Na Feriköy trhu se starožitnostmi najdete jak kousky z Československa, tak Aladinovu lampu


V neděli jsme si přivstali a vynechali naši pravidelnou tureckou snídani s rodinou. Vypravili jsme se totiž na pověstný trh Feriköy Antika Pazarı v Istanbulu.

Istanbulský trh Feriköy se starožitnostmi

Jak sám název napovídá, jedná se o trh starožitností, ale najdete tam mnohem více než historické předměty. Pamatuji si, že také můj děda rád objížděl české bleší trhy neboli burzy a prodával nebo sháněl díky na auta veterány. Děda mě vzal také několikrát sebou, takže mi toto prostředí nebylo cizí. Na tureckém starožitném trhu ve Feriköy sice nenajdete díly na automobily, ale spoustu zajímavých věcí jako v kterémkoliv českém antikvariátu nebo na bleším trhu.

Feriköy Antika Pazarı turecký bleší trh

Feriköy Antika Pazarı se nachází nedalo stanice metra Osmanbey. Abyste trh našli, musíte asi 10 minut pěšky od stanice metra istanbulskými uličkami. Pokud byste se sem rádi vypravili, Feriköy Antika Pazarı najdete v ulici Cumhuriyet Mahallesi, Semt Pazarı No:8 ve čtvrti Şişli. Trh starožitností je na stejném místě každou neděli. V pondělí a ve čtvrtek na stejném místě najdete trh se zeleninou a v sobotu trh s bio produkty.
Co mě však na první pohled udivilo, byla sama tržnice, která jako by přežívala ve stínu načinčaných mrakodrapů, kancelářských komplexů a sklobetonových budov. Není snad lepší ukázka toho, jak tyto moderní budovy požírají starší zástavbu Istanbulu a pomalu se díky nim ze starých istanbulských čtvrtí vytrácí Genius loci. Tržnice Feriköy se však stále drží a každou neděli se sem sjíždí milovníci starých věcí, které mnohým lidem již dosloužili, ale jiní v nich opět nachází krásu a potěšení.

Ferikoy Antika Pazari

Zajímavostí Feriköy trhu se starožitnostmi je také, že na tomto trhu nikdo nehuláká a nevykřikuje svou nabídku, jako je tomu na jiných tureckých trzích, o kterých jsme psali na našem Instagramu:

Nakupování na pravém tureckém trhu (turecky pazar) je vždy velký zážitek. Najdete tu vše potřebné i nepotřebné do domácnosti, něco „originálního“ na sebe a také tu nejčerstvější zeleninu a ovoce. Prodejci se snaží své zboží prodat a tak jej pro kupující všemožně vystavují, předvádějí a činčají. Také o své jedinečné nabídce hlasitě informují široké okolí. Ceny jsou na opravdovém tureckém trhu, kam cizinci a turisté moc nechodí, opravdu příznivé, tak se ani moc nesmlouvá o ceně. Koupit si tu například můžete tričko za 5 TRY a legíny za 15 TRY. Jak nakupujete v Turecku vy? Také chodíte na pazar? Smlouváte? 👕🍉👖 #nakupovani #turecko #istanbul #cestujem #nacestach #dovolena #dovolenavturecku #cestujtaky #trh #blog #blogger #ceskyblogger #pazar #turkishmarket #market #turkiye #turkey

Příspěvek sdílený ČeskoTurecko / ÇekTürk (@ceskoturecko),

Na Feriköy Antika Pazarı najdete také pěkné kousky z Československa

My jsme nejeli na Feriköy Antika Pazarı s nějakým konkrétním záměrem něco koupit, ale jen jsme chtěli zažít atmosféru místa a podívat se, co takový trh se starožitnostmi nabízí. Hned ze začátku to byly staré gramofonové desky, videokazety, gramofony, rádia a také zde byli hojně zastoupeni prodejci starých šperků a bižuterie.

Co mě však osobně udivilo, byl fakt, že zde také bylo poměrně velké množství prodejců, kteří nabízeli hrnečky na kávu a různé druhy porcelánu, jídelních setů a všechno možné staré nádobí. Měli jsme štěstí a našli jsme tu lázeňský hrneček z Poděbrad. Také mě potěšilo, když jsme objevili hrneček s hrdým nápisem Made in Czechoslovakia. Čím je člověk dále od rodné hroudy, tím více ho takovéto drobnosti potěší a zahřejí u srdce.

Ferikoy trh v Turecku Istanbul

Mezi zajímavými kousky, které jsme na starožitném trhu Feriköy v Istanbulu objevili, bylo také různé starožitné domácí náčiní, obrovské nůžky, měchačky, ozdobné kohoutky ke kašnám a dokonce kamennou desku z tureckých lázní Hamam.

Ferikoy Istanbul Antika Pazari lázně Hamam

Osobně jsem očekával, že bych zde mohl najít nějaké staré pohledy Istanbulu nebo zajímavé turecké poštovní známky, ale v tomto ohledu byla nabídka opravdu skoupá a nepodařilo se mi nic originálního najít. Ze zvědavosti jsem také hledal slavnou Aladinovou lampu s pověstným džinem, a nakonec se mi ji podařilo na starožitném trhu najít. V nabídce však nebyly létající koberce či turecké šavle a dýky.

Feriköy Aladinova lampa

V každém případě to bylo velmi hezké nedělní dopoledne. Zase jsme v Istanbulu objevili něco nového a opravdu místního, kam asi normálně nohy turistů lačnících po snímcích vyhlášených istanbulských památek jen tak nezavítají.

Turecka lampa Ferikoy pazari

Turecké placky Gözleme

Naši návštěvu Feriköy Antika Pazarı jsme pak zakončili náhražkou vynechané snídaně – turecké Gözleme. Gözleme jsou moučné plněné placky, které se válejí na speciálním válu do milimetrové tloušťky a opékají na vypouklé pánvi. Gözleme můžete ochutnat s nejrůznějšími náplněmi, jako je například bílý sýr, mleté maso, špenát nebo brambory či lilek.

Sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku

Pokud chcete poznat další zajímavá místa v Istanbulu nebo v Turecku, můžete se podívat na náš předchozí článek o čtvrti Samatya. Nezapomeňte nás také sledovat na Instagramu nebo Facebooku.

Pár zajímavých videí nejen z Turecka najdete také na našem YouTube kanálu:

V Turecku se vyznáme a jsme vždy k službám

Kdybyste na našem webu nenašli, co by vás zajímalo, nebo byste se chtěli ohledně Turecka na cokoliv zeptat, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz. Jako experti na Turecko toho umíme opravdu hodně a díky našim znalostem Turecka a místním kontaktům toho umíme hodně zařídit. Podívejte se, co vše v rámci našich profesionálních služeb děláme.