Rozhovor: Milan Hnátek o transplantaci vlasů v Turecku


Projekt ČeskoTurecko je komunita, která spojuje dva světy. Kromě toho nabízí služby, mezi které patří například výhodná transplantace vlasů v Turecku. Jak to všechno začalo a v čem tkví výhody cestování za estetickými zákroky do Turecka? O tom se rozpovídal spoluzakladatel projektu Milan Hnátek.

Proč jste se rozhodli zprostředkovávat transplantace vlasů v Turecku pro české klienty? Jak a kdy to začalo?

V letech 2009-2010 jsem v Turecku studoval a v roce 2012 v Turecku absolvoval pracovní stáž v zahraniční kanceláři CzechTrade v Istanbulu. Během druhého pobytu v Istanbulu jsem se seznámil s mojí manželkou Ece Ergüney Hnatek, která pochází z Turecka. Od roku 2013 společně v Praze pracujeme na projektu ČeskoTurecko.

Jak začít podnikat v Turecku vám poradí ČeskoTurecko

Českou republiku a Turecko spojujeme již od roku 2013. Naše služby by se daly rozdělit do několika prolínajících se kategorií. V rámci našich poradenských služeb zprostředkováváme obchod mezi českými a tureckými firmami. V Turecku reprezentujeme české vysoké školy a univerzity a rekrutujeme pro ně studenty do anglických studijních programů. Dále zajišťujeme ověřené překlady do turečtiny a další služby, které jsou potřeba. Zdravotnímu cestovnímu ruchu včetně transplantací vlasů se věnujeme od roku 2018.

O turecké vysoké kvalitě a výborných službách v soukromých klinikách a nemocnicích jsme věděli delší dobu. Bylo to i díky tomu, že oba rodiče mé turecké manželky jsou lékaři a že jsme pro české firmy pracovali na projektech zaměřených na zdravotnictví. Tenkrát nás ale nenapadlo, že bychom se tomu mohli věnovat nějak více aktivně.

Impulsem bylo, že nás oslovila jedna pražská estetická klinika, abychom jim pomohli získávat turecké klienty. V roce 2018 jsme se tedy o tento obor začali zajímat do hloubky a zjistili, že vlastně logičtější je zajišťovat pro české klienty estetické a lékařské zákroky v Turecku. Tyto zákroky jsou totiž v Turecku na mnohem vyšší úrovni a cena je v porovnání s Českou republikou mnohem nižší.

Nejdříve jsme začali s transplantacemi vlasů, kde je tento rozdíl nejvýraznější a jedná se o poměrně jednoduchý zákrok a stačí jen jedna návštěva Turecka. Postupně do našeho portfolia přidáváme také další estetické a lékařské zákroky.

Jaká je Vaše hlavní role a proč by měli jet lidé do Turecka s Vámi?

Jsem spojka mezi klientem a naším tureckým partnerem. Klientům pomáhám v komunikaci a starám se o to, aby vše probíhalo hladce. Mám kontakty na odpovědné lidi z jednotlivých zařízení. Za několikaletou spolupráci jsme si už také vybudovali osobní vztahy a vazby, takže mně a mým klientům vyjdou vstříc, než kdyby se na ně obrátil někdo „z ulice“.

Osobní vztahy jsou v Turecku velmi důležité a musíte si je postupně vybudovat. Když jsme v Turecku několik měsíců v roce, tak na zákroky doprovázím své klienty. Buď protože se nedomluví anglicky, nebo prostě chtějí, aby měli pohodlí a já se na místě o vše postaral. Většinou jsem v Turecku aspoň dvakrát ročně. Hlavně v létě na 2-3 měsíce a pak na pár týdnů okolo Vánoc a Nového roku.

Vždy, když doprovázím své klienty, tak s doktory probereme jak pracovní, tak i osobní věci. Společně se také bavíme o minulých klientem, jak co probíhalo a jak to vypadá teď atd. Znám se i s dalšími lidmi z doktorova týmu a přijde mi, že když ví, že je to můj klient, tak se i více snaží, protože se známe. Ale jsem si jist, že svou práci vždy odvádějí na 100%.

Naší jedinečností je, že se v Turecku skutečně vyznáme. Domluvíme se turecky, umíme se tam pohybovat a také rozumíme kulturním rozdílům. Díky našim bohatým zkušenostem dokážeme lidem správně poradit. Není to jen o těch transplantacích vlasů, ale dokážeme vycítit případný problém a úspěšně mu předcházet.

