Střípky historie Mariánských Lázní a slavné osobnosti, které se zde léčily


Mariánské Lázně jsou s asi 13 500 obyvateli druhé největší české lázeňské město. Mariánky, jak se městu zkráceně lidově říká, leží v údolí obklopeném lesy v nadmořské výšce 600 m a je pro ně typické podhorské klima. Mariánské Lázně leží asi 12 km od hranic s Německou spolkovou republikou. Díky tomu také němečtí turisté tvoří jednu z největších skupin návštěvníků místních lázní.

V roce 1805 postavil Dr. Josef Nehr u dnešního Křížového pramene na místě původní dřevěné chýše první zděný dům pro lázeňské hosty zvaný „Zlatá koule“. Nový model v Městském muzeu Mariánské Lázně zachycuje podobu této původní osady z roku 1815, která byla prapůvodem dnešního věhlasného lázeňského města.

Model Mariánské Lázně 1815

Z bažiny vyrostlo světově známé město

Současné město Mariánské Lázně bylo oficiálně založeno v bažinách roku 1808, kdy lékař Jan Nehr z nedalekého kláštera Teplá oficiálně otevírá první lázeňskou sezónu. Premonstráti z kláštera z Teplé založeného roku 1197 od počátku stáli za objevením a využíváním minerálních pramenů a také se stali investory a iniciátory dalšího rozvoje osady. O deset let později v roce 1818 byla tato osada již prohlášena za „veřejné lázeňské místo“. V tomto období navštívilo lázeňského nováčka pouhých 500 lázeňských hostů, ale o necelých 100 let později to už bylo více než 25 000 hostů. Pro porovnání dnes Mariánské Lázně navštíví ročně asi 286 000 hostů. Z Turecka jsou to však pouhé desítky turistů. O důvodech, proč tomu tak je, jsme již psali v předchozím článku, který si můžete přečíst zde.

Mariánské Lázně se staly městem dne 29. 5. 1865, kdy byly výnosem Františka Josefa I. povýšeny za město a o rok později jim byl udělen městský znak. Jméno města Mariánské Lázně je odvozeno od Mariina pramene, který je vlastně vývěrem oxidu uhličitého. Tento specifický léčivý pramen dosahoval takového věhlasu, že dal jméno celému místu. Tento zapáchající pramen byl znám již asi od roku 1609, kdy je o něm první zmínka. Ale podle pověsti název Mariin pramen vznikl o něco později díky vysloužilému vojákovi, který se jeho účinky zázračně uzdravil a z vděčnosti za uzdravení děkoval Panně Marii. Na blízký strom pověsil její obraz, podle kterého se pak orientovali další stonající. Jméno se ustálilo a poprvé se s ním setkáváme roku 1766.

V roce 1872 bylo město Mariánské Lázně přes Plzeň napojeno na železniční spojení s Prahou, Vídní a Chebem. Toto nové železniční spojení mělo za následek velký nárůst lázeňských hostů a odstartovalo rozvoj města. Hosté se do té doby do města dostávali velmi složitě koňskými povozy, které parkovali na dvorcích místních domů. V roce 2018 si pak město Mariánské Lázně připomnělo 200 své lázeňské tradice.

Slavné osobnosti, které navštívily Mariánské Lázně

Nejslavnější osobnost, která v jeho historii město Mariánské Lázně navštívila a léčila se zda, patří jednoznačně anglický král Edward VII., který se v letech 1897 až 1909 léčil a pobýval celkem 9x. Pro něho také byla vybudována luxusní Královská kabina v Nových lázních, kde se král léčil a dopřával si blahodárné koupele. Zajímavé je, že celý mechanismus ohřívání vody a koupele je stále plně funkční a za poplatek si koupel v královské vaně mohou dnes dopřát také obyčejní smrtelníci.

Královská kabina Mariánské Lázně

Mezi další nejmocnější panovníky tehdejší doby, které město navštívili, patří František Josef I., který se zde s Edwardem VII. setkal v roce 1904 a pro město to byla obrovská sláva. Toto setkání monarchů také na náměstí připomíná Sousoší monarchů, které bylo odhaleno v roce 2014 na paměť 110 let od setkání anglického krále a rakouského císaře.

Mezi další slavné osobnosti, které Mariánské Lázně navštívily, například patří klavírní virtuos Fryderyk Schopen, vynálezci Thomas Alva Edison a Alfred Nobel, spisovatel a novinář Mark Twain, operní pěvkyně Ema Destinová a českoslovenští prezidenti T. G. Masaryk a Edvard Beneš. Dále pak básník a umělec Johann Wolfgang Goethe, který se zde jako stařík nešťastně zamiloval do mladičké Ulriky von Levetzow, jež jeho lásku neopětovala a vnímala jej spíše jako rodinného přítele svých rodičů.

Žádná velká turecká stopa v Mariánských Lázních

Nepodařilo se nám zjistit, zda Mariánské Lázně navštívily v jeho historii také nějaké turecké osobnosti. Jen víme o nedávné návštěvě pana starosty tureckého města Pamukkale. Podle oficiálních statistik místního turistického infocentra do Mariánských Lázní přijede ročně jen několik desítek návštěvníků z Turecka.

Pokud se chcete dozvědět o Mariánských Lázních další informace a také si přečíst naše postřehy z novinářského výletu, podívejte se na předcházející články zde: