Dovolená v Turecku a zdravotní potíže. Jak se jim vyhnout?
Postihly vás na letní dovolené v Turecku zdravotní potíže? Chcete se jim vyhnout? Podívejte se, co si do Turecka na dovolenou zabalit do cestovní lékárničky a jak v případě potřeby v Turecku poznat lékárnu. Také vám poradíme, jak předejít zažívacím problémům v Turecku.
Je na dovolenou do Turecka potřeba očkování?
Před cestou do Turecka nejsou vyžadována povinná očkování, ale vždy je dobré se informovat u svého ošetřujícího lékaře a případně se nechat preventivně očkovat proti žloutence typu A a B. Toto očkování se také hodí cestovatelům do jiných zemí, i v České republice je možné se s tímto onemocněním setkat.
Pozor na vzteklinu!
Našince v Turecku překvapí velké množství potulných koček a psů. Většinou jsou neškodné a místní lidé o ně dokonce na ulici pečují a dávají jim vodu nebo jídlo. Přesto je nutné se mít na pozoru. Na rozdíl od Česka se v Turecku vzteklina stále vyskytuje. Turecko dokonce patří mezi rizikové země a nálezy vztekliny jsou hlášeny po celém území. Proto je nutné si dávat pozor na poškrábání nebo pokousání potulnými kočkami nebo psy.
Na dětském hřišti v Istanbulu kočka škrábla syna do prstu. Nejdříve jsme to moc neřešili, ale naším kamarádem doktorem jsme byli upozorněni na možné riziko vztekliny. Proto jsme se rozhodli jet do nemocnice.
Co si vzít do cestovní lékárničky?
Před cestou do Turecka si také nezapomeňte přibalit dostatečné množství prášků a medikamentů, které používáte doma (na tlak, ředění krve, alergie atd). Také se vám mohou hodit léky proti průjmu jako je Endiaron (v Turecku pak najdete alternativu zvanou Lopermid), dále léky proti horečce jako je Paralen či analgetika (Ibalgin), oční kapky nebo léky zklidňující spáleniny (Panthenol gel). Nezapomeňte také na polštářkové náplasti na puchýře či mastičky zklidňující poštípání hmyzem. Hodit se vám také mohou různé pastilky proti bolesti v krku (z klimatizace či zmrzliny).
Náš tajný typ jsou také „cucací“ bonbóny do letadla, které vám pomohou vyrovnat tlak v uších zejména při vzletu a přistání letadla. Co dalšího si zabalit do Turecka také najdete v našem cestovním seznamu.
Pro Čechy je Turecko z hlediska hygieny a potravin exotickou destinací, takže je dobré dbát zvýšené opatrnosti při konzumaci čerstvého ovoce či zeleniny a dalších potravin. Není to tím, že by se v Turecku nedodržovala hygiena, ale spíše tím, že česká střevní mikroflóra je zvyklá na jiné prostředí a toto by se mohlo v Turecku projevit zažívacími či trávicími potížemi.
Jako vždy platí zásada, že by se ovoce a zelenina měly konzumovat až po opláchnutí čistou vodou a před jakýmkoliv jídlem by si měl strávník umýt ruce mýdlem. Pokud není k dispozici tekoucí voda a mýdlo, pro očištění rukou také mohou posloužit vlhčené ubrousky v turečtině zvané „islak mendil“.
Pít či nepít?
Také se obecně v Turecku doporučuje nepít vodu z kohoutku a raději kupovat vodu balenou. Svou střevní mikroflóru také můžete v Turecku posilnit tradičním kysaným jogurtovým nápojem Ayran. Tento slaný jogurtový nápoje se také mnohem lépe hodí na zapíjení tureckých jídel než různé slazené nápoje, limonády nebo coly.
Než se rozhodnete ochutnat v Turecku dary moře, ujistěte se, že na ně nejste alergičtí. V Turecké kuchyni se také hodně používají různé oříšky či sušené plody, takže buďte v Turecku opatrní, pokud jste alergičtí na oříšky atd.
Jelikož jsou v Turecku zejména během léta poměrně vysoké teploty, je potřeba dbát na pravidelný pitný režim a dostatečný přísun tekutin, abyste předešli dehydrataci. Zejména při slunečných dnech doporučujeme používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a nosit pokrývku hlavy. Vaše oči je také třeba chránit kvalitními slunečními brýlemi.
Lékárna v Turecku: Eczane
Pokud v Turecku potřebujete vyhledat lékárnu a zakoupit si léky, hledejte „eczane“ a symbol velkého červeného „E“ v červeném rámečku. Lékárnu v Turecku najdete v každém větším nákupním centru a také na každé větší hlavní ulici. Turecké lékárny jsou velmi dobře zásobeny a najdete tam většinou stejné léky, jako v České republice. Jen některé stejné léky mají v Turecku rozdílná jména, ale jinak tam najdete většinu světových volně prodejných léků stejných. V Turecké je také si bez předpisu koupit některé léky, které jsou v Česku na předpis. Jedná se zejména o antibiotika a antidepresiva.
ČeskoTurecko jako expert na Turecko v rámci svých profesionálních služeb a díky přímé spolupráci s tureckými nemocnicemi a soukromými klinikami zprostředkovává možnost podstoupit lékařské zákroky v Turecku. Jedná se zejména o transplantace vlasů, jejíž cena je v Turecku mnohem nižší než v České republice. Čeští pacienti také mohou v Turecku díky ČeskoTurecko podstoupit laserovou korekci zraku nebo zubní ošetření a další estetické zákroky. Napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám poradíme nebo pomůžeme.
Na našem česko-tureckém webu ČeskoTurecko si také můžete zakoupit výhodné letenky do celého světa, studentům nabízíme speciální letenky od Turkish Airlnes, nebo si sjednat cestovní pojištění a objednat dovolenou v Turecku.
Pro více informací o možnostech lékařských zákroků v Turecku se podívejte na naši stránku Za zdravím a krásou do Turecka nebo se obraťte přímo na ČeskoTurecko: info@ceskoturecko.cz