Měsíc autorského čtení a Turecko jako čestný host


ČeskoTurecko, jako lídr česko-turecké komunity v České republice, se stal partnerem největšího středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení (MAČ), jehož čestný host je právě Turecko. Měsíc autorského čtení se uskuteční od 1. 7. 2018 do 4. 8. 2018 v Brně, Ostravě, ale také v Košicích, Wrocławi a Lvově.

Přestože je léto časem divadelních prázdnin, dveře Domu pánů z Fanalu na Zelném rynku, kde už čtvrt století sídlí Divadlo Husa na provázku, se však ani v létě netrhnou. K létu totiž patří i festivaly a začátek prázdnin pro Brno tradičně znamená jednu velkou, jedenatřicet dní nekončící slavnost literatury – Měsíc autorského čtení (MAČ). Literáty Gruzie, kteří byli čestnými hosty této světově ojedinělé přehlídky vloni, na Fanale letos vystřídají spisovatelé a spisovatelky Turecka.

Celé to vypukne s prvním prázdninovým dnem a pak se kolotoč čtení, besed, natáčení, projekcí a autogramiád nezastaví celý měsíc. „Turecko jsme zvyklí vnímat buď jako destinaci, kam se jezdí na dovolenou, nebo z médií coby politicky nestabilní a nečitelnou zemi. Dotek s tureckou literaturou je něco zcela jiného a umožňuje úplně nová setkávání s touhle ohromnou a pestrou zemí,“ popisuje svou zkušenost Renata Obadálková z organizačního týmu MAČ.

A skutečně, turecká část programu Měsíce autorského čtení dobře ilustruje rozmanitost, o níž dlouholetá koordinátorka zahraniční linie MAČe mluví, vedle celosvětově adorovaných bestselleristů, jakými jsou prozaici Nedim Gürsel, Murathan Mungan, či Ayfer Tunç, přijde ke slovu třeba i kníže dívánské poezie İskender Pala, autor ve své zemi věhlasného Manifestu konzervativního umění, v němž se myšlenkově i literárně hlásí ke kulturnímu odkazu osmanské říše. Pala ve své zemi dokázal něco, co se nám tady zdá neskutečné, nadchnul Turecko pro klasickou poezii a jeho knihy se tam prodávají lépe než u nás romány Michala Viewegha. Který ovšem letos na brněnském MAČi po čase bude číst zase.

„Vedle Turků, ale i Slováků, Poláků, či Ukrajinců, budeme samozřejmě hostit i celou řadu českých autorů, poprvé například přivítáme letošního laureáta prestižní Magnesie Litery za prózu Josefa Pánka, ale vystoupí i staří známí, třeba žijící klasici undergroundu, básníci Vítek Kremlička, nebo J. H. Krchovský,“ doplňuje programový ředitel festivalu MAČ Petr Minařík.

Měsíc autorského čtení

Měsíc autorského čtení (MAČ) se narodil v Brně před devatenácti lety, dnes je to kolos, který slávu rodného Brna šíří dál. Léto co léto se odtud po jednatřicet dní nepřetržitě stěhuje i do Wroclawi, Ostravy, Košic a Lvova. Všude je vzduch nabitý literaturou, všude si budeme číst.

Jsme velice rádi, že jako ČeskoTurecko můžeme „mediálně“ podpořit tuto prestižní literární událost a rozšířit povědomí o ní mezi českým a tureckým publikem. Tureckou literaturu v České republice aktivně sledujeme a byli jsme například u toho, když v listopadu 2017 navštívila Prahu slavná turecká spisovatelka Ayşe Kulinová.

Aby Vám unikly žádné novinky z nadcházejícího Měsíce autorského čtení 2018, jehož čestným hostem je právě Turecko, sledujte akci na Facebooku: https://www.facebook.com/autorskecteni/ nebo se podívejte na aktuální program na webu: http://autorskecteni.cz