Recept na výrobu domácího bílého jogurtu v jogurtovači


Po velmi úspěšném předchozím videu, jak si doma připravit pravý turecký čaj, jsme pro vás připravili další video recept. Tentokrát ve videu uvidíte návod, jak si doma v jogurtovači vyrobit bílý jogurt.

Turci konzumují bílý kysaný jogurt téměř ke všemu. Zlí jazykové tvrdí, že Turci ho milují, protože jsou nedočkaví a nechtějí čekat, až jim jídlo vystydne, tak si jej bílým jogurtem chladí. Pravda bude asi spíše jiná teorie, která říká, že díky fermentaci mléka jej bylo možné uchovávat v teplém počasí delší dobu a nekazilo se.

Podle všeho Turci dali světu jogurt, tak jak ho známe dnes. Turecké slovo „yoğurt“ totiž pochází z turečtiny a je odvozeno od slova „yoğurmak“, což znamená srazit se. Další turecké slovo, které se s jogurtem váže, je „yoğun“ a znamená hustý. Právě turecký bílý jogurt by měl být hustý a neměl by se roztékat. S reklamními hláškami typu „krémový“ nebo „jemně smetanový“ byste v Turecku neuspěli. I když zejména v posledních letech se snaží nadnárodní potravinářské firmy Turky naučit jíst ovocné krémové jogurty s kousky ovoce, nemají je Turci příliš v oblibě.

Řecký jogurt z Turecka?

Ve světe je bohužel více než turecký jogurt znám řecký jogurt. Řekové s Turky sdílí mnoho společných pochutin a do nekonečna se přou, kdo které jídlo vymyslel a kdo od toho druhého okopíroval. Díky světovému věhlasu řeckého jogurtu se také americký podnikatel tureckého původu pan Hamdi Ulukaya rozhodl svou značku přírodních jogurtů Chobani propagovat jako řecký jogurt, a ne jako turecký jogurt. Nevěřil totiž, že by produkt propagovaný jako turecký jogurt mohl být u zákazníků oblíben.

Jeho strategie se ukázala být úspěšná a díky tomu se také v roce 2013 Hamdi Ulukaya stal EY Světový podnikatel roku. V jeho podnikání najdete odkazů na Turecko více. Například turecké slovo „çoban“ (čti čoban) znamená v turečtině pastevec a od toho je už ke značce Chobani (čti Čobani) už jen kousek.

Výroba bílého jogurtu

V Turecku se bílý jogurt se vyrábí zejména z kravského mléka, ale v obchodě se dá se najít také jogurt z ovčího mléka. Aby měl typicky hustou konzistenci, tak se průmyslově vyráběný jogurt odstřeďuje. Tím se z něho dostane přebytečná voda. U jogurtu vyráběného doma je nutné přebytečnou vodu vypařit, proto se mléko před nalitím do jogurtovače ohřívá v kastrůlku. Jak uvidíte v našem videoreceptu, mléko by se nemělo vařit, ale pro vypařování by mělo mít ideálně teplotu okolo 80 °C.

Jelikož Turci bílý jogurt konzumují opravdu ve velkém, balení jogurtu po 250 ml je pro ně mikro a v obchodech se prodává spíše po 0,5 kg až 3 kg baleních. Ty najdete v lednici v plastových kyblících.

Jak si doma vyrobit bílý jogurt?

Domácí bílý jogurt se vyrábí pomocí fermentačních bakterií. Tyto bakterie přemění cukr v kyselinu mléčnou. Pro to je nutné teplé mléko tzv. „naočkovat“. K dodání fermentačních bakterií pro začátek použijeme několik lžiček kupovaného bílého jogurtu. Jako ideální jogurty pro očkování se nám osvědčily selské jogurty zračící v kelímku.

Jakmile svou domácí výrobu rozjedete, můžete pro očkování vždy použít zbytek předchozího domácího jogurtu, a tak své fermentační bakterie množit do nekonečna. S každou výrobou jogurtu získáte nejen zručnost, ale také další generaci vlastních bakterií. Použití sušených jogurtových bakterií v pytlíku se nám osobně neosvědčilo.

Podívejte se tedy na naše video, jak si doma vyrobit bílý jogurt v jogurtovači. Ve videu se také dozvíte, jak poznáte ideální teplotu při vypařování, pokud nemáte k dispozici kuchyňský teploměr.

Pro fermentaci jogurtu používáme jogurtovač, který udržuje ideální teplotu pro kysání mléka a práci jogurtových bakterií. Pokud nemáte jogurtovač k dispozici, je prý možné teplé naočkované mléko zabalit do peřin a udržovat tak teplo. Nemáme to však vyzkoušené. Nejlépe se nám osvědčil právě jogurtovač, který hlídá potřebnou teplotu pro fermentaci a za 12 hodin vytvoří jogurt.

Pokud nespěcháte, je možné jej v jogurtovači nechat i déle a uvidíte, že pokud jogurt necháte i potom odležet v ledničce, tak ještě více zhoustne a podobá se kupovanému jogurtu. U svého domácího jogurtu si však můžete být jisti, že neobsahuje konzervační látky a je vyroben jen z mléka.

My k výrobě bílého jogurtu používáme trvanlivé krabicové plnotučné a polotučné mléko. Ale můžete vyzkoušet vyrobit jogurt také z čerstvého mléka.

O blahodárnosti bílého jogurtu na střevní mikroflóru není potřeba se více rozepisovat. Podle vědeckých výzkumů také bílý jogurt prodlužuje život. V Turecku se také z bílého jogurtu připravuje mléčný nápoj Ayran, který se skvěle hodí k tureckým pokrmům a v létě osvěží mnohem lépe než kdovíjaké slazené bublinkaté nápoje.

Český patent na jogurt

Zajímavostí na závěr je, že první ovocný jogurt se objevil v roce 1933, a to v Radlické mlékárně na Smíchově. Marmeláda na povrchu jogurtu totiž měla zabránit vytváření plísní na povrchu bílého jogurtu. Nápad se ujal a Radlická mlékárna si nechala tuto inovaci patentovat. Dokonce pak prodávala licence na ovocný jogurt v tuzemsku, a i do zahraničí.

Pokud vás zajímají další informace o Turecku, podávejte se na náš blog ČeskoTurecko. Další videa nejen o tureckém jídle a pití najdete také na našem YouTube kanále. Sledujte nás na Facebooku a Instagramu. Jestliže vás zajímá cokoliv dalšího, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo zavolejte na +420 736 177 368. Umíme toho opravdu hodně a v Turecku se vyznáme.