10 věcí, na které nezapomeňte před dovolenou v Turecku


V tomto článku jsme pro vás připravili pár tipů na co nezapomenout během dovolené v Turecku. Je to jen základní seznam, a pokud na dovolenou teprve balíte a potřebujete pomoci co si dát do kufru k moři, tak se podívejte na na článek zde, kde máme pro vás kompletní seznam.

1. Cestovní pas

Od roku 2005 sice Turecko pro Čechy, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů, zrušila vízovou povinnost, ale pas, do kterého při příjezdu do země a odjezdu dostanete razítko, potřebujete. Čeští turisté musí cestovat na platný cestovní doklad, jehož doba platnosti musí být minimálně 150 dní od data vstupu.

Cestovní pas - Česká republika

Cestovní pas – Česká republika

2. Cestovní pojištění

Přestože je Turecko jednou ze smluvních zemí a v Turecku platí Evropský průkaz zdravotního pojištění ( EHIC), neriskujte a v každém případě se před svou cestou do Turecka pojistěte cestovním pojištěním. To si můžete jednoduše před svou cestou zřídit online bez nutnosti osobní návštěvy pobočky pojišťovny. Další informace o cestovním pojištění také naleznete zde.

3. Peníze

Přestože se bez papírových peněz v Turecku docela dobře obejdete, nezapomeňte si vzít sebou pár papírových eur nebo dolarů, abyste si je mohli na místě směnit. V Turecku platí Turecké liry (TRY). Platba kartou je velmi rozšířená a dá se s ní platit bez větších problémů i menší částky.

100 tureckých lir

100 tureckých lir

4. Zkontrolovat bezpečnostní situaci

Přestože, jak jsme již informovali, je Turecko považováno za bezpečnou destinaci, doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a českých zastupitelských úřadů.

5. DROZD

Před cestou do Turecka se také můžete registrovat v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí), aby vás v případě nutnosti mohlo kontaktovat české Ministerstvo zahraničí. Systém totiž umožňuje rozesílání hromadných emailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v Turecku nacházejí.

6. Léky

Nezapomeňte se vybavit základní lékárničkou s prostředky proti horečce, žaludečním obtížím a nachlazení. Také si nezapomeňte vzít dostatek léků, které případně doma pravidelně užíváte. Pokud vás v Turecku zastihly zdravotní potíže, nebo se jim chcete preventivně vyhnout, tak se podívejte na článek s názvem Dovolená v Turecku a zdravotní potíže. Jak se jim vyhnout?, kde najdete další užitečné typy.

7. Pivo

Než odjedete do Turecka, dopřejte si vychlazené poctivé české pivo, jelikož v Turecku si dobrého zlatavého moku moc neužijete. Místní pivo Efes Pilsen pivo z Plzně připomíná jen vzdáleně a ani turecký Kozel není to, na co je našinec zvyklý. Naopak můžete vyzkoušet turecký anýzový alkoholický nápoj Rakı nebo slaný mléčný nápoj Ayran, který podporuje trávení a může vás uchránit od střevních potíží.

Označení alkoholu v Turecku

Označení alkoholu v Turecku

8. Vepřové

Stejně tak, jak si Češi nepochutnají na mexických smažených kobylkách nebo japonských hýbajících se mořských plodech, Turci nemají v oblibě vepřové maso. V Turecku se vepřové běžně neprodává. Naopak můžete v Turecku ochutnat delikatesy z hovězího, kuřecí a jehněčího masa. Turecká kuchyně také obsahuje hodně ryb a mořských plodů.

9. Plavky a opalovací krém

Nezapomeňte si před cestou do Turecka přibalit opalovací krém s vysokým UV faktorem a nepodceňujte ochranu před sluncem. Mohlo by se totiž snadno stát, že vaše sýrovobílá pokožka pod ostrým přímořským sluncem rázem zrudne a zbytek pobytu u moře strávíte ve stínu.

dovolená turecko pláž

10. Vše

Zapomeňte na vše, co znáte z České republiky, a nechte se unášet všehochutí barev a vůní a místního životního stylu, který je plný řízeného chaosu, a svéráznou tureckou mentalitou.

 

Turecko není jen plážové destinace na koupačku u moře s all inclusive hotelem, ale každoročně se klienti z celého světa vydávají do Turecka za tzv. zdravotním turismem, který ve většině případů tvoří cesty za transplantacemi vlasů, plastickými operacemi a také stomatologickými zákroky. Díky ČeskoTurecko je tato skvělá turecká estetická medicína dostupná také českým s slovenským klientům. ČeskoTurecko se zaměřuje zejména na zajištění transplantací vlasů, stomatologických zákroku a také operací nosu a dalších estetických zákroků.

Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více informací, podívejte se na stránku Za zdravím a krásou do Turecka. Také nám můžete rovnou napsat na info@ceskoturecko.cz a rádi vám poskytneme více informací nebo zákrok rovnou zařídíme.