Ty se mohou hodit třeba na pláži, nebo pokud Vám nebude vonět hotelová značka. Na co rozhodně nezapomeňte, jelikož to na hotelu tak snadno nenajdete, je deodorant a parfém. Dále také kartáček na zuby, pastu a hřeben. Pro dámy jsou také dobré nejrůznější odličovací ubrousky či kapesníčky. Pokud si musíte dokreslit obličej, nezapomeňte si své malování. Dámy si také mohou přibalit tampony či hygienické vložky. Pánové také holící potřeby.

Určitě si nezapomeňte opalovací krém. Pro Turecko je velmi důležitý opalovací krém s vyšším faktorem. Klidně 50. A hlavně se nezapomeňte namazat! Není nic horšího než se spálit hned první den, vypadat jak rajče a zbytek pobytu se skrývat před slunečními paprsky. Důležitou součástí Vaší dovolenkové výbavy je pak krém po opalování a krém na spáleniny. Také se bude hodit něco na hlavu – třeba plážová čepice či klobouk.

Osobní malou lékárničku:

Zde si přibalte léky, které pravidelně užíváte, ale také léky, které byste mohli při dovolené v Turecku potřebovat. Mnozí turisté ocení léky proti průjmu, dámy si mohou přibalit něco na bolest hlavy a všichni ocení náplasti s polštářkem, které se hodí na puchýře či drobné ranky. Také si přibalte „cucací“ na bolení krku, pokud to přeženete s klimatizací, a také prášky na lehké nachlazení. Ne, že byste všechny tyto léky v Turecku nenašli, ale je lepší si je vzít s sebou, než se pak v lékárně dorozumívat rukama nohama, co že to vlastně potřebujete. Také nezapomeňte na léky na alergii. Pánové i dámy si mohou s sebou do Turecka přibalit kondomy, jelikož člověk nikdy neví, co se může na dovolené v Turecku strhnout. Dámy by také neměli zapomenout na dostatečnou zásobu antikoncepce, pokud ji používají. Dále také nezapomeňte na kontaktní čočky včetně malého roztoku.

KPZ – Krabička poslední záchrany:

Spínací špendlík, jehlu a niť, nůžtičky na nehty, pilníček, pinzetu.

Na pláži také oceníte knihu či časopis s křížovkou. Kniha se také hodí do letadla, aby Vám let rychleji utekl. Pokud si myslíte, že to využijete, můžete si také přibalit potápěcké brýle se šnorchlem a ploutvemi, dále lopatku s bábovičkami na stavění pískových hradů. Vše si pak můžete dát do lehké plážové tašky. Pokud si nechcete na pláži půjčovat lehátko, můžete se také přibalit plážovou deku či podložku. Určitě nezapomeňte na sluneční brýle!

Elektronika:

mobil včetně nabíječky, fotoaparát, sluchátka, paměťovou kartu.

Věříme, že Vám náš seznam věcí, co si vzít s sebou do Turecka na dovolenou, pomohl a zpříjemní Vám pobyt. Před cestou se také můžete podívat na základní turecké slovíčka v našich jiných článcích, abyste se mohli v Turecku snadnění dorozumět:

Pokud byste ohledně Turecka cokoliv potřebovali, neváhejte se na nás obrátit na info@ceskoturecko.cz
Jako experti na Turecko toho umíme hodně a jsme připraveni Vám kdykoliv pomoci.