Turecká svatba: Jak probíhá svatba v Turecku? Jaké jsou zvyky a tradice?


Jestliže sledujete náš YouTube kanál ČeskoTurecko, tak jste určitě už viděli naše poslední video o tom, jak vypadá pravá turecká svatba a jaké jsou turecké svatební zvyky a tradice. Jestliže jste toto video ještě neviděli, určitě se na něj podívejte.

Ale pozor! Video o turecké svatbě je plně zjednodušení, zobecnění a nepodložených informací. Vše je uvedeno jen na osobních dojmů a zkušeností Milana Hnátka, který navštívil mnoho tureckých svateb. Cílem video o turecké svatbě je hlavně vzbudit vaši zvědavost, odpovědět na obecné otázky a připravit vás na to, co vás v případě turecké svatby může čekat. Nejedná se však o video podložené tvrdým daty, ale jde jen o subjektivní dojmy.

Bude moc rádi, když nám do komentářů pod video napíšete, jaké jsou vaše zkušenosti a dojmy z turecké svatby. Také nezapomeňte odebírat náš YouTube kanál, aby vám neutekla naše další česko-turecká videa.

Každý pár je jiný a podle toho je také jiná každá svatba a její celý průběh. Během svatebních příprav však můžeme pozorovat podobný „scénář svatby“ a tureckých svatebních zvyků o nichž Milan ve svém videu mluví.

Turecká svatba

Obecně se dá říct, že pro mnoho Turků je svatba pomyslnou vstupenkou na svobodu, protože v Turecku není vůbec běžné, aby spolu žili nesezdané páry. Mnoho tureckých mladých lidí tedy může být spolu až teprve po svatbě. Přestože se situace pomalu mění, stále je tato tradice v turecké kultuře hluboce zakořeněna a našli byste jen málo párů, které mohou spolu žít jen „na hromádce na psí knížku“.

Rozlučka se svobodou v Turecku

Ve videu o turecké svatbě nejsou uvedeny úplně všechny turecké svatební tradice, ale najdete tam to nejdůležitější včetně žádosti o ruku, zásnub a pití slané turecké kávy. Ale úplně jsme vynechali „dámskou rozlučku se svobodou“ turecky zvanou „kına gecesi“. Je to hlavně tím, že Milan na žádné henové noci nebyl a do detailu neví, jak takový turecký rituál přesně probíhá. Přečíst si o něm ale můžete v našem jiném článku na blogu zde.

Turecké zásnuby

Dále Milan nehovořil o tom, že při zásnubách si snoubenci nasazují snubní prstýnky, které jsou svázány červenou stužkou. Stužku po nasazení prstýnků přestřihává nejváženější nebo nejstarší osoba z rodiny. Do svatby snoubenci nosí prstýnky na pravé ruce a po svatbě je pak klasicky nosí na levé ruce. Během svatebního obřadu si snoubenci prstýnky nevyměňují, jako u nás. Už je mají totiž od zmíněných.

Také jsme nezmínili absurdní krájení pětipatrového plastového svatebního dortu. Je to velmi častý nešvar tureckých svateb, kdy se chce novomanželský pár pochlubit co největším dortem, ale nemá na něj nebo spíše z praktického důvodu není možné tolik hostů uspokojit kouskem z pravého svatebního dortu. Proto je použita plastová atrapa, kterou jakože novomanželé nakrojí a pak každý ze svatebčanů dostane na talíř zákusek, jako že ze svatebního dortu.

turecká svatba zvyky

Dále je potřeba zmínit, že sice svatebčané přispívají novomanželům na svatbu zlatými penízky, ale zejména nesezdaní svatebčané očekávají, že jim novomanželé zlato „vrátí“ minimálně ve stejné hodnotě na jejich budoucí veselce. Početné příbuzenstvo novomanželů však tyto svatební dary berou většinou jako finanční podporu novomanželů a nic za to neočekává.

Pokud se o turecké svatbě chcete dozvědět další zajímavé informace a pochopit tak celý kontext, podívejte se také na naše další články na blogu:

Také nás nezapomeňte sledovat na Facebooku nebo Instagramu, abyste nepřišli o další zajímavé videa a články.

Pokud vás turecká svatba teprve čeká a potřebujete pomoci s česko-tureckým překladem dokumentů, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz nebo zavolat na +420736177368.

Rádi pro vás zajistíme ověřený překlad rodného listu a vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, a to včetně apostily a ověření na Tureckém velvyslanectví v Praze. Díky nám ušetříte čas, vyvarujete se chyb při přípravě a překladu dokumentů. S námi budou vaše dokumenty „neprůstřelné“ a celé svatební papírování proběhne hladce.