Turecké letovisko Bodrum zasáhlo zemetřesení, českým turistům přímé nebezpečí nehrozí


V pátek 21. července 2017 bylo v Egejském moři zaznamenáno zemětřesení doprovázené následnými otřesy, které otřásly například řeckým ostrovem Kos a tureckým letním letoviskem Bodrum. O zemětřesení české občany také informovala pomocí systému DROZD česká ambasáda v Ankaře a upozornila je, že v případě nutnosti se mohou obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu.

zemětřeseníJelikož se na ČeskoTurecko, jako důvěryhodného partnera znalého tureckého prostředí, obrací velké množství českých občanů, kteří se chystají na svou dovolenou do Turecka, rozhodli jsme se o tomto zemětřesní také informovat a uklidnit české turisty mířící do oblasti.

Dopady zemětřesení v tureckém letovisku Bodrum

Přestože červencové zemětřesení o síle 6,6 Richterova stupnice si v Řecku vyžádalo dva lidské životy a další stovky zraněních, na turecké straně se zemětřesení obešlo bez ztrát na životech. Bylo jen zaznamenáno asi 350 zraněných osob. Většina si zranění způsobila v souvislosti s úprkem z budov a skokem z okna. Jelikož epicentrum zemětřesení bylo v moři, následné mořské vlny poškodily lodě v přístavu, vybavení přístavu a automobily zaparkované nedaleko.

Někteří turisté a obyvatelé letoviska přesto z obav dalších otřesů strávili noc venku. Další turisté z obav zemětřesení a jeho následků ruší své dovolené. Místní řecké a turecké orgány však informují, že tyto reakce jsou přehnané a turistům nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Vyjádření Velvyslanectví České republiky v Ankaře

české velvyslanectví v ankaře logo

Dle informací od Velvyslanectví České republiky v Ankaře je současná situace v regionu Bodrumu klidná, nicméně rozhodnutí přicestovat do Bodrumu je na rozhodnutí každého cestovatele. Zastupitelský úřad v Ankaře nemůže předpovídat vývoj situace v zemi. Zastupitelský úřad rovněž nemůže garantovat, že nedojde ke změně situace.

Proto Zastupitelský úřad v Ankaře doporučuje všem, kteří hodlají navštívit z různých důvodů Turecko, aby sledovali webové stránky MZV ČR nebo ZÚ Ankara, kde jsou informace o bezpečnostní situaci v Turecku aktualizovány a podle vývoje situace vydávány odpovídající doporučení pro cesty do tohoto regionu. Zájemcům o rekreační pobyty a cesty do Turecka doporučujeme, aby sledovali v době těsně před cestou i během pobytu v Turecku aktuální informace o dění v zemi na příslušných webových stránkách cestovních kanceláří nebo byli v těsném kontaktu s delegátem cestovní kanceláře v teritoriu.

Nadále obecně platí, že při cestování a pobytu ve všech oblastech Turecka Zastupitelský úřad ČR v Ankaře doporučuje všem návštěvníkům celkově zvýšenou opatrnost na celém jeho území, a to zejména při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob. Před i během doby pobytu se doporučuje sledovat aktuální informace o dění v zemi v médiích a v případě nenadálých situací se řídit doporučeními místních úřadů a bezpečnostních orgánů.

Zemětřesení v Bodrumu a následná medializace celé události je další tragédií pro turecký cestovní trh, který se teprve vzpamatovává z minulé letní sezóny, kdy letní turecká letoviska zela prázdnotou a například v letovisku Champion Holiday Village bylo obsazeno pouze 5 % z 250 pokojů.

Pro Turecko je cestovní ruch a příjmy z něho velmi důležitým sektorem ekonomiky, který však v posledních měsících vlivem politické nestability, teroristických útoků a obav z nich velmi strádá. Začátek letošní letní sezóny již co do počtu turistů mířících do Turecka vypadal mnohem pozitivněji, ale hoteliéři nadále počítají ztráty z loňské sezóny. Ranou pro turecký cestovní ruch také bylo sestřelení ruského letounu na turecko-syrské hranici, které mělo za následek bojkot dovolené v Turecku ruskými turisty. Počty ruských turistů v Turecku tehdy klesly o 92 % a druhá nejsilnější skupina turistů po německých turistech ze statistik úplně vymizela.

Výjimečný stav v Turecku stále platí

Mnohé české turisty plánující svou dovolenou v Turecku také odrazuje fakt, že v Turecku od nezdařeného vojenského puče, o kterém jsme informovali v článku “Aktuální bezpečnostní situace v Turecku a její možný dopad na český byznys” a zde “Příští víkend si celé Turecko připomene roční výročí pokusu o vojenský převrat”, stále platí výjimečný stav. Platnost výjimečného stavu v Turecku však nemá na české turisty mířící do Turecka na dovolenou žádný faktický dopad a při dodržení základních pravidel cestování do oblasti jim nehrozí žádné nebezpečí či omezení.

Bodrum

Bodrum je populární turecké letní letovisko na jihozápadním pobřeží Egejského moře. Bodrum, dříve antický Halikarnassos je znám svou bohatou historií a průzračně blankytným Egejským mořem a čistými převážně písčitými plážemi a mnoha starověkými památkami, které mohou turisté při své dovolení navštívit. Více informací o Bodrumu se také dozvíte v našem článku “Bodrum – do exilu za divem světa?

ČeskoTurecko – expert na Turecko

Pokud se chystáme do Turecka na dovolenou, můžete si vybrat z naší bohaté nabídky zájezdů do Turecka, také si na našich stránkách můžete sjednat cestovní pojištění či zapůjčit auto. Další naše služby související s dovolenou v Turecku najdete zde. Pro více informací nás také můžete kontaktovat přímo na emailu info@ceskoturecko.cz

ČeskoTurecko zároveň tvoří největší česko-tureckou komunitu a facebookovou stránku ČeskoTurecko / ÇekTürk sleduje přes 2000 fanoušků. Webové stránky www.ceskoturecko.cz/blog a blogové příspěvky psané v českém a tureckém jazyce na www.cekturk.com/tr/blog/ měsíčně navštíví více než 7 000 internetových návštěvníků z České republiky a Turecka.