Zdravotní pojištění cizinců – Často kladené dotazy (FAQ)


Cizinci, kteří dlouhodobě pobývají nebo plánují pobývat v České republice a nejsou ze zákona součástí veřejného zdravotního pojištění, musí mít sjednané komerční zdravotní pojištění cizinců. Tato povinnost se týká zejména cizinců z tzv. třetích zemích, kteří v České republice studují nebo žádají o dlouhodobý pobyt.

Toto zdravotní pojištění pro cizince si mohou zakoupit snadno na našich stránkách, a to jak v českém jazyce, tak v turečtině a dalších jazycích.

Pro všechny, co se zajímají o zdravotní pojištění cizinců, jsme také připravili přehled nejčastějších dotazů a odpovědí, které se tohoto komerčního pojištění týkají. Pokud zde nenajdete odpověď na dotaz, který vás zajímá, napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám poradíme.

Často kladené otázky pojištění cizinců FAQ

K čemu potřebuji zdravotní pojištění po cizince?

Když nepočítáme ten nejdůležitější fakt, že v případě, pokud nemáte zdravotní pojištění a budete potřebovat ošetřit, budete všechny zákroky platit hotově, což vás může vyjít velice draho, zdravotní pojištění potřebují také cizinci, kteří žádají o vízum do České republiky. Konkrétně tuto povinnost všem cizincům z nečlenských států EU ukládá § 5 zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, ve znění pozdějších předpisů. Bez uzavřeného zdravotního pojištění pro cizince jim nebude vydáno vízum a nemohou tak cestovat do České republiky.

cestovní pojištění zlomenina Turecko

Kde si mohou koupit zdravotní pojištění po cizince?

Nejlepší je si zdravotní pojištění pro cizince zakoupit online, jelikož je levnější, než pokud byste si jej sjednali na pobočce. Další výhodou je, že si zdravotní pojištění cizinců sjednáte online jen pár kliknutím. Například na našich stránkách: Zdravotní pojištění cizinců si můžete porovnat nabídku jednotlivých zdravotních pojišťoven, které nabízejí pojištění cizinců.

Se kterými zdravotními pojišťovnami spolupracujete?

Spolupracujeme s prověřenými zdravotními pojišťovnami UNIQA pojišťovna, Maxima a Pojišťovna VZP. Jednotlivé nabídky pojištění cizinců si můžete porovnat na našem webu a vybrat si tu nejlepší variantu pro vás.

logo_maxima_pojistovna_160 logo_pojistovna_uniqa_160_160 PVZP pojištění cizinců
Sjednat pojištění online Sjednat pojištění online Sjednat pojištění online

Která pojišťovna z Vámi nabízených je nejlepší?

Všechny zdravotní pojišťovny, u kterých si na našich stránkách můžete sjednat zdravotní pojištění pro cizince, jsou velmi spolehlivé pojišťovny a jejich pojištění je bez problémů uznáváno českými orgány jak v zahraničí (české velvyslanectví, český konzulát), tak v České republice (Cizinecká policie ČR). Konkrétně toto pojištění splňuje podmínky zákona č. 326/1999 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Porovnat nabídku pojištění pro cizince:

Čím se jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízející zdravotní pojištění pro cizince liší?

Asi tím nejviditelnějším rozdílem mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami je cena zdravotního pojištění pro cizince. Druhou významnou odlišností, kterou byste měli při uzavírání zdravotního pojištění pro cizince brát v úvahu, je také počet smluvních lékařských zařízení (nemocnic), které bez problémů uznávají pojištění pro cizince. Pojišťovny také nabízejí telefonickou non-stop linku, na kterou se mohou klienti obrátit nejen v anglickém, ale také německy, rusky a vietnamsky.

Jaký je rozdíl zdravotním pojištěním cizinců pro případ nutné a neodkladné zdravotní péče a komplexním zdravotním pojištěním cizinců?

Zdravotní pojištění cizinců pro případ nutné a neodkladné zdravotní péče je vhodné zejména pro cizince, kteří plánují na území České republiky pobývat po dobu kratší než 90 dní a žádají jen o krátkodobé vízum. Pojištění neodkladné péče může být cenově atraktivnější, ale na druhou stranu je nutné počítat s tím, že budou proplaceny jen nutné a neodkladné zákroky, ale třeba preventivní prohlídky a další zákroky bude nutné zaplatit ze svého.