Milan Hnátek

Sám jsem osobně u mnoha transplantací vlasů byl. Znám postup transplantace vlasů, vím, na co si dát pozor a čemu se vyvarovat. Naše přidaná hodnota je prostě ta znalost a servis navíc, který nikdo jiný nemá. Naše klienty dopředu připravíme na to, co je čeká. Poskytneme jim všechny informace a odpovíme na případné dotazy. Mohou se na mě obrátit před zákrokem, během něho a také kdykoliv potom. S námi prostě v Turecku nejsou sami a odkázáni sami na sebe. My jim se vším pomůžeme a vše do detailu vysvětlíme.

Milan Hnátek transplantace vlasů

Milan Hnátek u transplantace vlasů v Turecku

Je o transplantace vlasů v Turecku mezi českými muži velký zájem?

Ano, vidíme, že české muže zajímají transplantace vlasů v Turecku. Ale máme poptávku i po dalších estetických a lékařských zákrocích. Od našich klientů slýcháme, že nad transplantací vlasů dlouhodobě přemýšleli, ale nebyli si jisti jejich kvalitou v České republice a cena v sousedních zemích se jim zdála moc vysoká.

Až s naší nabídkou se tedy pro zákrok rozhodli, jelikož jsme jim nabídli alternativu na velmi vysoké úrovni za příznivou cenu. Mnoho našich klientů o tom roky přemýšlelo, ale až když narazili na nás, tak se rozhodli ze dne na den do toho jít a nelitovali.

Kolik jste už měli klientů, pro které jste transplantaci zprostředkovali?

S ohledem na rostoucí konkurenci, která nás sleduje, bych nerad udával přesná čísla. Ale mohu říct, že nás zájem českých i slovenských klientů velmi pozitivně překvapil a jejich počty předčily naše očekávání. Věříme, že počty našich klientů budou nadále růst. A kromě transplantace se naučí do Turecka létat také na další estetické a lékařské zákroky.

S našimi klienty jsme v pravidelném kontaktu a vídáme se s nimi i po jejich zákroku.

Je náročné přesvědčit klienty v Česku, aby za zdravotní péčí cestovali do Turecka? Nemívají předsudky?

S předsudky týkajícími se vysloveně Turecka, jako kulturně a nábožensky odlišné země, se setkáváme velmi zřídka. Češi Turecko většinou znají a mnohdy zde byli na dovolené a líbilo se jim tam. Lidé zajímající se o transplantace vlasů si dopředu zjišťují hodně informací a mají vše velmi dobře načteno. Vědí, že Turecko je centrem vlasové turistiky a provádí se zde velmi kvalitní transplantace vlasů za dostupnou cenu. Klienti pak už jen řeší, kterou kliniku a kde si vybrat. Od toho jsme tu my a se vším jim pomůžeme.

Setkáváme se však s předsudky týkajícími se samotného zákroku. Lidé se obávají, že jim pak vlasy nenarostou, a také se velmi obávají reakce okolí. Svůj záměr tají, a když si okolí začne všímat „zázračného“ růstu vlasů, někdy nepřiznají, že podstoupili transplantaci vlasů, ale „vymlouvají se na zázračné pilulky nebo léčivá semínka. Časem si však stejně uvědomí, že je jejich snaha tajit zákrok dětinská a jdou s pravdou ven. Cítí úlevu a reakce okolí je mnohem lepší, než se domnívali.

Zájemci o transplantace vlasů chtějí vidět fotky našich klientů před a potom, aby se ujistili, že to opravdu funguje a jak. Jenže máme problém s tím, že naši klienti nám neradi dávají svolení tyto fotky dále ukazovat a prezentovat.

Transplantace vlasů je bohužel pro mnohé muže stále velké tabu. Dnes se už nikdo nepozastavuje nad tím, když si žena nechá zvětšit poprsí nebo vyhladit vrásky, vyplnit rty, ale muži se za transplantaci vlasů stále stydí. Pomáháme jim tento ostych překonat. A proto také pořádáme setkání, kde se mohou zájemci o transplantace vlasů potkat s našimi klienty a vyměnit si navzájem své zkušenosti s vypadáváním vlasů a jeho řešením. Na těchto setkáních se pak všichni uvolní, jelikož zjistí, že podobné problémy řeší i ostatní a že transplantace vlasů opravdu fungují.

Transplantace vlasů klient ČeskoTurecko

Jaká pak bývá reakce klientů, když transplantaci vlasů v Turecku a celý proces podstoupí? Co je nejvíce překvapí?

