Orhan Pamuk a jeho láska k Istanbulu


Orhan Pamuk je turecký spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu, jakožto druhý nemladší člověk, který kdy tuto cenu získal. Nobelovu cenu dostal v roce 2006 a není to jediné ocenění, které má na svém kontě. Jeho díla se řadí k postmodernismu a byla přeložena do 61 jazyků.

Než se dostal k psaní románů, jako mladý vystřídal několik škol a oborů. Snil o tom být umělcem a po střední škole studoval na Istanbulské technické univerzitě architekturu. Když po třech letech ukončil studium architektury, rozplynula se i jeho ambice být architektem a umělcem. Poté studoval na Istanbulské univerzitě novinařinu, ale jako novinář nikdy nepracoval. Ve svých 23 letech se rozhodl být spisovatelem. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Jmenuji se červená, Sníh, Muzeum nevinnosti, Istanbul- Vzpomínky na město a další. Do češtiny většinu knih přeložil turkolog Petr Kučera.

V knize Istanbul – vzpomínky na město se prolínají jeho vlastní zážitky a vzpomínky s obrazem jeho rodného města. „Celý život nemůže být špatný…cokoli se stane, vždycky mohu jít na dlouhou procházku podél Bosporu,“ říká Orhan Pamuk. Velmi čtivá a dejemná kniha je zároveň alternativou k průvodcům a cestopisům pro ty, kdo se chystají zavítat do Istanbulu.

Britská novinářka Becky Anderson, o které jsme již psali v minulém článku (Metropole na dvou kontinentech v dnešním Connect the World), hovořila při své návštěvě Istanbulu i s Orhanem Pamukem. Rozhovor se odehrává v Muzeu nevinnosti, které vzniklo z iniciativy Pamuka na základě jeho stejnojmenné knihy. Muzeum představuje jakousi zhmotněnou četbu této knihy, návštěvníkům nabízí unikátní obraz života v Istanbulu v druhé polovině 20. století. Becky Anderson s Orhanem Pamukem hovořila nejen o tom psaní a politice, ale také o tom, co znamená být Turek.