Turkolog Tomáš Laně pohovoří o turecké kultuře na Euroasijském dni 2019


ČeskoTurecko, kromě poskytování profesionálních služeb, také podporuje zajímavé neziskové projekty a akce, které se týkají přímo Turecka nebo jsou tematicky zajímavé a vyznávají podobné hodnoty jako ČeskoTurecko.

Jedním z projektů, který se týká Turecka, je kulturně-vzdělávací festival s názvem Euroasijský den, který pořádá Diplomatické fórum, studentský spolek na Škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha Střední odborná škola (ŠMVV Praha).

Euroasijský den 2019

Letošní již 5. ročník Euroasijského dne na ŠMVV Praha se uskuteční dne 23. 4. 2019 v prostorách školy na Praze 4. V rámci festivalu proběhne množství přednášek od představitelů náboženských institucí a renomovaných znalců na vybrané kultury z akademické i soukromé sféry. Více informací najdete webu: http://smvv.cz/novinky/euroasijsky-den/ a facebookové události: www.facebook.com/events/347186989233627.

Přednáška Tomáše Laně o turecké kultuře

Se svou přednáškou o turecké kultuře na letošním Euroasijském dni také vystoupí turkolog, překladatel a bývalý diplomat Tomáš Laně. Přednáška s názvem Úvod do turecké kultury od pana Laně se uskuteční 23. 4. 2019 od 10:00 do 11:00 hodin. Zápis na tuto přednášku a další zajímavá vystoupení najdete zde.

Pokud chcete panu Tomášovi Laně dopředu položit nějakou konkrétní otázku, můžete se obrátit na organizátory Euroasijského dne emailem na diplomatickeforum@gmail.com a oni mu ji zprostředkují.

Tomáš Laně

Znalcům Turecka není nutné Tomáše Laně dlouze představovat. Tomáš Laně působil v období 1995–1999 jako první velvyslanec České republiky v Turecku, je také znám jako spoluautor turecko-českého slovníku nebo překladatel knihy Poslední vlak do Istanbulu od turecké autorky Ayşe Kulinové. Zajímavostí také je, že k osobnímu setkání autorky a překladatele došlo na Festivalu spisovatelů v Praze v roce 2017 a ČeskoTurecko bylo u toho.

Více informací o turecké spisovatelce Ayşe Kulinové se dozvíte z našich článků na blogu:

Tomáš Laně také pravidelně komentuje dění v Turecku a okolním regionu na svém blogu, kde si můžete přečíst velmi zajímavé příspěvky: http://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-lane.php

Euroasijský den a ČeskoTurecko

Akce Euroasijský den není pro nás nová a Milan Hnátek z ČeskoTurecko se ji účastnil již v roce 2016. Měl zde také přednášku o Turecku a turecké kultuře s názvem: Turecko jako křižovatka mezi dvěma světy. „Veřejně přednášet a diskutovat se studenty o Turecku byla pro mě velmi zajímavá osobní zkušenost. Překvapilo mě, že studenti mají hlubokou znalost regionu, a také mě potěšily velmi podmětné dotazy a příspěvky do diskuze“, komentuje Milan Hnátek své tehdejší vystoupení na tomto kulturně-vzdělávacím festivalu.

V rámci Euroasijského dne 2019 se také můžete těšit na další přednášky o italské, čínské, portugalské a řecké kultuře, budhismu, životě v polárním světě a ukrajinské národní symbolice.

Již 5. ročník Euroasijského dne na ŠMVV Praha se uskuteční dne 23. 4. 2019 od 9:00 do 14:00 hodin v prostorách školy v ulici Michelská 12 na Praze 4. Vstup je po předchozí registraci na akci zdarma.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit přímo na organizátory Euroasijského dne na emailu diplomatickeforum@gmail.com