Předtím, než poletíte do Turecka, přečtěte si, co vás tam čeká


S odstupem času pro vás máme další aktuální informace ohledně cest do Turecka a COVID-19. Začátek července je ve znamení dalších uvolňování a také změn v již platných omezení. Do Turecka stále nelze letět přímo z Prahy, proto vhodnou alternativou je letiště ve Vídni. Jak tedy letět do Turecka z Vídně a co vás na cestě čeká? To se dozvíte v tomto článku. Informace máme přímo z osobní zkušenosti naší „zvláštní zpravodajky“.

Pokud teď chcete cestovat do zahraničí, musíte se na svou cestu vždy díval ze dvou uhlů pohledu. Tím prvním je, jaká omezení platí pro české občany na základě nařízení české vlády a jaká cestovní omezení platí při odjezdu z České republiky a návratu do ze zahraničí.

Českým občanům již cestám do zahraničí formálně nic nebrání. Tedy hranice jsou otevřeny. Ale na pozoru se musíte mít při návratu zpět do Česka. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) totiž vydalo nové ochranné opatření, které stanovuje podmínky vstupu osob na území Česka. Podle těchto podmínek osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, a které nejsou na „semaforu“ označeny zeleně, jako země s nízkým výskytem onemocnění COVID-19 musí předložit test nebo podstoupit karanténu. Mezi bezpečné země aktuálně podle webu MZ ČR patří celá Evropská unie a Velká Británie. Jako červená a riziková země je označeno Švédsko.

Mapa koronavirus Turecko COVID-19

Turecko je na tomto semaforu označeno šedivě. Podle webu a cestovatelské mapy Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV ČR) není Turecko aktuálně označeno jako riziková země, jak tomu bylo například v minulých týdnech. Je to tedy pozitivní signál zlepšující se pandemické situace v Turecku.

Do Turecka již dříve mohli čeští občasné Turecka létat bez povolení a bez nutnosti prokázání důvodu své cesty. Problémem však nadále zůstává chybějící přímé spojení mezi Českou republikou a Tureckem. Dříve avizovaný termín obnovení letů na polovinu června 2020 byl posunut. Dle našich informací z Tureckého velvyslanectví v Praze se počítá s obnovením přímého leteckého spojení v polovině července 2020. Turkish Airlines plánují létat mezi Prahou a Istanbulem 5x týdně. Podle zákulisních zpráv, to také nevypadá na brzké obnovení letů nízkonákladového dopravce Pegasus Airlines, který předtím létal z Prahy do letiště Sabiha Gökçen.

Pokud tedy teď chtějí čeští občasné letět do Turecka, musí využít přímých letů z Německa nebo Rakouska. Zejména pro české občany z jihovýchodu České republiky jsou odlety z Vídně do Istanbulu již tradičně dostupnější než odlety z Prahy do Istanbulu. Současně je možné do Antalya letět přímo také z Mnichova nebo Vídně.

Pokud potřebujete poradit s výběrem a nákupem letenek do Turecka, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo zavolejte na +42 736 177 368.

O tom, jak probíhají odlety z Vídně do Istanbulu, máme nejčerstvější informace od naší „zvláštní zpravodajky“, která letěla do Turecka na „otočku“.

Aktuální situace při cestě do Turecka:

 • Na letišti ve Vídni a při nastupování do letadla je nutné dodržovat doporučené rozestupy
 • Před vstupem do letadla se měří všem pasažérům teplota
 • Nijak výrazně se neprodlužují před odletové procedury a odbavení na letišti ve Vídni probíhá plynule
 • Také v letadle jsou dodržovány co největší rozestupy, a proto je prostřední sedačka neobsazená
 • Doporučujeme se do letadla teple obléct, jelikož je prostor letadla více klimatizován
 • Turkish Airlines provedly u mnoha svých letadel výměnu HEPA vzduchových filtrů a jejich interiér je pravidelně dezinfikován
 • Deky, podhlavníky a sluchátka jsou pravidelně čištěny a vyměňovány
 • Roušku je nutné mít nasazenou po celou dobu letu
 • Jídlo se podává balené
 • V letadle se vyplní anglický formulář obsahující tyto informace: jméno, příjmení, telefonní kontakt, místo pobytu v Turecku, a zda cestující přišel do kontaktu s někým s příznaky COVID-19. Podobný formulář je nutné také vyplnit na cestě zpět z Istanbulu do Vídně. Tento formulář se pak odevzdává při pasové kontrole.
 • Pokud z Vídně cestujete dále do České republiky, musíte předložit jízdenku na další navazující spojení (vlak nebo autobus)

