Kdy jindy, když ne teď? Pojedeme vlakem do Turecka!
Na začátku roku 2018 jsme byli na večeři s rodinou v restauraci Orient Expres na vlakovém nádraží Sirkeci v Istanbulu. Atmosféra restaurace, kde se dříve občerstvovali cestující slavného stejnojmenného vlaku, mě tak nadchla, že jsem se o tento legendární spoj začal více zajímat.
Dá se vlakem dojet do Turecka?
Nejdříve jsem si přečetl knihu s názvem Historií a přítomností ve stopách Agathy Christie, Orient Expres Londýn – Bagdád. V této knize autor Andrew Eames přibližuje soukromí slavné anglické spisovatelky Agathy Christie a její cesty Orient Expresem spojující Evropu s Asií. Sám autor trasu slavného vlaku projel a v knize právě zachycuje změny, které jednotlivá místa prodělala.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Po přečtení jeho knihy jsem se také začal zabývat myšlenkou, že by bylo fajn si jednou projet trasu slavného Orient Expresu a navštívit místa, kde tento spoj zastavoval. Ve svém bádání jsem pokračoval, také jsem si přečetl slavnou detektivku Vražda v Orient expresu a dále samotnou autobiografii spisovatelky Agathy Christie.
Pracovat můžeme odkudkoliv
Naše zaměstnání nám umožňuje pracovat odkudkoliv, takže, když je v českém ďolíčku okurková sezóna a všichni Češi emigrují k moři do Chorvatska nebo na své chaty k českým rybníkům, můžeme se přesunout na léto do Turecka, kde většinou spojíme příjemné s užitečným. Pracujeme tam stejně jako v Praze, jen s tím rozdílem, že se ve volných chvílích můžeme věnovat také tureckým přátelům a rodině.
Díky naší práci létáme do Turecka několikrát do roka. Ze zážitku z létaní se tak postupně stala rutina, a proto jsem začal více a více přemýšlet o cestě vlakem. Do svého dobrodružného plánu jsem také samozřejmě zasvětil svou manželku Ece. Nejdříve byla zásadně proti, jelikož se do Turecka pokaždé tak těší, že nechtěla ztrácet čas tím, že bychom tam jeli vlakem a cestu si oproti letadlu mnohonásobně prodloužili.
Kdy jindy, když ne teď?
Ale tak dlouho jsem o svém plánu na netradiční cestu do Turecka mluvil, že konečně uznala, že jet vlakem do Turecka není zase tak špatný nápad a mohli bychom to jednou zkusit. Přestože můj plán neměl ještě jasné obrysy, manželka řekla, že kdy jindy, když ne teď? Pokud bychom naši cestu odkládali a čekali na lepší načasování, také by se nám mohlo klidně stát, že k tomu nakonec nikdy nedojde. Člověk totiž nikdy neví, co jej potká zítra, co bude pozítří, nebo natož co bude příští rok. Není tedy lepší načasování než teď. Musel jsem tedy okamžitě začít s přípravami a plánováním cesty, než si to má drahá polovička rozmyslí.
Jak jednou řekl slavný Věštec z Ohamy, miliardář Warren Buffett: „Je hezké mít spousty peněz, ale víte, já je nechci schraňovat navždy. Dávám přednost nakupování věcí, jinak by to bylo jako šetření sexu na stáří.“ V našem případě tu rozhodně nejde o vydělané peníze, ale o dobrodružný zážitek z cestování, který je k nezaplacení!
Pojedeme ve stopách Orient Expresu?
Ze začátku jsem při naší cestě vlakem do Turecka chtěl opravdu kopírovat trasu Orient Expresu, ale nakonec jsme po základním plánování zjistili, že cesta vlakem z Rumunska do Bulharska by mohla být komplikovaná, a také nás návštěva Bukurešti osobně nelákala. Naopak nás více lákalo navštívit Balkán, a dokonce místo Istanbulu, doplout lodí do Izmiru, kde musíme 6. července 2019 stihnout svatbu Ece kamarádky z vysoké školy.
Účelem naší cesty vlakem do Turecka také není se tam dostat co nejrychleji, ale hlavně si užít samotnou cestu jako takovou. Cesta do Turecka pro nás není prostředek dosažení cílové destinace, ale už samotná cesta je náš cíl.
Itinerář naší cesty vlakem z Prahy do Izmiru
Na naši cestu vlakem do Turecka vyrážíme ve středu 26. 6. 2019 z pražského Hlavního nádraží a pokud vše dopadne dobře podle našeho plánu, měli bychom 5. 7. 2019 doplout lodí do Izmiru.
Během naší cesty pojedeme vlakem přes tato města:
Praha -> Mnichov -> Záhřeb -> Bělehrad -> Skopje -> Soluň -> Atény a lodí přes ostrov Chios -> Çeşme -> Izmir.
Sledujte nás na Instagramu a buďte při tom
Naší dobrodružnou cestu budete moct sledovat „živě“ na našem Instagramu ČeskoTurecko a také na mém osobním Instagramu Milanbey. Dejte nám tedy follow, aby vám neunikly naše storýčka a posty.
Také máme v plánu napsat několik cestopisných zápisků z naší cesty na česko-tureckém blogu www.ceskoturecko.cz/blog , ale uvidíme, jak to bude po cestě vypadat a zda bude vůbec nějaký čas něco sepsat a uveřejnit. Naší cestou vlakem bychom chtěli ostatní motivovat, aby se nebáli dělat věci jinak a neodkládat život až na někdy, ale žili jej už teď. Chceme být inspirací pro ostatní a motivovat je k odvážným činům.
Sledujte ČeskoTurecko na Instagramu, jak moc bláznivý nápad to byl jet do Turecka vlakem a jak se nám cestovalo. Pokud bychom náhodnou po cestě pozdě odpovídali na pracovní emaily, je to tím, že jsme někde na trati bez přístupu k internetu. Buďte tedy prosím trpěliví, a jakmile se dostaneme zpět do pracovního rytmu, odepíšeme Vám.