Co Turecko a COVID-19? Je omezené cestování do Turecka? Odletím?


Velice vám děkujeme, s jakou důvěrou se na nás obracíte s nejrůznějšími dotazy ohledně cest do Turecka. V současné turbulentní době však nic není jistého a co platilo včera, nemusí platit dnes. Jelikož se na nás obracíte s hodně podobnými dotazy týkajícími se cestování do Turecka a COVID-19 v tomto článku se vám pokusíme na ty nejčastější dotazy odpovědět.

Létání do Turecku v době koronaviru

I my se musíme s koronavirem a přijatými opatřeními pro COVID-19 vyrovnávat, ale díky naší perfektní znalosti Turecka se nám to v rámci možností daří. Asi jako největší nesnáz vidíme omezenou nabídku spojení mezi Prahou a Istanbulem. Lety z Prahy do Istanbulu jsou sice obnoveny a naši klienti do Istanbulu s námi létají na transplantace vlasů a další estetické zákroky, ale stále nelétá do Turecka tolik spojů jako před COVID-19.

Z tohoto důvodu také naši klienti více využívají lety z Vídně, kde je nabídka větší. Také je možné využít letů s přestupem přes Bělehrad, Varšavu nebo jiná města. Při hledání letenek do Turecka se také setkáváme s tím, že sice na některých serverech, kde se prodávají levné letenky, jsou spoje nabízeny, ale jakmile si jej chcete rezervovat a zaplatit, ukáže se let jako nedostupný. Je to tím, že tyto servery lety do Turecka sice nabízejí, ale v rezervačním systému spoje nejsou.

Létaní do Turecka COVID-19

S námi se cestovat do Turecka bát nemusíte

Díky přímé spolupráci s partnery, kteří mají přístup do rezervačních systémů jednotlivých leteckých společností, můžeme našim klientům nabídnout letenky do Turecka, které skutečně jsou v rezervačních systémech, a pravděpodobně tento spoj také odletí.
Co se týče cest do Turecka na transplantace vlasů a další medicínské zákroky, tak všichni naši partneři v Turecku přijali taková opatření, aby cesta za zdravím a krásou byla bezpečná.

Všechny naše partnerské estetické kliniky a nemocnice vyžadují a provádějí u našich klientů test na COVID-19. Tento test mohou naši klienti absolvovat až na místě. Je tedy jen před samotným estetickým zákrokem nutné vyčkat na výsledek testu. Je to ochrana jak klientů, tak i zaměstnanců kliniky nebo nemocnice.


Je potřeba do Turecka test na COVID-19?

V současné době platí, že při cestě do Turecka, nepotřebují čeští občané negativní test na COVID-19. Negativní test na COVID-19 je však při návratu z Turecka vyžadován Českou republikou. Pro více detailů se prosím obraťte na hygienickou stanici v místě bydliště. Také vám velmi doporučujeme sledovat stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Ministerstva zdravotnictví České republiky. Tam by měly být ty nejaktuálnější informace ohledně doporučení pro cesty do zahraničí s ohledem na koronavirus. Také si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění a registrovat se na DROZDu.

Pomalu si zvykáme na „nový normál“, kdy člověk cestující do zahraničí musí myslet na zvýšená hygienická opatření. Je třeba počítat s tím, že při cestě do Turecka letadlem je nutné na letišti dodržovat minimálně 2 metry odstup od okolních cestujících. Také je nutné nosit roušku, a to i během samotného letu. Na letišti se můžete setkat s měřením teploty a povinností si dezinfikovat si ruce.

O tom, co vás při cestování do Turecka letadlem a na dovolené v Turecku nejspíše čeká jsme také psali v našich předchozích článcích na blogu. Jsou tam uvedeny spíše obecné informace. Jak to bude přesně probíhat na vaší dovolené v Turecku, se musíte zeptat přímo vaší cestovní kanceláře.

Teď tedy k vašim nejčastějším dotazům:

Jaká je aktuální situace v Turecku a jak to tam vypadá s koronavirem?

