10 věcí, na které nezapomeňte před dovolenou v Turecku


V tomto článku jsme pro vás připravili pár tipů na co nezapomenout během dovolené v Turecku. Je to jen základní seznam, a pokud na dovolenou teprve balíte a potřebujete pomoci co si dát do kufru k moři, tak se podívejte na na článek zde, kde máme pro vás kompletní seznam a tipy, co si určitě sbalit s sebou.

1. Cestovní pas

Od roku 2005 se sice Turecko pro Čechy, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů, zrušila vízovou povinnost. Ale pas, do kterého při příjezdu do země a odjezdu dostanete razítko, potřebujete. Čeští turisté musí cestovat na platný cestovní doklad, jehož doba platnosti musí být minimálně 150 dní od data vstupu do Turecka. Před odjezdem si platnost pasu vždy pro jistotu překontrolujte.

Cestovní pas - Česká republika

Cestovní pas – Česká republika

2. Cestovní pojištění

Turecko je jednou ze smluvních zemí, tudíž tu platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Ale i tak neriskujte a v každém případě se před svou cestou do Turecka pojistěte cestovním pojištěním. To si můžete jednoduše zřídit online před svou cestou bez nutnosti osobní návštěvy pobočky dané pojišťovny. Další informace o cestovním pojištění také naleznete zde.

3. Peníze

V Turecku je v dnešní době platba kartou velmi rozšířená a dají se s ní platit i menší částky. Proto není třeba si směňovat všechny peníze na útratu na místní měnu, platby lze řešit kartou. Případně je možné si přímo na místě vybrat místní měnu (turecké liry TRY) z bankomatu – v tomto případě se ujistěte už před odjezdem, jaký poplatek budete mít pří výběru v zahraničí.

Nicméně je určitě na místě mít alespoň nějaké drobné v hotovosti buď v místní měně nebo pár eur či dolarů. Mohou se hodit na platbu na místních trzích (bazarech), v menších pouličních stáncích nebo jako dýško v hotelech/restauracích. Před směnou peněz si vždy vyhledejte oficiální směnný kurz. Platí to i při platbě v eurech nebo v dolarech, jelikož se může stát, že platba v místní měně bude za danou službu/zboží výhodnější, než platba v cizích měnách.

100 tureckých lir

100 tureckých lir

4. Zkontrolovat bezpečnostní situaci

I přestože, jak jsme již informovali, je Turecko považováno za bezpečnou destinaci, doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a českých zastupitelských úřadů. Zároveň si před odjezdem překontrolujte aktuální podmínky pro vstup do země a návratu zpět do ČR v souvislosti s šířením nemoci COVID-19.

Turecko je kulturně odlišná země, než je Českoo, proto jsme pro vás sepsali pár bodů, co se nesmí v Turecku a co tam radši nedělat, abyste předešli trapné nebo nepříjemné situaci.

Nicméně v případě, že byste se dostali do nějaké svízelné situace, kontaktujte nejdříve váš hotel, delegáta nebo cestovní kancelář, přes kterou jste si pobyt v Turecku koupili. Pokud by vám nebyli schopni pomoci, kontaktujte velvyslanectví v Ankaře, generální konzulát v Istanbulu, honorární konzulát v Antalyi nebo honorární konzulát v Izmiru. Pro komunikaci s úřady si s sebou vezměte buď někoho, kdo umí turecky nebo alespoň anglicky.




5. DROZD

Před cestou do Turecka se také můžete registrovat v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí), aby vás v případě nutnosti mohlo kontaktovat české Ministerstvo zahraničí. Systém totiž umožňuje rozesílání hromadných emailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v Turecku nacházejí.

6. Léky

Nezapomeňte se vybavit základní lékárničkou s prostředky proti horečce, žaludečním obtížím a nachlazení. Také si s sebou sbalte dostatek léků, které doma pravidelně užíváte. Většina léků se sice dá koupit na místě, ale vždy je fajn být připraven.

Čeští turisté se často před příletem do Turecka obávají střevních či žaludečních potíží. Nicméně Turecko je vyspělá země, hotely a restaurace musí dodržovat určité hygienické podmínky. Proto jen málokdo z českých turistů při dodržení pár zásad (pít pouze balenou vodu, umývat si často ruce, podpořit střevní střevní mikroflóru Ayranem) trpí nějakými zdravotními potížemi, jako např. v turisté v Egyptě nebo v Tunisku.