Asi nejčastější reakce je, že si říkají, proč transplantaci vlasů už nepodstoupili mnohem dříve. A že si tak mohli ušetřit ty roky „trápení“. Přitom se již dávno mohli těšit z nových vlasů. Hlavně na základě bombastických reklam neprofesionální konkurence si také někteří klienti myslí, že budou mít vlasy hned.

My se snažíme jim celý proces a jednotlivé fáze růstu vlasů vysvětlit do detailu a poskytnout jim co nejvíce informací. Jejich očekávání jsou tak realistická a jsou připraveni na to, že vlasy prostě rostou pomalu, a že první viditelné výsledky se dostaví až zhruba po 6 měsících.

Jak se klienti každý den pozorují v zrcadle, ani si neuvědomí, jak velký pokrok už vlastně udělali v čase. Teprve když se zpětně podívají na své fotky před transplantací, uvědomí si, jak moc jim vlasy narostly, a výsledek je vidět.

Jak vybíráte kliniky v Turecku? Všimla jsem si, že jich dáváte klientům na výběr víc, jaký pro to máte důvod?

Naší jedinečností je, že Turecko velmi dobře známe a máme tam osobní kontakty. Víme, která klinika je lepší a v čem. Všechny kliniky, které v České republice zastupujeme, jsme osobně navštívili a prověřili jsme si je. Až po tomto detailním výběru jsme se rozhodli s nimi navázat aktivní spolupráci.

Spolupracujeme přímo s vybranými lékaři, se kterými se známe už několik let a za tu dobu jsme si vybudovali také osobní vztahy. Navíc spolupracujeme i s dalšími zařízeními, jelikož nabízejí unikátní zákroky, a věříme, že by mohly být pro naše klienty zajímavé. Například díky partnerství s estetickou klinikou Estetik International tak dokážeme uspokojit i velmi náročnou VIP klientelu, která očekává velmi individuální přístup a má zvláštní požadavky. Klinika Estetik International také jako jediná nabízí tzv. Organickou transplantaci vlasů za použití vlastního tuku, kterou vyvinul jejich výzkumný tým.

Jak transplantace vlasů probíhá?

Celé to probíhá velmi jednoduše a efektivně. Klient nám emailem pošle své fotky hlavy a obratem se dozví, zda je pro transplantaci vlasů vhodným kandidátem a kolik asi bude potřeba odebrat vlasových štěpů. V našich balíčcích je neomezený počet štěpů a je jedno, zda je potřeba transplantovat vlasy na celou hlavu nebo jen na výrazné kouty. Cena je vždy fixní.

V Česku a v Evropě se platí za každý transplantovaný štěp, takže se bohužel stává, že cena neúměrně naroste nebo není naopak z finančních důvodů transplantováno dostatek vlasů. To u nás není. Vždy se lékaři snaží transplantovat maximální množství vlasových štěpů za stejnou cenu.

Cena navíc obsahuje ubytování, transfery z letiště na hotel, na kliniku, krevní testy a další. Klient si jen sám zakoupí letenku v termínu, který vyhovuje jemu. My neorganizujeme hromadné zájezdy, ale pro každého klienta připravujeme individuální program. Po celou dobu jsme v kontaktu, odpovíme na jeho jakékoliv dotazy a společně plánujeme jeho cestu.

Klient přiletí do Istanbulu, kde jej na letišti vyzvedne řidič a odveze na hotel nebo rovnou do nemocnice na krevní testy (HIV, žloutenka atd.). Klienti platí za zákrok přímo v nemocnici.

Další den následuje transplantace vlasů. Ta začíná nákresem vlasové linie a plánováním odběru štěpů a rozložení jejich počtu na různých oblastech hlavy. Toto plánování a konzultace probíhá vždy individuálně s panem doktorem. Celý zákrok probíhá například na klinice Estetik International pod sedativy. Vlasové štěpy se odebírají speciálním nástrojem z tzv. bezpečné nebo odběrové oblasti, kde jsou vlasy odolné proti působení dihydrotestosteronu (DHT), který právě u mužů způsobuje plešatění a tzv. androgenní alopecii.

Tyto odebrané štěpy se pak přesunou do míst, kde vlasy chybí. Existuje několik metod transplantace vlasů. Nejpoužívanější je metoda FUE a její vylepšená varianta Sapphire FUE, kdy se ostrým nástrojem Sapphire Pen vytváří kanálky, do kterých se pak vkládají vlasové štěpy. Řádově jde o transplantování tisíce štěpů a jedná se o zákrok, který trvá několik hodin. Během transplantace vlasů je také pauza na oběd, která je většinou mezi odběrem štěpů a jejich zasazením.

