Jak se v Turecku slaví Vánoce, Silvestr a Nový rok?


Jelikož je Turecko muslimská země, v Turecku se Vánoce jako takové pochopitelně neslaví. Štědrý den 24. prosince a vánoční svátky 25. a 26. prosince jsou v Turecku běžné pracovní dny. Turci slaví zejména konec roku a příchod roku nového. V Turecku se také nesetkáte s pojmem Silvestr. České pojmenování Silvestr pro oslavy konce roku vychází z oslav svátků světců. A jelikož dne 31. 12. 335 zemřel papež Silvestr I., slavíme na konci roku Silvestr. V Turecku neslaví jmeniny, které souvisí s křesťanským kalendářem, takže Turci příchod nového roku slaví jako Yilbaşi.

Oslavy Nového roku v Turecku

Od roku 1926 díky Atatürkovým reformám a modernizaci země přestal v Turecku platit starý islámský kalendář. Od tohoto roku Turci slaví konec roku 31. prosince. Den předtím 30. prosince je většinou v tureckých firmách půldenní volno a 1. ledna – příchod nového roku – je v Turecku státní svátek, kdy mají veřejné instituce zavřeno. Jako všude jinde ve světě, tak i v Turecku jsou novoroční oslavy spojeny s ohňostroji, petardami a veselím. Ale od střelby ve známém nočním klubu Reyna v prvních hodinách roku 2017 však Turci slaví příchod nového roku spíše v soukromí a nevyhledávají nějaké veřejné bujaré oslavy.

Galatská věž v zimě

K typickým oslavám závěru roku a příchodu roku nového patří dobré jídlo, pití, sledování televize a také přenos módní přehlídky krásek Victoria’s Secret Fashion Show. V poslední době však z tureckých oficiálních míst zaznívají hlasy, že sledování obnažených dívek má neblahý vliv na psychiku dětí a rozvoj jejich morální hodnot, a tato aktivita je považována za nevhodnou. Turečtí příznivci drobného hazardu si také nenechají ujít každoroční Novoroční loterii Milli Piyango Yılbaşı o velmi lákavou sumu peněz jako možnou výhru.

Přestože Turci Vánoce neslaví, jsou ovlivněni importovanou kulturou a představu o Vánocích mají formovanou zejména západními seriály nebo hollywoodskými filmy. České tradice a zvyky tedy v Turecku nehledejte. V Turecku taky narazíte nejspíše na Santa Clause neboli Noel Baba, než na českého Ježíška.

Santa Claus neboli Noel Baba je z Turecka

Zajímavostí je, že Santa Claus vlastně pochází z Turecka – přesně z Demre nedaleko Anatalye. Demre je starověké město Myra a bylo domovem Svatého Mikuláše z Myra, ze kterého se díky reklamě na Coca-Colu postupem času vytvořila postava Santa Clause. Turecký Santa Claus byl biskup v Lycijském městě Myra v druhé polovině 3. století před naším letopočtem.

Turecko Santa Claus

V nákupních centrech se můžete běžně setkat s novoroční výzdobou a také různými slevovými akcemi stahujícími se ke konci roku. Těmito akcemi se obchodníci snaží podpořit své prodeje. Lidé v Turecku si navzájem dávají drobné dárky u příležitosti Nového roku, ale v žádném případě se nejedná o nákupní šílenství, jako v České republice. Dříve se také vánočně zdobili hlavní ulice a třídy. Do Vánočních barev se vyzdobilo zejména čtvrť Nişantaşı nebo náměstí Taksim, ale poslední dobou od toho jednotlivé městské části upouštějí s odůvodněním, že se nejedná o islámské svátky a není tedy k výzdobě důvod.

Vánoční stromek Turecko

Vánoce na turecký způsob

Přesto v Turecku také můžete sehnat jak umělý, tak živý jehličnan. Určitě se nebude jednat o pravý vánoční stromek, ale spíše o novoroční stromek “Yılbaşı Ağacı” a k tomu určenou dekoraci.

Jak se dá očekávat, turecké hospodyňky cukroví nepečou, ale různé druhy vánočních nebo novoročních sušenek se dají v Turecku sehnat třeba pod názvem “Yılbaşı Kurabiyesi”.

Další štědrovečerní pochoutku – kapr v Turecku také seženete. Kapr není ale tak běžný jako jiné druhy zejména mořských ryb, ale koupit se dát. Turci rozmazlení čerstvými mořskými rybami obecně nemají sladkovodní ryby rádi a zejména kapr, kterému se v Turecku říká “Sazan”, má nelichotivou pověst. Prý jeho maso smrdí bahnem a atd. Nejspíše je to tím, že turecký kapr se nepročistí v sádkách jako kapr český.

Vánoce v Turecku

Ke kaprovi patří bramborový salát. Bramborový salát některé turecké rodiny také připravují zejména jako studenou přílohu, ale určitě nečekejte konzistenci českého bramborového salátu. V tureckém bramborovém salátu jsou brambory ve větších kouskách a v tureckém bramborovém salátu také nenajdete šunku. Naopak turecké hospodyňky do salátu přidávají čerstvou cibuli a hrášek. Jako v Česku opět záleží na každé rodině a rodinném receptu, jak bramborový salát připravují. Jelikož jsou v Turecku nakládané okurky (turşu) slané a ne sladkokyselé jako u nás, má i turecký salát trochu jinou chuť. O tom, že v Turecku není úplně snadné uvařit takovou českou klasiku, jako je například smažení sýr, si můžete přečíst v tomto článku. Chtěli jsme pohostit naší tureckou rodinu až přijde z práce a dalo nám to docela zabrat.




Evropská část Istanbulu

Na většině území Turecka také samozřejmě chybí vánoční atmosféra se zasněženými ulicemi. Jak jsme ale psali v našem jiném článku zde, v Turecku se samozřejmě dá také lyžovat a máte tedy možnost na chvilku nasát atmosféru zimy. Mnoho Čechů se diví, že i v Istanbulu během zimy sněží. Je to tedy jen párkrát do roka a vždy je to pěkné nadělení, jelikož motoristé celý rok jezdí na letních pneumatikách a jsou i pár milimetry sněhu zaskočeni. Už tak dost blázniví turečtí řidiči na kluzkém povrchu zdivočí a doprava kolabuje. Není výjimkou, že kvůli pár centimetrů sněhu lidé dostanou volno v práci a děti nemusí do školy.

Sníh v Istanbulu

Při sychravém istanbulském počasí je také ideální příležitost prohřát si kosti v tureckých lázních hamam, které mají blahodárné účinky nejen na tělo, ale také na duši. O Hamam si můžete přečíst v našem jiném článku Turecké lázně hamam na vlastní kůži.

Prodlouženého volna a českých vánočních svátků také využívá mnoho mužů a žen k cestě do Istanbulu na transplantace vlasů. Turecké nemocnice nemají vánoční provoz, proto není problém zákrok podstoupit třeba na Štědrý den a současně si užít zajímavou vánoční atmosféru v Orientu. Pokud naopak chcete Vánoce prožít v teplých krajích, podívejte se na nabídku výhodných letenek do celého světa a odleťte na Vánoce k moři.