Obecně můžeme říct, že Turecko postihl koronavirum stejně jako všechny ostatní země po celém světě. Situace není zcela pod kontrolou a nedá se říct, zda to nejhorší už máme za sebou, nebo nás to teprve čeká. Pokud vás zajímají aktuální přírůstky nakažených a celkový počet nemocných v Turecku, zkuste zapátrat na internetu a aktuální statistiky jistě najdete. My sice situaci velmi pečlivě sledujeme, ale také čerpáme jen s veřejných zdrojů.

Je možné letět do Turecka na dovolenou?

Ano, aktuálně to možné je. V cestě do Turecka vám nebrání zavřené české ani turecké hranice. Otázkou však je, zda se vás let uskuteční bez problému nebo zda zájezd nezruší sama cestovní kancelář.

Mám zakoupenou letenku do Turecka, odletím?

To nikdo neví. Zkuste se zeptat své letecké společnosti. Obecně ale můžeme říct, že jsme se už také setkali s tím, že byl let zrušen, přesunut nebo opožděn. Ale na základě našich zkušeností zejména v červenci a srpnu nebyly lety hromadně rušeny. V září trochu pozorujeme, že jak opadla letní chuť lidí cestovat a všichni se vrátili z dovolených zpět do práce a do školy, tak dochází k častějšímu rušení letů, protože se prostě leteckým společnostem nedaří spoj dostatečně naplnit, a proto je radši zruší. Je to ale opravdu velmi různé a jelikož nedokážeme předpovídat budoucnost, tak nevíme.

Zrušený let COVID-19 Turecko

Mám zakoupenou a zaplacenou dovolenou od cestovní kanceláře, uskuteční se moje dovolená?

Nevíme, toto je dotaz na vaší cestovní kancelář. Oni zájezd organizují, tak by měli vědět, zda se počítá s tím, že bude nebo nebude. Jedna věc je snaha cestovní kanceláře zájezd uskutečnit, ale na druhou stranu je zde stále riziko, že se zavřou hranice nařízením vlády. Toto už cestovní kancelář neovlivní.

Cestovní kancelář neví, zda se dovolená v Turecku uskuteční nebo ne. Víte to?

My to také nevíme.

Cestovní kancelář se mnou nekomunikuje, a o ničem mě neinformovala, co mám dělat?

Zkoušejte to dále. Pište emaily, telefonujte a případně je navštivte na pobočce.

Je Turecko bezpečné s ohledem na COVID-19?

Turecko je bezpečné/nebezpečné jako každá jiná země v současné době. Nemoc COVID-19 je velmi nevyzpytatelná, a jelikož není vidět, nevíte, kde se jí můžete nakazit. Může to být z kamarádova brčka nebo neznámého člověka v hromadném dopravním prostředku.

Myslíte, že když mám zaplacenou dovolenou v Turecku, že mám odletět, nebo mám dovolenou radši zrušit?

Na toto se velmi těžko odpovídá. Každý je odpovědný sám za sebe a je na každém, jaké riziko nákazy nemocí COVID-19 je ochoten podstoupit. Někdo se bojí „vystrčit nos z domu“ nebo se naopak nebojí a cestuje po světě „jakoby nic“.

Jak tedy vidíte, na nic neexistuje jednoznačná odpověď a je tedy na každém z nás, aby se choval odpovědně, používal svůj rozum a zhodnotil si, zda se pro cestu do Turecka rozhodne nebo ne. Naši klienti do Turecka na transplantace vlasů a další estetické zákroky běžně létají. Situaci bedlivě sledujeme a pokud by se dramaticky zhoršila, jsme připraveni přijmout taková opatření, abychom zajistili jejich bezpečí. Naší velkou výhodou je, že pro každého našeho klienta plánujeme cestu individuálně, nepořádáme žádné hromadné zájezdy. Klienti nám také neplatí žádnou zálohu dopředu, takže se nemusí bát, že by o své peníze přišli, pokud by se cesta neuskutečnila.

Jestliže vás o Turecku a cestách do Turecka zajímá více informací nebo služby, které nabízíme, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo nám zavolejte na +420 736 177 368. Také nás můžete sledovat na Facebookové stránce, YouTube kanálu a Instagramu.