Pokud vás v Turecku ale zdravotní potíže přesto zastihnou nebo se jim chcete preventivně vyhnout, podívejte se na náš článek Dovolená v Turecku a zdravotní potíže. Jak se jim vyhnout?, kde najdete další užitečné tipy na dovolenou v Turecku.

7. Pivo

Než odjedete do Turecka, dopřejte si vychlazené poctivé české pivo, jelikož v Turecku si dobrého zlatavého moku moc neužijete. Místní pivo Efes Pilsen pivo z Plzně připomíná jen vzdáleně. A ani turecký Kozel není to, na co je našinec zvyklý. Naopak můžete vyzkoušet turecký anýzový alkoholický nápoj Rakı nebo slaný mléčný nápoj Ayran, který podporuje trávení a může vás uchránit od střevních potíží.

Označení alkoholu v Turecku

Označení alkoholu v Turecku

8. Vepřové

Stejně tak, jak si Češi nepochutnají na mexických smažených kobylkách nebo japonských hýbajících se mořských plodech, Turci nemají v oblibě vepřové maso. V Turecku se vepřové běžně neprodává. Naopak můžete v Turecku ochutnat delikatesy z hovězího, kuřecí a jehněčího masa. Turecká kuchyně také obsahuje hodně ryb a mořských plodů, které u nás v ČR ani není možné koupit. Turecká kuchyně je zcela odlišná od české, ale je vynikající. Není to jen kebab a v tomto článku se dozvíze, co vše můžete v Turecku ochutnat.

9. Plavky a opalovací krém

Nezapomeňte si před cestou do Turecka přibalit opalovací krém s vysokým UV faktorem a nepodceňujte ochranu před sluncem (sluneční brýle, pokrývka hlavy, nebuďte na přímém sluníčku přes poledne). Mohlo by se totiž snadno stát, že vaše sýrovobílá pokožka pod ostrým přímořským sluncem rázem zrudne a zbytek pobytu u moře strávíte ve stínu.

Nicméně v případě potřeby je možné opalovací krém zakoupit přímo na místě a to buď v lékárnách, samoobsluhách nebo i v obchodech se suvenýry.

dovolená turecko pláž

10. Vše

Zapomeňte na vše, co znáte z České republiky a nechte se unášet všehochutí barev a vůní a místního životního stylu, který je plný řízeného chaosu, a svéráznou tureckou mentalitou. Turecko je mimoevropskou zemí, což je znát jak na kultuře, tak i v mentalitě místních obyvatel. Mnoho Turků za celý život nevyjela do zahraničí a tak mají z cizinců respekt. Na druhou stranu, pokud potřebujete s čímkoliv pomoci, oslovte kolemjdoucí a věřím, že vám moc rádi pomohou.

Turci jsou velmi ochotní a pohostinní a i když je turečtina velmi odlišný jazyk, buď se domluvíte rukama nohama, případně mladší generace se učí anglicky. A jestliže se naučíte pár základních frází v turečtině, budou z vás místní úplně nadšení.

Pokud v Turecku pobýváte v hotelu s all inclusive, zajděte si alespoň jeden večer do turecké restaurace, abyste měli šanci ochutnat pravou tureckou kuchyni. Využijte nabídky výjezdu na nějaký jednodenní výlet, abyste viděli tuto zemi trochu jinak, než z hotelového balkonu či od bazénu.

Turecko není jen plážová destinace na koupačku u moře s all inclusive hotelem, ale každoročně se klienti z celého světa vydávají do Turecka za tzv. zdravotním turismem, který ve většině případů tvoří cesty za transplantacemi vlasů, plastickými operacemi a také stomatologickými zákroky. Díky ČeskoTurecko je tato skvělá estetická medicína dostupná také českým a slovenským klientům. ČeskoTurecko se zaměřuje zejména na zajištění transplantací vlasů, stomatologických zákroku a také operací nosu a dalších estetických zákroků.

Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více informací, podívejte se na náš článek Za zdravím a krásou do Turecka. Také nám můžete rovnou napsat na info@ceskoturecko.cz, sledovat nás na Instagramu nebo na YouTube. Rádi vám poskytneme více informací o našich službách nebo zákrok rovnou zařídíme.

O tom, že v Turecku i obyčejná jízda autobusem může být pořádné dobrodružství se přesvědčíte v tomto videu: