Zdravotní péče v Turecku a dokument CZ/TR 111


Zdravotní péče v Turecku je na velmi vysoké úrovni, a kromě rozvinuté sítě státních lékařských zařízení jsou také rozšířená soukromá zdravotnická zařízení, která nabízejí nadstandardní lékařské služby. Díky ČeskoTurecko jsou lékařské zákroky v Turecku dostupné také českým občanům. Na základě dohody CZ/TR 111 máte v akutních případech nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Tohoda však v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění, a proto vždy doporučujeme si sjednat cestoní pojištění.

Zejména v soukromích lékařských zařízeních můžete očekávat vysokou kvalitu služeb a vstřícné jednáním směrem k pacientům. Tyto moderní soukromé nemocnice se mnohdy podobají spíše pětihvězdičkovým hotelům než nemocnicím, jak je známe z České republiky. Turecké soukromé nemocnice jsou velmi dobře vybavené moderním zařízením a přístroji. Lékařský personál je vysoce kvalifikovaný a zkušený.

Ve videu níže můžete nahlédnout do interiéru nemocnice Memorial Bahçelievler a přesvědčit se, že zcela jiném pojetí nemocničního prostředí a prostoru.

ČeskoTurecko přímo spolupracuje s nejlepšími soukromími tureckými nemocnicemi Memorial a Medicana a českým klientům zprostředkovává lékařské zákroky v Turecku. Mezi nejpopulárnější lékařské zákroky v Turecku patří zejména transplantace vlasů, vlasová terapie Regenera Activa, plastická operace nosu, operace žaludku pro řešení problémů s nadváhou a další lékařské zákroky.

Proč jezdí do Turecka na transplantace vlasů?

Turecké nemocnice jsou českými pacienty vyhledávány zejména z důvodu vysoké kvality služeb a relativně nízké ceny. Například cena transplantace vlasů v Turecku může být s porovnáním stejného zákroku v České republice mnohonásobně nižší. Navíc turečtí lékaři mají s transplantací vlasů bohaté zkušenosti a používají nejmodernější metody jako je Sapphire FUE a DHI. Není tedy divu, že Istanbul se stal centrem světové vlasové turistiky.

Pokud vás zajímá více informací transplantacích vlasů v Turecku nebo dalších lékařských zákrocích v Turecku napište nám na info@ceskoturecko.cz

Bezpečně na dovolenou do Tureckou

Turecko je také vyhledávanou destinací letní dovolené a každoročně do Turecka míří mnoho českých turistů, kteří si oblíbili letoviska v Antalya, Alanya, Side, Bodrum, Kemer a Belek.

Každý odpovědný člověk by měl mít při cestě do zahraniční sjednané cestovní pojištění, které by mělo krýt náklady spojené s lékařskou péči a případným léčením při mimořádné a neočekávané události. Tématu cestovního pojištění a případným nákladům na zdravotní péči v Turecku jsme se věnovali v našich jiných příspěvcích:

Dohoda CZ/TR 111 o sociálním zabezpečení a zdravotní péči

Současně je mezi Českou republikou a Tureckem uzavřena dohoda o sociálním zabezpečení, která se týká také zdravotní péče. Podle této oboustranné dohody mají občané Česka v akutních případech nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních.

Aby měli čeští občané nárok na následné proplacení provedeného ošetření po návratu zpět do České republiky, musí mít již před cestou u své české zdravotní pojišťovny vystaven dokument CZ/TR 111. O tom, jak přesně postupovat pro vyřízení dokumentu CZ/TR 111, se informujte u své zdravotní pojišťovny. Většinou ale jen stačí zajít na pobočku své zdravotní pojišťovny a na počkání Vám tento dokument bezplatně vystaví. Vaše pojišťovna by Vás také měla, zda je nutné dokument potvrdit na turecké straně a jak v případě nutnosti ošetření přesně postupovat. Tento dokument je však většinou dvoujazyčný, a kromě české verze na něm najdete také tureckou verzi.

Jak vypadá dokument CZ/TR 111 se můžete podívat na příkladu níže.

CZ/TR 111 dohoda

Dovolená v Turecku může bez cestovního pojištění vyjít hodně draho

Dohoda CZ/TR 111 však v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění, které si před cestou sjedná každý odpovědný cestovatel. Smlouva CZ/TR 111 totiž například nepokrývá náklady na repatriaci do ČR a vyžaduje spoluúčast na předepsané léky či zdravotnické pomůcky.

V praxi také může nastat problém s proplácením zdravotní péče v souvislosti s tím, jak bude posuzována akutnost lékařského zákroku v Turecku. Také se může stát, že v dosahu bude jen soukromé zdravotní zařízení, které však tento dokument a dohodu CZ/TR 111 akceptuje a budete si tedy muset všechny zákroky hradit sami z vlastních finančních prostředků. V každém případě je nutné, si uschovat originály všech dokumentů, účtenek a vyžádat si lékařskou zprávu.

Vždy se tedy vyplatí si před cestou do Turecka sjednat cestovní pojištění, jelikož to pojištěnci umožní ošetření také soukromých lékařských zařízeních, kde je v porovnání se státními lékařskými zařízeními cena a kvalita mnohem vyšší. Toto cestovní pojištění si můžete před cestou do Turecka sjednat online na webu ČeskoTurecko. Pojištění si můžete sjednat z pohodlí domova a bez návštěvy pobočky. Stačí jen kliknout zde.

Honorární konzulát ČR v Antalyi

Pokud tedy v Turecku musíte vyhledat lékaře, v prvé řadě kontaktujte zdravotní pojišťovnu, u které máte sjednáno zdravotní nebo cestovní pojištění. Většinu na kartičce od pojišťovny je uvedeno nouzové číslo. Jestliže je situace závažnější, neváhejte se také obrátit na české zastoupení v Turecku.

Například v Antalyi, kam míří většina českých turistů, najdete Honorární konzulát ČR v Antalyi a můžete se obrátit na nouzovou linku: +90 242 322 61 83 (toto číslo však využijte jen v případě ohrožení zdraví nebo života).

Cestovní pojištění kryje rizika a náklady spojené s neodkladnou lékařskou péčí v případě nenadále situace. Cestovní pojištění tedy nejde uplatnit na plánované operace a lékařské zákroky.

V Turecku nemusíte navštívit lékařské zařízení, jen když se něco stane, ale díky ČeskoTurecko se můžete do Turecka vydat například na transplantaci vlasů, plastickou operaci prsou, rekonstrukci chrupu, aplikaci zubních implantátů a další lékařské zákroky.

Všechny tyto lékařské zákroky jsou v Turecku na velmi vysoké úrovni a v porovnání s Českem také vyjdou mnohem levněji.

Pokud se o tom chcete dozvědět více informací o lékařských zákrocích, které je možné v Turecku absolvovat, napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo telefonem na +420 736 177 368

    Napište nám pro konzultaci zdarma, ozveme se zpět
    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná.