S čím mám v turečtině největší problém? Je turečtina pro samouky?
Učíte se turecky? Jak vám to jde? Co vám dělá největší problémy? Učíte se turečtinu jako samouk, nebo vám s tím někdo pomáhá? Turecká gramatika není až zas tak složitá, ale turecká výslovnost může být záludná.
Pro mě osobně je velkou výhodou turečtiny to, že se v turečtině většinou vše čte, jak se píše. Osmanská turečtina se psala arabským písmem, ale od roku 1928 se zapisuje upravenou latinkou, aby odpovídala fonetickým potřebám moderní turečtiny. Pro mě osobně je ale největší problém vyslovit turecké ı bez tečky. Problém mi také dělá géčko s háčkem neboli yumuşak ge.
Turecká abeceda má jen 29 písmen, ale najdete tam také přehlasované ü a ö nebo ç (č) a ş (š). Pro porovnání, čeština používá 42 písmen, z toho 26 písmen základní latinky, které jsou pak doplněny diakritickými znaménky.
Turecká výslovnost:
Turecké íčko bez tečky: ı = vyslovuje se tvrdě, zhruba jako v anglickém slově alone
ü = vyslovuje se podobně jako německé ü
ö = vyslovuje se podobně jako německé ö
c = vyslovuje se jako dž
ç = vyslovuje se jako české č
ş = vyslovuje se jako š
ğ = většinou se nevyslovuje, ale prodlužuje předcházející samohlásku (a, o, u, ı) nebo předcházáli samohláska (e, i, ö nebo ü), vyslovuje se zpravidla jako j
j = ž
y = j
Žádné slovo v turečtině nezačíná písmenem „ğ“.
Turecká gramatika
Turečtina patří do rodiny tzv. turkických jazyků, kterými se hovoří v rozsáhlých oblastech od východní Evropy, přes Turecko po Čínu a severovýchod Sibiře. Turečtina je tzv. aglutinační jazyk, což znamená, že vyjadřuje gramatické vztahy a kategorie pomocí připojování přípon a koncovek k neměnnému kořenu slova. Slovotvorný proces podléhá fonetické zákonitosti, která se nazývá hlásková harmonie. Do skupiny aglutinačních jazyků patří také finština a maďarština.
Zajímavostí je, že v turečtině chybí kategorie gramatického rodu. Tedy například slovo arkadaş (přítel) může označovat osobu mužském i ženském rodě. Proto si také mnoho Turků v angličtině plete he/she. Turečtina nepoužívá určitý člen, ale číslovka bir (jeden) může mít funkci neurčitého členu.
Oproti jiným jazykům není turecká gramatika složitá a je velmi pravidelná. V turečtině nenajdete skoro žádné výjimky a vše dává smysl. Musíte se jen naučit základní pravidla. Díky příponám a předponám je pak turečtina jako skládačka. Ale můj osobní největší problém, je, že si nedokážu tato základní pravidla zapamatovat a stále se mi pletou. Také nad nimi musím přemýšlet a než větu vyslovím, musím si v hlavně „projet celou tabulku“.
Podstatná jména mají šest pádových koncovek a jednu společnou příponu pro množné číslo. Stejně tak lze pomocí přípon vyjádřit přivlastňování, otázky apod. Slovesa se časují všechna stejně, až na pár nepravidelných. Svým tvarem mohou vyjádřit šest časů, čtyři způsoby a vid. Turečtina má pevný pořádek slov ve větě: podmět – předmět – přísudek.
V turečtině také najdete mnoho francouzských, arabských a perských slovíček. Z francouzštiny je například tren (vlak), şoför (řidič) nebo makina (stroj). Příkladem původně arabských slov jsou například muama (hádanka) mektup (dopis) a aile (rodina). A turecká slova přejatá z perštiny jsou například meydan (náměstí) a meyve (ovoce).
Je turečtina těžká?
Začátky s turečtinou pro mě nebyly vůbec snadné. Turečtina pro mě byl velmi odlišný jazyk. Zaprvé jsem si nová turecká slovíčka nedokázal zapamatovat a za druhé jsem nemohl slova vyslovit. Byla to pro mě jen směsice písmenek, kterou jsem se musel memoroval bez nějaké logiky. Časem jsem se ale turečtinou prokousal a už mi turečtina nepřipadá tak těžká jako ze začátku. Podle mě je turečtina v porovnání s češtinou mnohem snadnější na naučení. Díky své pravidelnosti vás v turečtině nebudou frustrovat výjimky, které trápí cizince učící se česky.
