Turecká spisovatelka Ayşe Kulinová na Festivalu spisovatelů Praha 2017


Na Festivalu spisovatelů Praha, který se bude letos konat ve dnech od 10. do 15. listopadu 2017 se také představí slavná turecká spisovatelka a novinářka Ayşe Kulinová.

Festival spisovatelů Praha: 10. – 15. listopadu 2017

Festival spisovatelů Praha je každoročně jednou z nejvýznamnějších literárně-kulturních událostí, která se koná v hlavním městě. Jedná se o jeden z nejstarších literárních festivalů v Evropě a první nezávislý literární festival v České republice. Festival spisovatelů Praha do hlavního města každoročně přivádí nejvýznamnější spisovatele své doby, držitele Nobelových a jiných významných cen. Tyto literární osobnosti pak představuje široké veřejnosti. Vstupenky na Festival spisovatelů Praha 2017 si můžete zakoupit zde.

Logo Festival spisovatelů Praha 2017

Letošního Festivalu spisovatelů se také zúčastní turecká spisovatelka Ayşe Kulinová (nepřechýleně Ayşe Kulin), která patří k nejčtenějším současným autorům v Turecku. Ayşe Kulinová napsala 30 románů, biografií, povídek a esejí a získala téměř 40 tureckých ocenění. Její knihy také byly přeloženy například do angličtiny, němčiny, španělštiny, polštiny, maďarštiny či řečtiny. V češtině si zatím můžete přečíst pouze román „Poslední vlak do Istanbulu“ (v tureckém originále Nefes Nefese), který v roce 2016 přeložil Tomáš Laně a vydalo nakladatelství Host. Za knihu Poslední vlak do Istanbulu získala Ayşe Kulinová v roce 2008 cenu Evropské rady židovských obcí.

Představení Ayşe Kulinové

Ayşe Kulinová se narodila 26. srpna 1941 v Istanbulu čerkeské matce a otci s bosenským původem, který byl váženým tureckým úředníkem v Ankaře a zabýval se vodním hospodářstvím a stavbou přehrad. Ayşe Kulinová vystudovala literární vědu na jedné z nejprestižnějších škol v Turecku, American College for Girls v istanbulské čtvrti Arnavutköy. Dále mezi lety 1962 a 1964 studovala sociologii na univerzitě London School of Economics v Londýně, kam se přestěhovala se svým prvním manželem. Od roku 1978 jako novinářka přispívala do různých tureckých novin a časopisů (např. Cumhuriyet, Güneş a Dünya). Také pracovala jako PR specialistka, producentka, scenáristka a umělecká režisérka.

Ayşe Kulinová

V současnosti je Ayşe Kulinová považována za jednou z nejprodávanějších a nejoblíbenějších tureckých autorek. Proslula svými podmanivými příběhy o lidské vytrvalosti a odvaze, její povídky a romány byly přeloženy do mnoha jazyků a také zfilmovány. Je rozvedená a ze dvou manželství má čtyři syny. Celé představení turecké spisovatelky Ayşe Kulinové si také můžete přečíst zde nebo také v profilu na Festivalu spisovatelů Praha, který je ke stažení zde.

Ayşe Kulinová kniha Poslední vlak do Istanbulu

Poslední vlak do Istanbulu

Jako zatím jediná kniha od spisovatelky Ayşe Kulinové byl do češtiny přeložen mezinárodní bestseller Poslední vlak do Istanbulu, který je plný odvahy, lásky a dobrodružství. Kniha pojednává o lásce a osudu dívky Selva, dcery jednoho z posledních osmanských pašů, která může získat srdce kteréhokoli muže v Ankaře, ale temperamentní mladá kráska má však oči jen pro Rafaela Alfandariho. Rafael Alfandari je pohledný syn váženého židovského dvorního lékaře. Navzdory svým rodinám, které nepřejí jejich lásce, se vezmou a přestěhují se do Paříže vybudovat si nový život. Po nacistickém vpádu do Francie však oba zjistí, že na jejich manželství čekají mnohem horší nástrahy než vzdor vlastním rodinám. Jelikož je Selva muslimka, nehrozí jí nebezpečí odvlečení do nacistického koncentračního tábora. To však hrozí jejímu manželovi s židovským původem. Mladý pár se tak rozhodne využít plánu tureckých diplomatů na záchranu tureckých Židů žijících ve Francii. Se svým malým synkem se tedy vydají z Francie na strastiplnou cestu vlakem válkou rozervaným kontinentem a cestou musí přecházet přes nepřátelské linie a riskovat všechno v zoufalé snaze zachránit se před hrozícím nebezpečím. Ukázku knihy si také můžete přečíst zde.

Ayşe Kulinová Program

Ayşe Kulinová na Festivalu spisovatelů Praha

Turecká autorka Ayşe Kulinová se na Festivalu spisovatelů Praha představí v neděli 12. listopadu 2017 a na půdě Senátu PČR proběhne její autorské čtení, které bude moderovat Přemysl Houda. V úterý 14. listopadu 2017 od 15: 00 hodin pak v NG Anežský klášter proběhne autogramiáda Ayşe Kulinové. V úterý 14. listopadu 2017 večer od 19:30 hodin v NG Anežský klášter se také uskuteční Gala večer Diskuse “Et tu, EU?” za přítomnosti Ayşe Kulinové, Lubomíra Zaorálka a Roberta Menasse z Rakouska. Celý program Ayşe Kulinové na Festivalu spisovatelů Praha je také ke stažení zde. Kompletní program Festivalu spisovatelů Praha najdete zde. Vstupenky na Festival spisovatelů Praha 2017 si můžete zakoupit zde.