Turecké svátky: Den svrchovanosti a Den dětí


Mezi nejvýznamnější turecké svátky jednoznačně patří postní měsíc Ramadán. Přesné datum Ramadánu se každý rok mění (posun vždy o 10 dní) a s ním také svátky, které po jeho konci následují. Datum Ramadánu se totiž odvozuje od lunárního kalendáře. Každoročně se také mění trvání Ramadánu (29-30 dní). Ramadán začíná v okamžiku, kdy se na obloze po novu objeví první srpek Měsíce.

Ramadán v roce 2020 oficiálně začíná v pátek 24. 4. 2020 a končí v sobotu 23.5.2020 v noci. Po Ramadánu následují turecké svátky: Svátek sladkostí a Svátek obětí.

Pokud se o Ramadánu chcete dozvědět další zajímavosti, přečtěte si další články na našem česko-tureckém blogu:

Letošní začátek Ramadánu v Turecku bude velmi odlišný než kdykoliv předtím. Ve čtvrtek 23. dubna 2020, kdy se v Turecku slaví Den svrchovanosti a Den dětí, totiž současně za začne platit 4denní zákaz vycházení, který má omezit šíření koronaviru v Turecku. Turecká vláda již víkendový zákaz vycházení aplikovala předchozí dva víkendy.

Nikdo přes víkend nemohl opustit své domovy a na zákaz vycházení dohlížela v ulicích policie. Turecká vláda věří, že toto opatření pomáhá zpomalit šíření koronaviru bez drtivého dopadu na tureckou ekonomiku. Jaká další opatření platí v Turecku v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 se můžete dočíst v jiném článku na našem blogu:

Turecké svátky: Den svrchovanosti a Den dětí

V tomto článku se však budeme věnovat hlavně tureckému svátku Den svrchovanosti a Den dětí, který se každoročně slaví 23. dubna a v turečtině se nazývá Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami a v angličtině National Sovereignty and Children’s Day.

Svátek Turecko - Den dětí

Na začátku roku 1920 totiž v kemalistickém hnutí nabyly vrchu ty síly, které byly pro přerušení jakékoliv spolupráce se sultánem a jeho dvorem. Dne 23. dubna 1920 se v Ankaře, která se stala sídlem kemalistů, sešel nový turecký parlament neboli Velké národní shromáždění. Toto shromáždění bylo složeno jednak z poslanců, kteří byli členy istanbulského parlamentu a kterým se podařilo prchnout, jednak z poslanců nově zvolených.

Nový turecký parlament zvolil vládu v čele s Mustafa Kemalem Atatürkem, budoucím prvním prezidentem Turecké republiky. Hlavním programem nové vlády byl boj proti cizím okupantům a proti kapitalistické politice sultána.

Ankara Mustafa Kemal Atatürk

Jelikož se jednalo o velmi důležitý krok k získání vlastní turecké suverenity a svrchovanosti, Turci si od té doby 23. dubna připomínají toto první setkání Velkého národního shromáždění (Türkiye Büyük Millet Meclisi).

Atatürkovým přáním bylo, aby tento den byl věnován dětem, jelikož říkal, že děti jsou budoucností Turecké republiky a bude jim svěřena. Mnoho tureckých dětí také během osvobozeneckých bojů přišlo o své rodiče. Proto turecká vláda spojila v roce 1935 oslavy Dne svrchovanosti také s Dnem dětí. Od té doby se tak po celém Turecku 23. dubna konají dětské festivaly, oslavy a přehlídky.

Den dětí Turecko

Turecký svátek Logo 100 let turecký parlament23. dubna 2020

V roce 2020 se mělo v Turecku slavil 100leté výročí setkání Velkého národního shromáždění (TBMM), ale ty jsou teď s ohledem na současnou situaci ohledně koronaviru v Turecku zrušeny, a navíc platí zákaz vycházení.

Pokud se chcete o Turecku dozvědět více informací a aktualit, sledujte ČeskoTurecko na Facebooku, Instagramu a také YouTube. Pravidelně pro vás tvoříme zajímavý obsah. Píšeme na našem česko-tureckém blogu a natáčíme videa nejen o Turecku, ale také životě v České republice.

V Turecku se velmi dobře vyznáme a našim klientům poskytujeme profesionální služby, které se týkají zejména zprostředkování obchodu mezi Tureckem a Českou republikou, transplantací vlasů a dalších estetických zákroků v Turecku, vzdělávání v České republice, zajištění soudních česko-tureckých překladů, ověření dokumentů a dalších oblastí.

Pro více informací nám pište na info@ceskoturecko.cz nebo volejte na +420 736 177 368.