V novém videu na našem česko-tureckém YouTube kanále ČeskoTurecko / ÇekTürk mluvím o tom, kde mám v turečtině stále mezery, jaké byly moje začátky s turečtinou a co mi v turečtině dělá stále největší problémy.
Moje video není odbornou statí o turečtině a určitě v něm nezazněly všechny vyčerpávající informace a příklady. Jazyk se neustále vyvíjí a mění. Stejně tak, jak každý fotbalový fanoušek ví sám nejlépe, koho měl kouč nasadit na rozhodující zápas a jakou taktiku zvolit, tak každý, kdo má ústa, může mít na jazyk různý názor a pohled.
Hlavním cílem videa je vyvolat zájem o turecký jazyk a poskytnou základní informace lidem, kteří se o turečtinu zajímají. Ve videu také mluvím o svých osobních problémech s učením turečtiny (výslovnost a gramatika) a s ostatními sdílím své postřehy.
Turecky jsem se začal učit v roce 2009. Před svým ročním studijním pobytem na Anadolu University v Eskişehiru jsem totiž absolvoval letní přípravný kurz turečtiny na Sabanci University v Istanbulu. Další kurz turečtiny jsem absolvoval v roce 2012 na Kültür University v Istanbulu před mojí pracovní stáží v zahraniční kanceláři CzechTrade v Istanbulu.
Ale největší pokrok jsem v turečtině udělal, když jsem turecky začal mluvil s mojí tureckou rodinou a také během běžného života, kde mi znalost angličtiny nebyla moc platná. I teď mi hodně pomáhá, když turečtinu slyším během obyčejného každodenního života. Cítím, že jsem se některé fráze nebo věty naučil ve spojení s nějakou každodenní situací, a ne jako nabiflovanou frázi z knížky. Také slyším nová slovní spojení nebo jejich použití v novém kontextu, a to mi pak rozšiřuje obzory.
Podle mě se nejlépe naučíte turecky, když se nebojíte mluvit a stále si rozšiřujete svou slovní zásobu. Pro začátek se stačí jen naučit základy turecké gramatiky, abyste dokázali vyjádřit přítomnost, minulost a budoucnost. A pak je důležité si neustále rozšiřovat slovní zásobu a také mluvit a mluvit. Tak se turecky naučíte nejlépe.
Na našem česko-tureckém YouTube kanále se také můžete podívat na další video, kde mě moje manželka Ece (čti Edže) zkouší z turecké výslovnosti:
Proč se učit turecky?
Určitě se turečtiny nebojte a zkuste se ji naučit. Turečtina je krásný jazyk. Díky znalosti turečtiny také budete blíže ke svým tureckým přátelům nebo své turecké lásce. Nebojte se mluvit. Nikdo, kdo se učí cizí jazyk, nemluví bez chyb. Turkům však dělá velkou radost, když se snažíte mluvit turecky, a vaše chyby vám velkoryse odpustí. Naopak vás budou trpělivě opravovat a jistě vám s turečtinou rádi pomohou. Znalost základů turečtiny je klíček k tureckému srdci.
Opravdu! Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Jen díky znalosti turečtiny se mi také podařilo porozumět hlouběji turecké duši a přístupu k životu. Díky tomu chápu kulturní rozdíly mezi Českem a Tureckem a rozumím tomu, proč říkají to či ono, a proto se také tak chovají.
Jak se naučit turecky?
Pokud to tedy s turečtinou myslíte vážně a chcete se ji naučit, napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám zajistíme individuální lekce turečtiny s našimi lektory. Jsou to rodilý mluvčí a učit se s nimi turecky bude zábava, jak pro úplné začátečníky, tak samouky nebo i mírně pokročilé, kteří se chtějí hlavně rozmluvit turecky.
Na našem blogu o Turecku najdete také další články věnované turečtině. Najdete tam také užitečné turecké fráze a slovíčka.
- Turečtina: Základní fráze a slovíčka na dovolenou
- Mini turecký slovník: Domácnost a její vybavení
- Turecké romantické a flirtovací fráze na Svatého Valentýna
Aby vám neuniklo žádné naše nové video, odebírejte náš YouTube kanál. Také nás můžete sledovat na Facebooku a Instagramu.
Pokud se tedy chcete naučit turecky, nebo potřebujete pomoci s česko-tureckým překladem, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo zavolejte na +420 736 177 368 a rádi vám pomůžeme.