Balené jídlo Turkish Airlines

Situace na letišti v Istanbulu:

 • Podle informací na internetu a v médiích je prý možné si test na COVID-19 udělat přímo na letišti v Istanbulu. Ve skutečnosti však podle osobní zkušenosti našeho zdroje není možné si zatím na letišti v Istanbulu udělat test na COVID-19. Proto velmi doporučujeme to řešit s předstihem, a ne na poslední chvíli na letišti. Test na COVID-19 je také možné si udělat až po návratu do České republiky.
 • Na letišti v Istanbulu je vše perfektně značené a cestující musí dodržovat bezpečnou vzdálenost
 • Na letišti se pohybuje poměrně málo lidí, jsou ohleduplní a disciplinovaní
 • Malé obchůdky jsou zavřené, otevřené jsou jen velké Duty Free Shopy a stánky s občerstvením

Letiště v Istanbulu COVID-19

HES kód při cestování po Turecku

Čeští letící do Turecka se také setkají s termínem HES kód, který je tureckými úřady vyžadován během cest po Turecku.

 • HES kód si musí vyřídit zejména občasné Turecka a cizinci, kteří v Turecku pobývají dlouhodobě.
 • Jak vyplývá z oficiálních informací tureckých úřadů, tak HES kód může být také vyžadován u cizinců v případě, pokud jejich mezinárodní let navazuje na vnitrostátní let a přestup mezi lety je delší než 24 hodin.
 • Pro většinu Čechů mířících do Turecka na dovolenou nebo na zdravotnický zákrok se tedy vyřízení HES kódu netýká. Pro přesné informace se však obraťte přímo na dopravce a turecké úřady.

Nařízení koronavirus COVID-19 Turecko

Po návratu do České republiky z Turecka:

 • Aktuálně platí pro české občany nutnost se po návratu z Turecka do 72 hodin prokázat negativním testem na COVID-19 na příslušné krajské hygienické stanici, nebo absolvovat 14 denní preventivní karanténu.
 • Při plánování cesty do Turecka a po návratu doporučujeme být v kontaktu s příslušnou krajskou hygienickou stanicí (na základě bydliště) a konzultovat (telefonicky) s ní svůj záměr cesty do Turecka.

Jak je z výše uvedeného patrné, přes určitá omezení a bezpečností opatření je již možné do Turecka bez problému cestovat. Musíte však zatím počítat s tím, že nejsou obnoveny spoje mezi Prahou a Istanbulem.

Na transplantace vlasů opět do Turecka

Jelikož již při cestách do Turecka nehrozí nebezpečí, obnovujeme také cesty našich klientů do Turecka na transplantace vlasů a další estetické zákroky. Po vynucené pauze tak naši první klienti letí do Turecka v polovině července 2020. Z důvodu chybějícího spojení mezi Prahou a Istanbulem poletí naši klienti na transplantace vlasů do Turecka z vídeňského letiště.

Zejména v těchto nejistých časech způsobených protikoronavinovými opatřeními se ukazují silné stránky služeb ČeskoTurecko. Perfektně se orientujeme v Turecku a o aktuální informaci o COVID-19 jsme během pandemie informovali průběžně.

Díky tomu, že neorganizujeme hromadné zájezdy a nevybíráme od našich klientů mířících do Turecka na transplantace vlasů a estetické zákroky zálohu, jsme velmi flexibilní a můžeme pružně reagovat na vývoj pandemické situace. Cestu do Turecka pro každého klienta plánujeme individuálně s ohledem na jeho přání a také situaci v Turecku a České republice.

Pokud byste také s námi chtěli letět do Turecka za zdravím a krásou, neváhejte nás kontaktovat na info@ceskoturecko.cz nebo na telefonu +420 736 177 368.

Naši všichni partneři již bez problémů přijímají zahraniční klienty a provádějí jak transplantace vlasů, tak i další lékařské zákroky. Samozřejmostí jsou zvýšená preventivní hygienická opatření proti COVID-19.

  Napište nám pro konzultaci zdarma, ozveme se zpět  * Pole označená hvězdičkou jsou povinná.