Ne, Orhan Pamuk nepřijede


ČeskoTurecko jako mediální partner nadcházejícího ročníku Měsíce autorského čtení, jehož čestným hostem je Turecko, přináší další informace ze zákulisí akce, která vypukne dne 1. 7. 2018 v Brně a současně bude probíhat v dalších městech v České republice, Slovensku, Polsku a Ukrajině. Přečtěte si, na co organizátoři Měsíce autorského čtení musí nejčastěji odpovídat a co nového organizátoři pro návštěvníky letošního ročníku připravili.

Orhan Pamuk BrnoJestli dorazí na letošní devatenáctý ročník Měsíce autorského čtení Orhan Pamuk je bezpečně nejčastější otázka, kterou v těchto dnech dostáváme. Odpověď tedy máme nacvičenou: NE, nepřijede. Pokoušeli jsme se, to se ví. Ale nakonec se nám to nepodařilo. Ta otázka je na místě. Pamuk je hvězdou turecké literatury číslo jedna. A my letos máme jako čestné hosty právě turecké spisovatelky a spisovatele.

Ale Orhan Pamuk v otázce pochopitelně odráží víc, než jen přirozenou zvědavost na „hvězdu programu“. Debata tím totiž obvykle končí. Většina Čechů o turecké literatuře neví nic víc. Pokud chce někdo konverzaci natáhnout, tak se musí přejít k politice, pak už je těch informací o něco víc (podle průzkumů se Češi zajímají o zpravodajství nejvíce ze všech Evropanů).

Měsíc autorského čtení proběhne i letos v pěti městech (Brno, Košice, Lvov, Ostrava, Vratislav) a přijede 31 tureckých autorů, aby se tu potkalo s 31 českými, slovenskými, polskými a ukrajinskými spisovateli. A bude to ten starý formát, kdy autor sedí a čte, diváci poslouchají, a pak se osmělí, aby položili otázku. Je to trošku rozhlas po drátě, bytové divadlo a literární seance v jednom.

Měsíc autorského čtení

Dlouhodobě chceme, aby Měsíc autorského čtení nebyl jen festival, kde si autor odečte to své a jede domů. A proto 16 dokumentaristů točí krátké filmy, které pak vysílají televize v Polsku, Česku a Slovensku. Letos v červenci bude mít na ČT art premiéru cyklus loňských dokumentů Gruzínská čítanka. Ale jsou tu i úplné novinky.

Dlouho jsme to chtěli, ale neměli na to sílu, až se nám podařilo přemluvit skvělé partnery z Masarykovy univerzity a Univerzity Hamburk a otevřeme první ročník Turecké akademie (každý rok to bude jiná akademie, podle země, která je hostem festivalu). Pro vysokoškolské studenty z celého světa bude celý měsíc více než 20 předních znalců Turecka z Německa, Česka a Slovenska přednášet o současném Turecku, stejně jako o Osmanské říši, politice, kultuře i moderní a vážné hudbě, dokumentárním filmu… Je to experiment, který je náročnější, než jsme mysleli, ale těšíme se.

Orhan Pamuk letos doopravdy nepřijede, ale to nevadí, toho už přece znáte. Měsíc autorského čtení zve k setkání s elitou země, ať už žijící doma nebo v exilu, která dokáže zprostředkovat přesnější pohled na Turecko než denní zpravodajství.

Jedna německá cestovní kancelář láká turisty sloganem “pojeďte se do Turecka zamilovat” a myslí to pochopitelně jenom dobře. My jsme trošku opatrnější, a tak navrhujeme, ať se v červenci vypravíte do ostravské Staré arény nebo brněnského Divadla Husa na provázku Turecko poznat, jak víme z vlastní zkušenosti, láska se dostaví vzápětí. Na všechno ostatní je tu:

www.autorskecteni.cz

https://www.facebook.com/autorskecteni/