Alanya – město, kde se turecky skoro nedomluvíte


V našem předchozím článku jsme představili jinou oblíbenou dovolenkovou destinací v Turecku – Antalyi Snažili jsme se ukázat, že pláže, moře a diskotéky nejsou to jediné, co stojí v Antalyi za návštěvu. V případě nedalekého města Alanya se však obáváme, že tento přístup následovat nemůžeme.

Neplést Alanya a Antalya

Alanya je menší městečko vzdálené asi dvě hodiny od Antalye, kde se také nachází mezinárodní letiště, na které většina turistů mířících do Alanye přiletí. Dáno zejména tím, že je to město malé, normální život odtud vyprchal a všechno se tu točí kolem turistického ruchu. Na turistickém ruchu jako takovém není nic špatného, ale jak to všichni známe i z jiných turistických míst, turismus je byznys; zabíjí veškeré tradice a stánky se suvenýry vyhání místní obyvatele z jejich domovů, a tak úplně mění charakter města.

Alanya

Něco takového se stalo i v Alanyi, starodávném městě na břehu Středozemního moře. Dávnou minulost města sice připomíná pozoruhodná středověká pevnost s pozůstatky seldžuckého hradu, červená věž Kızılkule a antické ruiny, avšak i těch pár zbloudilých turistů, kteří si na hrad vyšlápnou a pokochají se zaslouženým výhledem na město, planinu Pamfýlia a nedaleké hory, a následně svědomitě projdou každou uličku ve městě, nebude moct s čistým svědomím říct, že bylo v pravém Turecku.

Co to ale je to pravé Turecko?

Na tuto otázku není snadné odpovědět, ale pokud se k němu chcete alespoň trochu přiblížit, místo pizzerií, diskoték s evropskými letními hity a pohledy s nahými ženami hledejte spíše pouliční stánky s döner kebabem a tureckým čajem, tržiště se suchými plody a baklavou a místa, kde aspoň občas narazíte na někoho mluvícího turecky. V Alanyi totiž toto budete hledat dost těžko. Spíše než Turecko tohle město připomíná Las Vegas u moře.

Alanya disco bar

Mnoho turistů totiž míří do Alanye do hotelových komplexů a přímořských středisek, které jsou vybudované nedaleko pláže a posykují turistům veškerý komfort. Velmi oblíbené jsou zejména zájezdy all inclusive. All inclusive znamená, že v ceně pobytu je také zahrnuto jídlo a pití, které hosté v hotelu konzumují. Pokud máte zájem o dovolenou all inclusive v Alanyi, podívejte se na aktuální nabídku zde.

Špatně vám ale v Anlanyi vůbec nebude. Turistické zázemí je tu víc než skvělé, kromě zmíněných památek, nesčetných obchodů a restaurací zejména s mezinárodní kuchyní, je tu mnoho krásných pláží oceněných modrou vlajkou za kvalitu (nejznámější je Kleopatřina pláž), kde můžete povinnosti z domova hodit za hlavu a dosyta si vychutnat pohodu na pláži a čisté a teplé moře. Pokud by vás už slaná voda omrzela, můžete se vykoupat také v obrovském aquaparku Sealanya, o kterém jeden ze zdrojů tvrdí, že je to největší vodní park v Evropě. Největší možná je, ale do Evropy má přeci jen geograficky trochu daleko.

Alanya Kleopatřina pláž

Nedaleko za městem se také naskýtají nejrůznější možnosti vyžití v přírodě – můžete se vydat do hor nebo do jedné z jeskyní, které mají blahodárné účinky při léčbě astmatu.

Jediný náznak turecké kultury je možné spatřit na sever od Atatürkova bulváru, kam turisté moc nezavítají a žijí tam spíše místní. Pak také poblíž hradu, kde se dochovalo několik původních dřevěných domků, nejstarší mešita v Alanyi, bývalý osmanský bedesten (krytý trh) a mauzoleum ze 13. století.

Vež Kız kulesi v Alanyi

Alanya se svým okolím je však jedna z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou, ať už má turecký ráz nebo ne. A u některých evropských obyvatel je dokonce tak oblíbená, až je to přimělo koupit si tu dům. Cizinců tu trvale žije asi 10 tisíc, z velké části Němci a Dánové, a téměř třetina nemovitostí pořízených cizinci v Turecku, je právě v Alanyi. S nadsázkou tak lze říct, že Alanya je turecké město, kde se skoro turecky nedomluvíte.

Pokud tedy chcete jet k moři a nezáleží vám na tom, kam, jen aby tam bylo hezky, Alanya je to pravé místo. Pokud ovšem chcete poznat něco víc, půjčte si auto a vydejte se někam dál, kde spatříte turecký život. Protože je o co stát.

Do Turecka nemusíte letět jen na letní dovolenou k moři, ale také sem můžete letět za zdravím a krásou. Turecké soukromé nemocnice poskytují pacientům z celého světa lékařské a estetické zákroky na té nejlepší úrovni, a to přitom za zlomek ceny, než na podobných lékařských zařízeních v USA nebo Evropské unii.

turecké nemocnice lékařská péče

Díky ČeskoTurecko mohou do Turecka za zdravím a krásou také pacienti a klienti z České republiky. ČeskoTurecko totiž přímo spolupracuje a v České republice zastupuje ty nejlepší turecké soukromé nemocnice a kliniky. V Turecku tak mohou Češi absolvovat například transplantaci vlasů, plastickou operaci prsou či nosu, laserové operace očí nebo dokonce transplantaci orgánů. Více se o zdravotní turistice v Turecku dozvíte v našem článku zde. Pokud Vás zajímá, jaké lékařské a estetické zákroky můžete absolvovat, podívejte se naší stránku věnované turecké zdravotní turistice.

Jestliže vás ohledně města Alanya zajímá něco dalšího, nebo se vás dotaz týká Turecka obecně, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz. Jako expert na Turecko vám rádi odpovíme.