Na lyžování do Turecka? Ano, jde to!


Turecko patří mezi nejpopulárnější a nejvyhledávanější turistické destinace pro letní dovolené. Takže, když se řekne Turecko, každý si představí nekonečné slunné pláže, moře a letní pohodu. Mnoho lidí ale neví, že Turecko má toho hodně co nabídnout také v zimě, a dokonce si v Turecku můžete skvěle zalyžovat!

Lyžování sice nepatří mezi typické turecké sporty, ale v Turecku můžete bezproblémově sjíždět i zasněžené pahorky hor! Mezi nejpopulárnější horská střediska v Turecku pak patří Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Sarıkamış, Erciyes nebo Kartepe.

lyžování

Pohoří Uludağ leží nedaleko města Bursa v nadmořské výšce asi 2 500 metrů. Z města Bursa se do horského střediska dostanete po strmé silnici minibusem (dolmuş) a během asi hodinové cesty se změní až k neuvěření klima na podmínky ideální k lyžování. Nejlepší období pro lyžování v Uludağ je asi od 20. prosince do 30. března.turecké nápoje

Uludağ je také značka exklusivní minerální vody a hlavně známé citronády a oranžády, kterou snad každý zná z dětství, jelikož se vyrábí již od padesátých let a historie minerální vody značky Uludağ sahá až do roku 1912, kdy firma získala licenci na stáčení vody.

Nedaleko města Kayseri (25 km) pak najdete horské středisko Erciyes, které je vůbec jedno z nejstarších lyžařských středisek v Turecku a je položené asi v 3915 m nad mořem.

Kartepe je také další možností, kde si v Turecku vyzkoušet lyžování. Kartepe se nachází v provincii Kocaeli a je ideální pro lyžaře začátečníky a mírně pokročilé.

Lyžařské středisko Elmadağse se nachází jen několik málo kilometrů jihovýchodně od Ankary a lyžařská sezóna je zde zhruba od ledna do března.

Mezi další turecká populární lyžařská střediska patří Kartalkaya v pohoří Köroğlu, které leží asi 30 km jihovýchodně od města Bolu v stejnojmenné provincii. Kartalkaya je pro lyžaře z Istanbulu vzdálená asi 6 hodin cesty a pro milovníky lyžování z Ankary jen asi 4 hodiny cesty. Ceny lyžování jsou také mnohem levnější přes týden, jelikož během víkendu jsou sjezdovky v “obležení” víkendových lyžařů z obou metropolí. Ideální lyžařské podmínky začínají v prosinci a trvají zhruba až do dubna.

Další místa pro lyžování v Turecku najdete v okolí města Erzurum na východě Turecka, a to zejména střediska Palandöken jižně od města Ezurum a Sarıkamış východně od Erzurumu. Palandöken patří mezi jedno z největších lyžařských center v Turecku, je skvěle vybaveno moderními luxusními hotely a sněhové podmínky uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře.

horký čaj po lyžování

Již mnoho Čechů navštívilo slunné turecké pláže ve známých letoviscích na Turecké riviéře v Alanya nebo Antalya, ale zimním radovánkám se spíše oddávají ve Špindlu nebo Peci, takže nemají ani potuchy o tom, že si v Turecku mohou také zalyžovat. A přitom například z dovolenkových letovisek Alanye a Antalye místní cestovní kanceláře o víkendu pořádají jednodenní výlety do lyžařského centra Davraz v pohoří Taurus vzdáleného asi 26 km od města Isparta. Těchto zájezdů za lyžováním se však spíše účastní místní, jelikož evropští turecké míří do Turecka v létě za sluncem a teplem. Lyžařské středisko Saklikent je od města Antalya vzdálené asi hodinu a půl cesty autem a lyžařská sezóna zde trvá přibližně 120 dní od prosince do začátku dubna.

V posledních letech se v Turecku počet nadšenců bílého sport v této exotické zemi bezmála zdvojnásobil – zatímco v roce 2004 brázdilo turecké hory přibližně 2,7 miliónů lyžařů, o 10 let později se číslo zastavilo na počtu 4,8 milionů.

lyžování

V Turecku v současné době můžete zavítat do více než 50 lyžařských středisek, které nabízejí veškerý komfort pro zimní dovolenou. Ta se ale může pořádně prodražit, jelikož jedna noc pro dvě osoby v luxusnějším hotelu vyjde totiž zhruba na 6 000 Kč. Lyžování v Turecku se tak oddávají zejména bohatí lidé, jelikož se rozhodně nejedná o levný sport a ne každý si může v Turecku lyžování dovolit.

Proto také není divu, že mezi klienty tureckých horských hotelů patří mimo jiné také arabští šejkové a jejich ženy, které na čerstvě napadaném prašanu rozhodně nepřehlédnete.