Turecko: Stále bezpečná turistická destinace


Zejména po nedávných teroristických útocích v Tunisku, bombovém útoku během mítinku kurdské opoziční strany ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka, nebo tureckém leteckém bombardování pozic radikálů z Islámského státu na hranicích se Sýrií, se jindy nebojácní čeští turisté stále více zajímají o to, jaká je aktuální bezpečnostní situace v místě jejich příští dovolené.

Turecko je obecně považováno za velmi bezpečnou destinaci a dlouhodobě se řadí mezi nejpopulárnější turistické cíle. Turecko nejsou jen nekonečné pláže na Egejské a Turecké riviéře, ale také městská a horská turistika v Istanbulu nebo Kappadokii. Turecko je rozlehlá země s nejrůznějšími místními specifiky a z tohoto důvodu je velmi obtížné shrnout bezpečnostní situaci na celém území této země na pomezí Evropy a Asie.

turecko_mapa_turisticke_cile

Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV ČR) sice doporučuje všem návštěvníkům při pobytu v Turecku celkovou opatrnost a to zejména při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob, ale bezpečnostní situace ve všech turistických oblastech, jak na Turecké riviéře, tak na Egejské riviéře, je podle MZV ČR klidná a bezpečná.

Samozřejmě je vždy nutno dodržovat doporučení turistických kanceláří a místních ubytovacích zařízení. MZV ČR také před a během pobytu v Turecku doporučuje sledovat aktuální informace v médiích o dění v zemi a v případě nenadálých situací se řídit doporučeními místních úřadů a bezpečnostních orgánů.

Vzhledem k tomu, že většina českých turistů svou dovolenou stejně stráví pouze za zdmi hotelů v letovisku, je jakékoliv nebezpečí minimální. Hotelové komplexy jsou obecně bezpečné a oblasti, které jsou v českých mediích zmiňované jako problematické jsou od dovolenkových míst vzdáleny stovky kilometrů.

České ministerstvo zahraničních věcí tedy nedoporučuje cestovat do oblasti jihovýchodního Turecka, zejména jihovýchodního cípu Turecka a do okolí měst Mardin, Siirt, Tunceli, Van, Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa, Hakkari a Sirnak. Také se z pochopitelných důvodů nedoporučuje cestovat do míst poblíž syrských hranic, kde může docházet k bezpečnostním incidentům.

Každopádně doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, českých zastupitelských úřadů a registrovat se před cestou v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí)