Turecké lázně hamam na vlastní kůži


Turecké lázně zvané v turečtině hamam jsou součástí turecké kultury již od nepaměti a mají své kořeny v Římské a Byzantské říši. Starověké lázně tak můžete najít například ve vykopávkách v Pompejích. Lázně se do turecké kultury dostaly zejména díky dobytí Konstantinopole v roce 1453, staly se součástí tradic Osmanské říše, která lázeňskou proceduru zdokonalovala, a byly budovány nové a nové lázně. Například v 17. století bylo v Istanbulu neuvěřitelných 168 tureckých lázní hamam.

Turecké lázně Hamam Milan HnátekNení snad lepší období pro pravé turecké lázně hamam než začátek ledna, kdy se venkovní teplota v Istanbulu pohybuje okolo 10 stupňů. Pojďme se tedy společně do tureckých lázní hamam podívat!

Co jsou turecké lázně hamam?

Turecké lázně hamam měly a mají sloužit k rituální očistě těla i duše. Hamam zahánějí chmury a přispívají k duševní a tělesné hygieně. Turecké vodní lázně hamam se zásadně lidí od evropského vnímání lázní a rozhodně se nejedná o romantické procházky a upíjení vody na kolonádě. Turecké lázně hamam jsou synonymem pro horkou vodní lázni, duševní a hlavně tělesnou očistu – masáže, drhnutí a peeling staré kůže.

Hamam nebo hammám?

Turecky se vodní lázně správně píší hamam, ale na internetu se také můžete setkat s hammam psaným se dvěma “m” nebo dlouhým “á”, což pochází jako mnoho tureckých slov na “m” z arabštiny. Slovo hamam se také někdy počešťuje na hamámy atd.

V opravdových tureckých lázních, kam hodí relaxovat běžní Turci, se obě pohlaví lazebné kůře oddávají odděleně. Buď jsou hamam jen pro ženy a jen pro muže, nebo jsou určité hodiny určeny ženám a jiné zase mužům. Pánské hamam se nazývají Erkekler hamamı a dámské hamam jsou Kadınlar Hamamı. V “turistických” či moderních hamam se na pohlaví nehledí a mohou se lazebné kúře oddávat společně.

Turecká lázeňská procedura

Lázeňská procedura začíná převlečením se z běžného oděvu do bavlněného ručníku, kterému se v turečtině říká “peştemal”. Ženy se mohou v hamam převléci do dvojdílných nebo jednodílných plavek a ručník si obmotat okolo pasu nebo i přes hruď. Součástí tradičního hamam oděvu jsou také dřevěné střevíce (dřeváky) zvané “takunya”.

Srdcem hamam je mramorová místnost prosycená párou a vlhkostí, ve které se většinou v centru nachází kamenná plocha sloužící k ležení, prohřátí kostí a odpočinku. Tato plocha se v turečtině nazývá “göbek taşı”. V místnosti také někdy nachází hluboký bazének s horkou vodou, ve kterém se mohou odvážlivci spařit.

turecké lázně hamam Istanbul

Svou očistu můžete zahájit poléváním se horké vody z napuštěných fontánek (turecky kurna) po stranách místnosti. Stačí se vedle fontány posadit, pustit si horkou vodou a polévat se pomoci nerezové nebo plastové misky. Tuto proceduru si také můžete oživit debatou a rozhovorem s dalšími návštěvníky hamam. Návštěva hamam je tedy také společenskou událostí a příležitostí projednat s druhy běžné či zásadní otázky.

V minulosti například také ženské hamam sloužily jako místo, kde bohaté matky vybíraly pro své syny vhodné manželky. Díky tomu, že mladé dívky chodily do hamam spoře oděny, měly matky rodu možnost si své budoucí snachy pořádně prohlédnout a zhodnotit jejich tělesnou konstrukci. S hamam se také váží nejrůznější staré předsvatební rituály.

Jakmile jste dost nahřátí od polévání se vodou nebo ležení na horkém kameni a vaše tělo se začíná uvolňovat, nadchází čas na masáž, kterou vám na horkém kamenném stolci udělá hbitý turecký masér zvaný “tellak”. Masérka pro ženy se turecky nazývá “natır”. Samotná masáž začíná tím, že vás masér polévá vodou a drhne drsnou žíňkou zvanou “kese”.

Nenechte si ujít pěnovou masáž!

Po několika hrubých tazích se začíná odlupovat vaše stará kůže a to je teprve ten pravý peeling. Některé tahy a masážní hmaty mohou i zabolet, jelikož si lazebník nebere žádné servítky a dá vám pořádně do těla. Součástí masáže může také být mytí a pěnová masáž zvaná “köpük masaj”, kdy masér vytvoří pěnový oblak za pomoci mýdla vloženého do látkového vaku. Tuto pěnu podobnou nafoukané šlehačce bude na vás nanášet s lehkostí a budete mít pocit, že ležíte na obláčku.

Čas mezi masáží, polévání se vodou a ležením na horkém kameni také můžete prokládat doplňováním tekutin – tedy pitím pravého tureckého černého čaje z malých skleněných hrníčků či minerální vody ze sklenice, abyste doplnili potřebné minerály.

Hamam Turecké lázně

Po návštěvě tureckých lázní hamam se budete cítit uvolněni a jako znovuzrozeni. Jedná se jak o dokonalou očistu vašeho těla, ale také duše. V hamam se pořádně zapotíte a budete se cítit příjemně unaveni. K tomu se také váže staré turecké pořekadlo “Hamama giren terler.”. Znamená, že pokud jdete do hamam, pořádně se zapotíte. Tedy v přeneseném smyslu něco jako, že když pracujete tvrdě, musíte počítat s tím, že se zapotíte.

Pokud si také chcete turecké lázně vyzkoušet na vlastní kůži, můžete v Istanbulu navštívit například tyto hamam:

Starodávné hamam v Istanbulu:

Cenově dostupné hamam v Istanbulu:

Luxusní hamam v Istanbulu:

Užitečná slovíčka v turečtině pro návštěvu hamam:

Erkekler hamamı – pánské hamam
Kadınlar Hamamı – dámské hamam
Peştemal – bavlněný ručník
Takunya – dřeváky do hamam
Kese – drsná žíňka sloužící k peelingu
Tellak – masér v hamam
Natır – masérka v hamam
Köpük masaj – pěnová masáž
Göbek taşı – kamenná plocha sloužící k ležení, prohřátí kostí a odpočinku
Kurna – kamenná fontánka s horkou vodou sloužící k polévání

Jestliže se chcete naučit další turecká slovíčka, můžete se také podívat na naše příspěvky zde:

nebo se také na nás kdykoliv obrátit emailem na info@ceskoturecko.cz ohledně individuálních lekcí turečtiny či našich dalších služeb.

Za zdravím a krásou do Turecka

Věděli jste, že kromě letní dovolené můžete letět do Turecka také za zdraví a krásou? ČeskoTurecko totiž přímo spolupracuje s tureckými soukromími nemocnicemi a klinikami, kde mohou čeští klienti bez obav podstoupit různé lékařské a estetické zákroky. Krásu a zdraví tedy získáte nejen v tureckém hamam, ale také v soukromých tureckých nemocnicích či klinikách.turecké nemocnice lékařská péčeTurecké soukromé nemocnice jsou vyhlášené prvotřídní kvalitou lékařských služeb a estetických zákroků. Turecko například patří mezi špičku v transplantaci vlasů, laserových operacích očí pro zlepšení zraku a také v plastických operacích. Turecké nemocnice nabízejí služby na té nejvyšší úrovni, a to přitom za zlomek ceny, jako na podobných lékařských zařízeních v EU nebo USA.

Klikněte zde a podívejte se, proč do Turecka létají za zdravím a krásou cizinci z letého světa. Díky ČeskoTurecko, je tato nadstandardní péče dostupná také pacientům z České republiky.

Napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám poskytneme více informací o tom, kde a jak získat v Turecku zdraví a krásu.