Na druhou stranu, komplexní zdravotní pojištění pro cizince zahrnuje zdravotní péči bez přímé úhrady nákladů na léčení pojištěným. Cílem této péče je zachovat zdravotní stav pojištěného z doby před uzavřením pojistky a zahrnuje tedy jak ambulantní péči, tak i preventivní zdravotní péči, či v některých případech i zdravotní péči související s těhotenstvím a porodem. Zákonná minimální výše pojistného je v případě komplexního pojištění 60 000 EUR na jednu pojistnou událost.

Komplexní zdravotní pojištění pro cizince je tak ze své podstaty určeno zejména cizincům, pobývajícím na území České republiky déle než 90 dní. Například cizincům žádajícím o dlouhodobý pobyt nebo trvalý pobyt.

V jakém jazyce budu mít pojistnou smlouvu?

pojištění cizinců cizinecká policieJelikož se jedná o české pojišťovny, bude smlouva vystavená v českém jazyce. Pokud ale pro svou univerzitu nebo zaměstnavatele potřebujete potvrzení o sjednaném pojištění v anglickém jazyce, obraťte se přímo na konkrétní zdravotní pojišťovnu, u které jste si pojištění sjednali, a požádejte je o vystavení anglického potvrzení. Důležité je znát číslo smlouvy, jméno pojištěné osoby a také pojistné období.

Proč jsou pojistné smlouvy vystavované jen česky?

Pojistné smlouvy jsou ze zákona vystavovány pouze v českém jazyce. Výhodou této skutečnosti ale je, že když předkládáte potvrzení o pojištění českým orgánům v zahraničí, není nutný překlad do češtiny. Toto vám může ušetřit nemalé prostředky, než kdybyste si pojištění pro cizince uzavřeli v zahraničí a pak jej museli úředně předkládat do češtiny.

Potřebuji do angličtiny / turečtiny přeložit nejen pojištění, ale celou pojistnou smlouvu. Co mám dělat?

V tomto případě si musíte zajistit soudní překlad celého dokumentu. Tento překlad musí být proveden soudním tlumočníkem, který má „kulaté razítko“. Pokud potřebujete pomoci s překladem, napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi pro vás ověřený překlad zajistíme.

Můžeme s kamarádem / s kamarády dostat nějakou množstevní slevu na zdravotním pojištění?

Na zdravotní pojištění po cizince není možné získat množstevní slevu. Některé pojišťovny však nabízí slevu pro studenty. Cena zdravotního pojištění, které si sjednáváte online, je také výhodnější, než kdybyste si toto pojištění sjednali přímo na pobočce pojišťovny.

Co mám dělat, když jsem si zdravotní pojištění zakoupil, ale potřebuji jej zrušit?

Pokud potřebujete své zdravotní pojištění cizinců zrušit (například vám nebylo uděleno vízum, nebo nemůžete nakonec do České republiky vycestovat), obraťte se přímo na zákaznický servis pojišťovny, kde jste si své pojištění sjednali. Budou vás informovat, jak jej zrušit a za jakých podmínek. Abyste mohli své pojištění zrušit, budete muset znát číslo pojistné smlouvy, pojistné období a také jméno osoby, pro kterou bylo pojištění sjednáno.

Na webových stránkách ČeskoTurecko si kromě zdravotního pojištění pro cizince můžete také online zakoupit cestovní pojištění. Důvody, proč byste si měli sjednat cestovní pojištění při každé cestě do zahraničí, najdete v našich dalších článcích na blogu.

Na ČeskoTurecko si také můžete online vybrat z výhodných z letenek do celého světa, zakoupit dovolenou v Turecku nebo si na dovolené pronajmout auto.

Pokud by vás ohledně zdravotního pojištění cizinců zajímalo cokoliv dalšího a v našem článku jste nenašli uspokojivou odpověď, napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám poradíme. Také nám můžete napsat, pokud by vás zajímaly další naše služby, které jako experti na Turecko nabízíme.