Druhý den po transplantaci vlasů pak probíhá první mytí vlasů a instruktáž péče o transplantované vlasy atd. Klient tedy stráví v Istanbulu jen 2 nebo 3 noci a vrací se zpět domů. Může si však svůj pobyt prodloužit a spojit zákrok také s návštěvou města.

Do 10 dnů od transplantace vlasů se pokožka hlavy zotaví. Asi do měsíce transplantované vlasy vypadají, ale z přenesených vlasových lůžek začnou okamžitě růst nové vlasy. Největší růst vlasů je vidět okolo 3 až 6 měsíce.

Hodnotit konečný výsledek transplantace vlasů je možné asi až po 12 měsících. Klienti tedy musí být trpělivý, ale výsledek je pak trvalý. I po transplantaci vlasů jsme nadále v kontaktu s našimi klienty a pro kontrolu nám průběžně posílají fotografie hlavy, aby se turečtí lékaři ujistili, že je vše v pořádku.

Měli jste někdy problém s nepovedenou transplantací? Jak se to v takovém případě řeší?

Jde o to, co si představujete pod pojmem neúspěšná nebo nepovedená transplantace vlasů. Naší prioritou je spokojenost našich klientů a vždy jim před zákrokem poskytneme co nejvíce informací a bavíme se s nimi o tom, jaké jsou jejich očekávání a co je možné z lékařského hlediska udělat.

Vždy se snažíme být realističtí a připravit je na to, co bude následovat. Rozhodně neslibujeme zázraky a negarantujeme nemožné. Každý klient je jiný. Má jinak vydatnou dárcovskou oblast, potřebuje jiný počet štěpů a také má jinak rychlý růst vlasů, jinak se stravuje a má jiný životní styl atd. To vše hraje roli v pokroku a konečném výsledku.

Všichni naši partneři jsou profesionálové a jejich služby jsou na velmi vysoké úrovni, což eliminuje možnost toho, že by se transplantace vlasů nepovedla. Používají nejmodernější techniky a mají to nejlepší vybavení. Lékaři mají s transplantacemi vlasů obrovské zkušenosti a snaží se vždy o ten nejlepší výsledek.

Nebojíte se, že vám situace v Turecku a v regionu může zkomplikovat podnikání? Pocítili jste už nějaké přímé důsledky?

Určitě fakt, že se Turecko objevuje často v médiích, a ne zrovna lichotivé pozici, může mít na naše podnikání negativní vliv. Na druhou stranu jsme si na to tak nějak zvykli a snažíme se informovat veřejnost o tom, že skutečnost je mnohem lepší, než vypadá z televizní obrazovky.

Istanbul je bezpečný jako jakákoliv jiná světová metropole. Poslední dobou si musíme všichni zvyknout na novou bezpečnostní situaci i jinde ve světě. Dnes prostě nevíte, kde se může co stát. Na toto si také zvykají čeští turisté a nebojí se cestovat.

My Turecko velmi dobře známe a víme, že je to bezpečná a krásná země s přátelskými obyvateli, kteří o zahraniční návštěvníky pečují a velmi dobře se o ně starají. Turecká pohostinnost a jídlo jsou vyhlášené, a proto tam lidé rádi jezdí nejen na estetické zákroky, ale také na dovolenou k moři nebo za historickými památkami.

Kde se o vás mohou lidí dozvědět ještě více informací?

Například v tomto rozhovoru se můžete dozvědět, jak jsem se poprvé dostal to Turecka a co vše v rámci ČeskoTurecko děláme. Hlavně manželka je za tureckou část více aktivní na Instagramu ČeskoTurecko. I transplantace vlasů mají vlastní Instagramový účet. Oba čas od času přidáváme videa na náš YouTube kanál. Pokud by někoho zajímalo více detailů o nás, nebo by se chtěl na něco zeptat, může mi rovnou napsat na hnatek@ceskoturecko.cz nebo zavolat na +420 736 177 368.

Pokud se chcete o transplantacích vlasů dozvědět zajímavé a užitečné informace bez marketingové omáčky, můžete si zdarma stáhnout tento e-book. Dozvíte se tam vše co potřebujete vědět o transplantaci vlasů a také tam najdete praktické praktické rady nebo konkrétní zkušenosti mých klientů.