Recept na novoroční čočku na turecký způsob


Chcete si na Nový rok dát čočku, aby se vás držely peníze? Ale stejně jako nám vám nechutná čočka na kyselo, kterou asi všichni velmi dobře známe ze školních jídelen? Máme pro vás recept na novoroční čočku na turecký způsob!

Suroviny na novoroční čočku:

½ sáčku zelené čočky (250 g)
1 větší nebo 2 menší cibule
2 stroužky česneku
1 hustý rajčatový protlak v plechovce 140 g
Na dochucení: sůl, pepř, máta, sumak

Postup:

  1. Čočku namočíme přes noc ve studené vodě. Druhý den slejeme, čočku propláchneme čerstvou vodou a scedíme.
  2. Cibuli nakrájíme na drobné kostičky.
  3. Na vyšší pánvi nebo nízkém hrnci na oleji dozlatova osmahneme cibulku.
  4. Přidáme rajčatový protlak a spojíme s osmahnutou cibulí.
  5. Do hrnce přidáme přes noc namočenou čočku.
  6. Zalejeme horkou vodou, až bude čočka zcela potopená.
  7. Přidáme na plátky nebo kostičky nakrájený česnek.
  8. Podle chuti dochutíme solí, pepřem, mátou nebo sumakem.
  9. Vaříme pod pokličkou asi 30-40 minut na mírném ohni, až bude čočka měkká. Průběžně hlídáme, zda není nutné čočku trochu podlít horkou vodou.
  10. Podáváme s bílým jogurtem. Nejlépe domácí, nebo selský jogurt.

Takto čočku na Nový rok i v průběhu roku vaříme a jíme my v naší česko-turecké domácnosti. Ale také si můžete čočku dát s kyselou okurkou, nakládanými cibulkami a samozřejmě uzeným masem nebo osmahnutým buřtem či párkem.

Novoroční čočka

Vylepšení čočky na turecký způsob:

Pokud chcete svou novoroční čočku ještě trochu ozvláštnit, můžete k ní také v 5. kroku přidat na kostičky nakrájenou mrkev nebo dokonce na kostičky nakrájené brambory. Místo rajčatového protlaku můžete také použít najemno nakrájená čerstvá rajčata nebo oloupaná rajčata z plechovky.

Jestliže vás zajímají také další zajímavosti o Turecku a tureckém jídle, podívejte se na náš česko-turecký blog. Najdete tam například článek o tom, že Turecká kuchyně není jen kebab nebo jak jsme v Turecku vařili smažený sýr.

Na našem YouTube kanále se také můžete podívat na video, jak děláme domácí jogurt anebo jak správě vařit a servírovat turecký čaj.

Pokud máte nějaké připomínky, nebo nám chcete napsat, jak se vám čočka povedla, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo se o tom podělte v naší faceboové skupině ČeskoTurecko. Také nás můžete sledovat na Facebooku a Instagramu.

Dobrou chuť / Afiyet olsun!