Aktuální ekonomická situace v Turecku a příležitosti pro české firmy


Přes aktuální turbulentní období turecké ekonomiky zůstává země půlměsíce velice perspektivním trhem pro české exportéry a podnikatele. Pro mnoho českých podnikatelů je Turecko nečitelným trhem a zprávy z českých médií je odrazují od vstupu na tento jinak velmi atraktivní trh.

Jaká je aktuální situace v Turecku?

Pravou je, že některé odvětví turecké ekonomiky aktuálně trpí oslabující tureckou liru a turecké firmy se obávají ztráty svých vydobytých pozic, ale na druhou stranu ekonomická situace v Turecku přináší nové obchodní příležitosti. Tyto obchodní příležitosti se v Turecku nacházejí zejména v automobilovém průmyslu, kde se 8 z 10 vyrobených aut v Turecku exportuje. Turecké automobilky tak dostávají zaplaceno v zahraniční měně (USD nebo EUR), ale svým zaměstnancům vyplácí mzdy v tureckých lirách (TRY).

Perspektivní obory a obchodní příležitosti v Turecku

Mezi perspektivní obory v Turecku patří vodní a odpadové hospodářství a využití přírodních zdrojů. Další obchodní příležitosti v Turecku se nachází v energetice, kde jsou například velmi aktivní české firmy ČEZ a Energo-Pro. O investicích firmy Energo-Pro v Turecku jsme také psali v jenom z našich článků: ENERGO-PRO bude investovat v Turecku, Akbank poskytne úvěr 166 mil. USD. O úspěchu dalších českých firem v Turecku se dozvíte v článku: Úspěšné české firmy v Turecku.

České firmy v Turecku

Turecko je pro české firmy stále velmi atraktivní trh zejména z důvodu mladé a rychle se rozrůstající populace a celní unii s EU. Znamená to, že Evropská unie a Turecko vzájemně zrušili veškerá cla, množstevní omezení i poplatky vztahující se na dané zboží v rámci vzájemného obchodu. Celní unie však nepokrývá důležité oblasti jako nezpracované zemědělské produkty, služby a veřejné zakázky. Další informace o obchodní spolupráci Turecka a Evropské unie se dozvíte v našem jiném článku zde.

Plánované akce zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu

Pokud chcete využít příležitosti, které nabízí Turecké českým firmám, můžete se například účastnit zajímavých akcí, které chystá zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu. Účast na těchto akcích může pomoci vstupu na turecký trh a navázat obchodní kontakty v Turecku, které mohou nastartovat vzájemný obchod.

Na konci března se v Istanbulu koná největší světový odborný veletrh zaměřený na hospodaření s vodou, odpady a přírodními zdroji IFAT Eurasia 2019, na který mohou české firmy využít podporu a spolufinancování z OP PIK. Více info o akci najdete zde.

Na začátku dubna 2019 se pak v Istanbulu koná veletrh Automechanika 2019, který jak již název sám napovídá je zaměřen na automobilový průmysl. České firmy mohou využít k účasti na tomto veletrhu společný stánek českých firem a ušetřit tak až 40 % nákladů na účast na veletrhu. Více info zde.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu také v průběhu roku 2019 chystá podnikatelské mise, které budou zaměřené na loděnice, EPC (Engineering, Procurement, Construction) firmy z oblasti energetiky, a dokonce podnikatelskou misi českých výrobců hraček. Více informací o plánovaných akcích zahraniční kanceláře se dozvíte přímo na webu CzechTrade v Istanbulu: CzechTrade Istanbul

Rozhovor s ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu

Níže se také můžete podívat na zajímavý rozhovor s ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu Vladislavem Poláchem, který hovoří o aktuální ekonomické situaci v Turecku a příležitostech, které tento 5. největší obchodní partner České republiky mimo EU nabízí. V rozhovoru se také dozvíte úspěších českých firem v Turecku a užitečné informace, jak prorazit na tureckém trhu.

Co vám může nabídnout ČeskoTurecko jako expert na Turecko?

Služby ČeskoTurecko, jako experta na Turecko, jsou zaměřeny komplexně a při práci využíváme naši dokonalou znalost tureckého trhu, osobní kontakty a zkušenostmi s obchodováním s Tureckem. ČeskoTurecko zajistí jak pomoc při vývozu či dovozů zboží z Turecka, vyhledání a prověření tureckého obchodního partnera (distributor, výrobce, dodavatel), ale také soudní překlady do turečtiny a česko-turecké tlumočení během obchodního jednání. Co vše vám můžeme jako ČeskoTurecko nabídnout, se dozvíte zde.

Čeští turisté se vrací do Turecka na dovolenou

Přes výše zmíněné turbulentní období turecké ekonomiky se Turecko těší opětovnému zájmu českých turistů, kteří sem míří na svou letní dovolenou. Turecko se tak opět dostalo mezi nejvyhledávanější destinace českých turistů mířících do zahraničí na letní dovolenouk moři. Dalším velice specifickým oborem, za kterým míří češi do Turecka jsou transplantace vlasů. Transplantace vlasů jsou českými klienty vyhledávány zejména z důvodu nízké ceny a vysoké profesionalitě tureckých lékařů.

Hitem jsou transplantace vlasů v Turecku

ČeskoTurecko v rámci svých služeb pomáhá jak v obchodování českých a tureckých firem, ale také se věnuje právě zprostředkování transplantací vlasů v Turecku. Výhodou ČeskoTurecko je přímá spolupráce s tureckými nemocnicemi a bezkonkurenční cena transplantace vlasů v porovnání s Českou republikou.

Pokud vás zajímá více informací o našich službách, napište nám na info@ceskoturecko.cz